Ovo savjetovanje ostaje otvoreno do 11. prosinca 2023. Tema kojom se bavi ovo savjetovanje tiče svih građana Rijeke te općina i gradova, članica Urbane aglomeracije Rijeka: gradova Rijeke, Bakra, Kastva, Kraljevice i Opatije i općina Čavle, Jelenje, Klana, Kostrena, Lovran, Matulji, Mošćenička Draga, Omišalj i Viškovo, a potiče se i ostala zainteresirana javnost da se u njega uključi. To su ujedno i zainteresirane javnosti koje se pozivaju na uključivanje u ovo Savjetovanje.

Uvod

Strategija razvoja Urbane aglomeracije Rijeka predstavlja okosnicu i okvir budućih ulaganja te temeljni dokument za sklapanje Sporazuma o provedbi integriranih teritorijalnih ulaganja te povlačenje sredstava iz EU fondova putem mehanizma Integriranih teritorijalnih ulaganja (ITU mehanizma).

Urbana aglomeracija Rijeka u nadolazećem razdoblju na raspolaganju će imati 55 milijuna eura, a nacrt Strategije uključuje prijedlog 18 strateških projekata ukupne vrijednosti 70,7 milijuna eura s planiranim ITU sufinanciranjem od 55 milijuna eura.

Radi se o projektima koji bi trebali provoditi na čitavom području Urbane aglomeracije Rijeka, koju čini 14 jedinca lokalne samouprave: gradovi Bakar, Kastav, Kraljevica, Opatija i Rijeka te općine Čavle, Jelenje, Klana, Kostrena, Lovran, Matulji, Mošćenička Draga, Omišalj i Viškovo.

Temeljem odluke Koordinacijskog vijeća iz srpnja ove godine, ukupna sredstva namijenjena za Urbanu aglomeraciju Rijeka raspodijeljena su sukladno popisu stanovništva iz 2021. godine te dostavljenim prijedlozima prioritetnih projekata od strane gradova i općina.

Podsjetimo, glavni cilj osnivanja Urbane aglomeracije bilo je korištenje sredstava europskih fondova kroz Mehanizam integriranih teritorijalnih ulaganja (ITU mehanizam). Europska unija je uvela ITU mehanizam s ciljem jačanja uloge gradova kao pokretača gospodarskog razvoja. Mehanizam služi za provedbu aktivnosti održivog urbanog razvoja koje imaju naglašenu teritorijalnu dimenziju te omogućava pružanje financijske potpore za provođenje integriranih aktivnosti.

Proces izrade Nacrta prijedloga Strategije

Grad Rijeka kao središte UA koordinator je aktivnosti izrade i provedbe Strategije UA Rijeka za razdoblje 2021.- 2027. godine.

Postupak izrade Strategije započeo je donošenjem Odluke o pokretanju postupka izrade Strategije od strane Gradskog vijeća na sjednici 31. ožujka 2022. godine.

Grad Rijeka kao grad središte urbanog područja i nositelj izrade Strategije ugovorio je uslugu izrade Strategije sa Riječkom razvojnom agencijom Porin, koja je izradila analizu stanja, dok je za nastavak izrade dokumenta angažirana tvrtka Apsolon.

S obzirom na to da izrada Strategije temelji na načelu partnerstva i suradnje, kroz aktivno sudjelovanje predstavnika svih 14 gradova i općina koji ulaze u obuhvat UA kao i predstavnika svih relevantnih dionika razvoja UA, od javnog, privatnog i civilnog sektora u izradi Strategije sudjelovali su Radna skupina, Koordinacijsko vijeće i Partnersko vijeće. Doprinosi članova Partnerskog vijeća, nakon što su usklađeni sa smjernicama Koordinacijskog vijeća, koristili su kao polazišna osnova za definiranje srednjoročnog strateškog pristupa razvoju UA iz čega su proizašli vizija razvoja, prioriteti javnih politika i posebni ciljevi.

Vizija razvoja, prioriteti javnih politika i posebni ciljevi

Srednjoročna vizija razvoja vodič je za definiranje posebnih ciljeva i ključnih područja intervencija, odnosno stanja koje se želi postići u srednjoročnom razdoblju.

