Projekt “Revitalizacija Ville Angioline” kroz koji je napravljena sanacija i rekonstrukcija Ville, eksterijera i interijera s ciljem sprečavanja degradacije i propadanja zaštićenog kulturnog dobra, dio je projekta „Povežimo se baštinom“ Urbane aglomeracije Rijeka.

Riječ je objektu na tri etaže ukupne površine od oko 1000 četvornih metara. Pročelje je obnovljeno na način da mu je vraćen povijesni izgled prema mišljenju Konzervatorskog ureda u Rijeci. Sve su žbukane plohe obnovljene u skladu s nalazima povijesnih slojeva, a kameni elementi očišćeni od naslaga boja te restaurirani, dok je krov dobio novi pokrov. Sastavni dio restauratorskih radova su i restauracije zidnih oslika velikog i malog salona u prizemlju zgrade. Osuvremenjen je sustav grijanja i hlađenja objekta te obnovljena postojeća stolarija te uveden novi wi-fi sustav. Vrijednost projekta iznosi 760.000 EUR (5,7 milijuna kuna), od čega je većinski dio, oko 70% iznosa, financiran iz EU fondova.

Predstavljanju investicija na Villi Angiolini u sklopu projekta „Povežimo se baštinom“  Urbane aglomeracija Rijeka nazočio je i riječki gradonačelnik Marko Filipović.

Konzervatorsku podlogu za obnovu Ville Angioline izradila je tvrtka ARBI d.o.o., izvođač radova bila je tvrtka Izgradnja d.o.o, a restauratorske radove učinili su Terracota d.o.o. i Ars restauro d.o.o.

Obnova opatijske Ville Angioline dio je projekta „Povežimo se baštinom“ Urbane aglomeracije Rijeka. Projekt je usmjeren prema zajedničkoj viziji lokalnih samouprava Riječke aglomeracije u razvoju prepoznatljive i jedinstvene kulturne baštine urbanog područja, uz poticanje turističkog razvoja na načelima održivosti
te okuplja 13 lokacija kulturno-povijesne baštine na području UA Rijeka, karakterističnih za svako lokalno područje. Nositelj projekta je Grad Rijeka, a partneri na projektu su Grad Kastav, Grad Kraljevica, Grad Opatija, Općina Čavle, Općina Klana, Općina Kostrena, Općina Lovran, Općina Mošćenička Draga, Općina Viškovo i Turistička zajednica grada Rijeke.

Projekt je financiran kroz Strukturne fondove – Europski fond za regionalni razvoj – Operativni program “Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.”, putem mehanizma Integriranih teritorijalnih ulaganja.

Villa Angiolina
U Opatiji ne postoji objekt značajniji za povijest grada. Mnoga zbivanja i sjedišta ključnih ustanova bila su upravo ovdje: od privatne rezidencije bana Jelačića, austrijske carice Marije-Ane, preko Lječilišnog povjerenstva, do Turističke zajednice, Festivala, Gradske knjižnice i, danas, Hrvatskog muzeja turizma.

Predstavljanje investicije na Villi Angiolini Foto Luigi Opatija

Predstavljanje investicije na Villi Angiolini Foto Luigi Opatija

“Villa danas jest muzej, ali nije samo muzej: ona jest i bit će okupljalištem svih koji osjećaju njen potencijal. Iskustva dosadašnjeg korištenja Ville odredila su drugačije koncipiran stalni postav muzeja koji će biti smješten na gornjem katu, dok prizemlje ostaje otvoreno za okupljanja, odnosno različita glazbena i društvena događanja” rekao je gradonačelnik Fernando Kirigin.

Stalni postav muzeja bit će predstavljen u „Godini velikih obljetnica“ – 2024. godini, s naglaskom na 180 godina od početka organiziranog turizma u Opatiji.