U Gradskoj vijećnici Grada Rijeke održan je susret s dr. sc. Damirom Grubišom u povodu pripreme hrvatskoga izdanja njegove knjige Diario diplomatico – Un fiumano a Roma, Dnevnik diplomate – Riječanin u Rimu”.

Organizator susreta bio je Klub Sveučilišta za 3. dob pri Sveučilištu u Rijeci, a događaju je, među drugim uzvanicima, prisustvovao i gradonačelnik Rijeke Marko Filipović.

Gradonačelnik Filipović je zahvalio organizatorima što su u Gradsku vijećnicu doveli tako svestranog gosta, čiji je život te akademski i diplomatski put iznimno zanimljiv. Izrazio je nadu kako će se ovakvi susreti, koji će i u budućnosti imati podršku Grada Rijeke, nastaviti te da će mnogi Riječani i Riječanke prepoznati teme i goste Kluba kao bliske i interesantne.

Klub Sveučilišta za 3. dob - Damir Grubiša

Riječki gradonačelnik Filipović pozdravio rad Kluba Sveučilišta za 3. dob

Dr. sc. Damir Grubiša, Fiuman, , sveučilišni profesor i nekadašnji hrvatski veleposlanik u Italiji, u svojoj knjizi prikazuje događaje i osobe s kojima se sretao tijekom svoje duge i uspješne diplomatske karijere. Dnevnik predstavlja važnu kariku u izgradnji mosta između dvije kulture koje su višestruko upućene jedna na drugu, ne samo povijesnim i političkim događajima, nego jednostavno susjedskim odnosima.
„Kako predstaviti nekoga toliko sjajne diplomatske karijere, od New Yorka do Rima, i nadasve, kako predstaviti jednog gospodina, a ne biti banalan. U svom nadahnutom govoru u UN-u Malala je rekla: jedno dijete, jedan učitelj, jedna knjiga, jedna olovka mogu promijeniti svijet. A o jednoj knjizi govorit će njezin autor, Fiuman, diplomat, doktor znanosti, Damir Grubiša“, kazala je Božana Knežević iz Kluba Sveučilišta za 3. dob.

Grubiša je predstavljajući svoju knjigu istaknuo kako se ne radi o memoarima, već o knjizi koja donosi zanimljive diplomatske priče uz analizu bilateralnih odnosa Hrvatske i Italije, kao i funkcioniranja hrvatske diplomacije.

Klub Sveučilišta za 3. dob - Damir Grubiša

Zanimljivo predstavljanje knjige iz bogatog diplomatskog rada Damira Grubiše

Sveučilište za 3. dob namijenjeno je građanima i građankama Primorsko-goranske županije iznad 55 godina sa završenom srednjom školom ili fakultetom. Edukativni programi u organizaciji Sveučilišta u Rijeci nude neformalni oblik obrazovanja koji osobama treće životne dobi omogućuje stjecanje novih spoznaja i povezivanje stečenoga znanja s osobnim životnim iskustvom.

Projekt “Sveučilište za treću dob” nastao je u suradnji s Gradom Rijekom 2009. godine s glavnim ciljem podizanja razine individualne i društvene svijesti, podizanja razine opće motivacije i mentalnoga zdravlja te poboljšanja socijalne inkluzije i kvalitete života. Sveučilište u Rijeci želi brinuti o svojim građanima i omogućiti im uključenost u sveučilišnu zajednicu.

Klub Sveučilišta za 3. dob, kojim presjeda Jasna Krstović, umirovljena profesorica Učiteljskog fakulteta u Rijeci, osnovao je Senat Sveučilišta u Rijeci kao kontinuiranu stratešku programsku aktivnost u cilju omogućavanja suradnje u akademskim aktivnostima s umirovljenim sveučilišnim nastavnicima.