Predstavnici Grada Rijeke i Primorsko-goranske županije održali su prijam za veleposlanika Kanade u RH Nj.E. g. Daniela Maksymiuka, koji u Rijeci boravi u povodu prvog međunarodnog festivala dokumentarnog filma – History Film Festivala. Na sastanku je bilo riječi o mogućnostima suradnje na promociji nedavno potpisanog trgovinskog ugovora CETA te projekta Rijeka – Europska prijestolnica kulture 2020.

Kanadskog veleposlanika i njegove suradnike primili su gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel, zamjenik župana Primorsko-goranske županije Petar Mamula, te pročelnica Upravnog odjela za turizam poduzetništvo i ruralni razvoj PGŽ Melita Raukar, koji su kanadskom veleposlaniku zaželjeli dobrodošlicu u Rijeku.

Veleposlanik Maksymiuk već je nekoliko puta boravio u Rijeci, posljednji put posjetivši naš grad u lipnju, kada je u Brodogradilištu 3. maj prisustvovao porinuću broda za kanadsku tvrtku Algoma Central Corporation, drugom od pet istovjetnih samoiskrcavajućih plovila za prijevoz rasutog tereta za kanadskog naručitelja.

Raspravljano o mogućnostima gospodarske i kulturne suradnje Rijeke i Kanade

Raspravljano o mogućnostima gospodarske i kulturne suradnje Rijeke i Kanade

Ovoga puta povod dolaska u Rijeku je održavanje prvog međunarodnog History Film Festivala na kojem će među čak četiri kanadska filma biti prikazan i kanadski povijesni dokumentarni film pod nazivom „Rumble: The Indians Who Rocked the World“, nagrađen na filmskom festivalu Sundance. Film govori o Indijancima koji su stvarali rock, blues i heavy metal, odnosno o tome kako su najpoznatije i najkreativnije ličnosti rock glazbe imale pretke koji su bili pripadnici autohtonog stanovništva Sjeverne Amerike. Ovom prilikom veleposlanik Kanade promovira teme koje spadaju među prioritete kanadske vlade, a to su: pomirenje s autohtonim stanovništvom, inkluzija i otvorenost prema manjinama, ljudska prava općenito te zaštita okoliša.

Veleposlanik Maksymiuk predložio je suradnju Kanade i Rijeke na projektu Europske prijestolnice kulture (EPK), izrazivši uvjerenje da su prioriteti kanadske vlade koji se odnose na inkliziju i otvorenost prema manjinama poklapaju sa sloganom projekta EPK-a koji glasi „Luka različitosti“. Kako je kazao gradonačelnik Obersnel, slogan ima višestruko značenje, predstavljajući Rijeku i okolicu kao grad u kojem u suživotu žive pripadnici mnogih nacionalnih manjina, grad burne povijesti te prirodne raznolikosti. Zamjenik župana Mamula istaknuo je kako poštivanje ljudskih prava i prava nacionalnih manjina u Rijeci i Primorsko-goranskoj županiji može poslužiti kao primjer dobre prakse ne samo u Hrvatskoj, već i u puno širim okvirima.

Kanadski veleposlanik Maksymiuk i riječki gradonačelnik Obersnel

Kanadski veleposlanik Maksymiuk i riječki gradonačelnik Obersnel

Kako je kazao veleposlanik Maksymiuk, upravo sporazum Sporazum o slobodnoj trgovini između EU-a i Kanade (CETA), osim što u prvom planu stavlja poslovni interes, sadrži odredbe o zaštiti ljudskih prava i zaštiti okoliša.
„Krajem lipnja Hrvatska je postala treća država članica Europske unije koja je ratificirala CETA-u, koji stupa na snagu 21. rujna. Kako bi hrvatskoj poslovnoj zajednici približili ovaj sporazum i razriješili nesporazume oko usporedbe s trgovinskim ugovorom između SAD-a i EU-a, predlažem da početkom 2018. godine organiziramo promociju CETA-e u Rijeci za gospodarstvenike ovog dijela Hrvatske,“ kazao je Maksymiuk, dodajući kako jačim poslovnim vezama posebice može pridonijeti činjenica da u Kanadi živi vrlo velik broj ljudi kanadskog porijekla.

Tijekom svog posjeta Rijeci veleposlanik je obišao i „Studio Rogić“, u čijem je izlogu nalazi umjetnički obrađena indijanska perjanica. Naime, Kanada ove godine obilježava 150. obljetnicu nastanka svoje konfederacije na području koje je od davnina pa sve do današnjih dana nastanjeno domorodačkim stanovništvom. Budući da Kanada podupire i Dane frankofonije u Rijeci, planiran je i kratki posjet Francuskoj alijansi, kao i Novom listu.