U povodu 25. obljetnice međunarodnog priznanja Republike Hrvatske u Mramornoj dvorani Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja održana je svečana akademija, koju su zajednički organizirali Grad Rijeka i Primorsko-goranska županija.

Svečanom akademijom u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja obilježen je dan kada su hrvatsku neovisnost, 15. siječnja 1992. godine, zajedno priznale tadašnje članice Europske unije. Vatikan je bio prva zemlja  nakon Slovenije i Islanda, koja je priznala Hrvatsku, a potom i Njemačka. Međunarodno priznanje Hrvatske došlo je postupno, i to nakon njezinog proglašenja neovisnosti 25. lipnja 1991., odvajanjem od Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije.

Čestitajući ovu važnu obljetnicu, gradonačelnik Vojko Obersnel tom je prilikom podsjetio na predratna i ratna događanja 1991. godine kada su Hrvatsku napale snage JNA. „Napuštajući socijalističko upravljanje, nismo ni slutili kakvu će kalvariju proći hrvatski narod u stvaranju samostalne, neovisne i međunarodno priznate države Hrvatske“, rekao je gradonačelnik, dodajući da je hrvatski narod na napad odgovorio  hrabro i odgovorno. Tih se dana u Rijeci organizirala nova struktura teritorijalne obrane i stvorila okosnica 111. i 128. brigade Hrvatske vojske. U oružani boj diljem Hrvatske krenulo je mnogo Riječana, uz odaziv na mobilizaciju od više od 95 %.

„Katastrofa tih dana u Rijeci izbjegnuta je mudrošću odgovornih ljudi, uz veliku potporu građana“, rekao je Obersnel, ističući važnu ulogu tadašnjeg općinskog Kriznog štaba, Policijske uprave, Hrvatske vojske u nastajanju, Štaba teritorijalne obrane, kriznih štabova mjesnih zajednica, Odreda narodne zaštite, Stožera civilne zaštite, riječkih saborskih zastupnika, Katoličke  crkve  te  drugih  crkava, institucija, udruženja i pojedinaca.

Gradonačelnik je podsjetio i na nedavnu izložbu “GO HOME” kojom je obilježena 25. obljetnicu odlaska JNA iz Rijeke. Naglasio je da se Rijeka hrvatskim braniteljima zahvalila brojnim spomenicima, među kojima je najljepši Most hrvatskih branitelja, 111. i 128. brigada dobile su svoje trgove, a brojni su stradalnici, invalidi i obitelji poginulih hrvatskih branitelja dobili stanove i pomoć u raznim oblicima.

„Danas je Hrvatska punopravna članica Europske unije i članica NATO-a, ali pred nama je još puno posla. Jedna od velikih mogućnosti da se Rijeka, Minuta šutnje za poginule branitelje a time i cijela Hrvatska još bolje predstave Europi i svijetu je činjenica da će baš Rijeka biti Europska prijestolnica kulture 2020. godine“, zaključio je Obersnel.

Okupljenima se obratio i župan Primorsko-goranske županije Zlatko Komadina, naglasivši da je Hrvatska u dvadeset i pet godina od međunarodnog priznanja, prešla dug put. „Ovo je prilika da se prisjetimo tih godina stvaranja temelja naše države te iskreno i duboko zahvalimo u prvom redu hrvatskim braniteljima, bez čije hrabrosti, odlučnosti i žrtava ne bi ostvarili puni državni suverenitet“, rekao je Komadina. Župan je također dodao da se dužno priznanje treba odati i tadašnjem državnom vrhu te međunarodnoj zajednici koja je prepoznala, prihvatila i podržala snažnu volju hrvatskog naroda za samostalnošću i slobodom.

U ime Grada Rijeke svečanoj akademiji prisustvovali su zamjenici gradonačelnika Miroslav Matešić i Marko Filipović te pročelnici sa svojim suradnicima. Obilježavanju 25. godišnjice međunarodnog priznanja RH nazočili su i vijećnici Gradskog vijeća Grada Rijeke, predstavnici Županijske skupštine Primorsko-goranske županije, rektor Sveučilišta u Rijeci Pero Lučin, riječki nadbiskup mons. dr. Ivan Devčić, pripadnici antifašističkih i braniteljskih udruga te mnogi drugi.

U prigodnom programu nastupili su ženska Klapa Luka i Matej Mijalić na violini, učenik II. razreda srednje Glazbene škole Ivana Matetića Ronjgova.

(A.V.)