U Gradu Rijeci održan je prijem za direktora Uprave za dijasporu i iseljeništvo Crne Gore Predraga Mitrovića, na kojem je bilo riječi o uspostavljanju bolje suradnje između Rijeke i Crne Gore.

Direktora Uprave za dijasporu i iseljeništvo Crne Gore Predraga Mitrovića primio je zamjenik gradonačelnika Grada Rijeke Nikola Ivaniš i pročelnica Ureda Grada Verena Lelas-Turak. Uz direktora Mitrovića, prijemu su prisustvovali i tajnik Ministarstva za ljudska i manjinska prava Crne Gore Valjon Dašarami te Milo Lučić, prvi savjetnik u Ambasadi Crne Gore u Hrvatskoj, kao i predstavnici Saveza Crnogoraca Hrvatske Ivan Brajović, Milomir Gardović, Ljubo Radović i Zoran Šuković.

Zaželjevši dobrodošlicu u Rijeci, zamjenik gradonačelnika Ivaniš naglasio je kako prema popisu stanovništva iz 2011. godine u Rijeci živi 410 pripadnika crnogorske nacionalne manjine, a u Rijeci djeluju putem dvije udruge te Vijeća crnogorske nacionalne manjine za Grad Rijeku. Točno za mjesec dana, kazao je Ivaniš, održat će se izbori za novi sastav vijeća nacionalnih manjina za Grad Rijeku. Također, predstavnici crnogorskih gradova tradicionalni su gosti Riječkog karnevala, a Grad Rijeka njeguje i suradnju s Prijestolnicom Cetinje.

Nacionalne manjine su mostovi za suradnju različitih naroda

Nacionalne manjine su mostovi za suradnju različitih naroda

„Predstavnici nacionalnih manjina su mostovi suradnje među narodima, kako na društvenom i kulturnom, tako i na gospodarskom i političkom planu,“ kazao je zamjenik gradonačelnika Ivaniš, dodavši kako je Rijeka kozmopolitska sredina, koja se ponosi bogatstvom različitih nacija, religija i kulture. Stoga nije nimalo slučajno nimalo slučajno što je slogan prestižne titule Europske prijestolnice kulture, koji će Rijeka ponijeti sljedeće godine, upravo „Luka različitosti“.

Direktor Uprave za dijasporu i iseljeništvo Crne Gore Predrag Mitrović zahvalio se Gradu Rijeci na godišnjoj potpori koju pruža pripadnicima crnogorske nacionalne manjine. Složivši se s konstatacijom da nacionalne manjine predstavljaju mostove suradnje među zemljama, istaknuo je kako njegov posljednjih pet godina pokušava uspostaviti tješnje veze s crnogorskom dijasporom. Njihova nastojanja uključuju i donošenje posebnog zakona o iseljeništvu, dodjelu nagrade pripadnicima dijaspore, a upravo je objavljena i web-aplikacija o evidenciji iseljenika iz Crne Gore. Kreiranje posebne baze podataka o iseljeništvu ima za cilj osmišljavanje adekvatne strategije uključivanja pripadnika crnogorske dijaspore u društveni, kulturni i gospodarski život Crne Gore.