Kao vizija razvoja Urbane aglomeracije Rijeka za razdoblje 2021. – 2027. godine je definirana:

Uključiv i specifičan prostor – usmjeren svim generacijama

Inovativan i dinamičan prostor – usmjeren gospodarskoj budućnosti

Plavi i zeleni prostor – usmjeren održivosti okoliša

Kao prioriteti javnih politika od kojih se svaki prioritet zasebno ostvaruje vlastitim posebnim ciljevima definirani su:

  • Identitet i ljudi – ključ razvoja
  • Dinamično gospodarstvo – nositelj razvoja
  • Zeleno-plavi prostor – budućnost razvoja

18 projekata predloženih za financiranje

Usporedno sa izradom strategije izradila se baza od ukupno 168 projekata na području UA temeljem koje su identificiran projekti od strateške relevantnosti, odnosno projekti koje karakterizira sektorska i/ili teritorijalna integracija te na integrirani način doprinose rješavanju razvojnih potreba utvrđenih na razini UA Rijeka. Navedeno je rezultiralo odabirom 18 projekata predloženih za izravnu dodjelu te ograničene/otvorene pozive koji ulaze u Sporazum o provedbi integriranih teritorijalnih ulaganja u okviru Integriranog teritorijalnog programa 2021. – 2027.

  1. Revitalizacija rasadnika Angiolina (nositelji projekta: Parkovi d.o.o.; Grad Opatija)
  2. Obnova toplinarstva Grada Rijeke – faziranje (nositelj projekta: Energo d.o.o.)
  3. Pilot projekt – Uređenje postojeće sportsko-obrazovne zone Trsat (Dvorana Mladosti i OŠ Trsat) (nositelji projekta: Grad Rijeka; TD Rijeka sport d.o.o.)
  4. Uređenje plaža UA Rijeka Oštro i Banj (nositelji projekta: Grad Kraljevica; Grad Bakar)
  5. Vatrogasni dom Hreljin (nositelj projekta: Grad Bakar)
  6. ExportDrvo – Razvoj višenamjenske infrastrukture u funkciji podrške gospodarstvu i turizmu obnovom i prenamjenom brownfielda (nositelji projekta: Rijeka sport d.o.o.; Grad Rijeka)
  7. Pametan i održiv promet na području općine Viškovo (nositelj projekta: Općina Viškovo)
  8. Jačanje sustava javnog prijevoza II. (nositelj projekta: KD Autotrolej d.o.o.)
  9. Centar kulture (nositelj projekta: Grad Kastav)
  10. I DALJE ZAJEDNO – 65+ (nositelj projekta: Općina Jelenje)
  11. TEATRINO – revitalizacija kulturnog dobra u svrhu stvaranja modernog centra filmske umjetnosti (nositelj projekta: Grad Rijeka)
  12. Uređenje biciklističkih i pješačkih staza Klana – Kastav (nositelj projekta: Općina Klana; Grad Kastav)
  13. Rekonstrukcija brownfield lokacije – Centar Hangar (nositelj projekta: Općina Matulji)
  14. ČA-KO-rekonstrukcija i uređenje Doma kulture Čavle i izgradnja višenamjenskog društvenog doma Žuknica-Kostrena (nositelji projekta: Općina Čavle, Općina Kostrena)
  15. Prezentacijski centar nematerijalne kulturne baštine (nositelj projekta: Općina Viškovo)
  16. Uređenje centra naselja Omišalj (nositelj projekta: Općina Omišalj)
  17. Lungomare 2.0 (nositelj projekta: Općina Lovran)
  18. Uređenje pješačkih i biciklističkih staza i šetnica na području općine Mošćenička Draga (nositelj projekta: Općina Mošćenička Draga)

 

Kako se uključiti u savjetovanje?

Zainteresirana javnost se u postupak Savjetovanja može uključiti ispunjavajući online obrazac za sudjelovanje u savjetovanju, a može se uključiti i upisujući svoje primjedbe i prijedloge u polje za komentiranje u dnu stranice pojedinog savjetovanja. Proučite navedeni nacrt prijedloga Strategije i javite Vaše sugestije, primjedbe i prijedloge kako bi Odluka u konačnici bila što kvalitetnije formirana.