U sklopu Dana srpske kulture u Rijeci, u Gradskoj vijećnici je održano književno popodne „Riječki Srbi od davnina do naših dana”.

U sklopu književnog popodneva predstavljen je časopis „Artefakti“, dječji list „Bijela pčela“, zbornik znanstvenih radova „300 godina pravoslavlja na sjevernom Jadranu“ i strip-knjiga za učenje ćirilice „Čipko i djed Filip”.

Dane srpske kulture u Rijeci organizira Srpsko kulturno društvo „Prosvjeta“ – Pododbor Rijeka na čelu s Dragišom Laptaševićem, a književno popodne je uz Prosvjetu suorganiziralo Vijeće srpske nacionalne manjine za Grad Rijeku te  Udruga hrvatsko-srpskog prijateljstva u Rijeci.

Dani srpske kulture u Rijeci 2021

Bogat programa Dana srpske kulture u Rijeci

Predsjednik Udruge hrvatsko-srpskog prijateljstva Nikola Ivaniš istaknuo je kako ovaj skup puno simbolički govori o ovom gradu i županiji.
„Rijeka je grad kulture i civilizacije i stoga predstavlja ponos Hrvatske, grad koji nije zabadava dobio titulu prijestolnice europske kulture. Dobili smo je kao nagradu generacijama Riječana koje su stvarale i sačuvale ovakav grad, koji je bastion hrvatskog kozmopolitizma, multikulturalnosti, multikonfesionalnosti, gradu u kojem je sve navedeno izaziva samo normalnu reakciju“, kazao je Ivaniš.

Zamjenica riječkog gradonačelnika Sandra Krpan čestitala na organizaciji bogatog programa Dana srpske kulture u Rijeci, ali i na cjelogodišnjoj aktivnosti riječkog pododbora prosvjete na očuvanju svoje baštine.
„Grad Rijeka se uistinu može pohvaliti velikim brojem udruga i projekata nacionalnih manjina koje njeguju svoju tradiciju, kulturu, jezik i običaje u našem gradu. Upravo u tome se ogleda bogatstvo različitosti i multikulturalnosti, što je važan i nezaobilazan dio identiteta našega grada zbog kojega je Rijeka bila, ali i ostala – Luka različitosti. Kao jedna od glavnih postavki našega grada je isticanje posebnosti svih kultura, različitosti, tradicija i baština kojih u našem gradu ne manjka, a sve u svrhu stvaranja zajedničkih inicijativa kojima će se obogatiti kulturna scena, a naposljetku privući i brojne gosti, turisti i prijatelji našega grada“, kazala je zamjenica gradonačelnika Krpan.

Mate Uzinić, Petar Mamula, Ana Trošelj i Sandra Krpan

Mate Uzinić, Petar Mamula, Ana Trošelj i Sandra Krpan

U ime Primorsko-goranske županije zamjenik župana Petar Mamula izrazio je veliko zadovoljstvo što je Srpsko kulturno društvo „Prosvjeta“ i ove godine organiziralo ovako bogat program Dana srpske kulture Rijeka.
„Posebno mi je drago da su organizatori odlučili u sklopu programa predstaviti i pisanu riječ i uključe i ovaj segment u predstavljanje zaista bogate kulture koje srpska zajednica može ponuditi ne samo u Rijeci, nego i u hrvatskim okvirima, posebice što u ova krizna korona vremena malo tko govori o kulturi, a još manje o srpskoj kulturi,“ kazao je zamjenik župana Mamula.

Književnom popodnevu prisustvovali su i predsjednica Gradskog vijeća Grada Rijeke Ana Trošelj, počasni konzul Srbije u Rijeci Goran Petrović te nadbiskup koadjutor Riječke nadbiskupije Mate Uzinić.

Predstavljen niz publikacija koje predstavljaju bogatu srpsku kulturnu baštinu

Predstavljen niz publikacija koje predstavljaju bogatu srpsku kulturnu baštinu

„Artefakti“ su stručni časopis za povijest Srba u RH u kojima se kroz arhivsku građu od početka 18.st. predstavlja povijest Srba u Rijeci i istarskoj i primorsko-goranskoj regiji.

„Bijela pčela“ je jedini dječji list na hrvatskom kulturnom prostoru tiskan na srpskom jeziku, te ćiriličnim i latiničnim pismom. Njegovi edukativno-informativni i zabavni sadržaji usmjereni su razvijanju duha tolerancije, mira i poštivanja različitosti kulturnih tradicija.

Predstavljen je i zbornik „300 godina pravoslavlja na sjevernom Jadranu“, koji okuplja znanstven radove prezentirane na znanstvenom skupu „Pravoslavlje u Rijeci i na sjevernom Jadranu u ranom novom vijeku“. Znanstveni skup održan je 2017. godine u sklopu proslave 300. obljetnice pravoslavlja u Rijeci, okupivši 20 izlagača iz zemlje i inozemstva.

Također, predstavljena je i dvojezična strip-knjiga “Čipko i djed Filip” autora Borivoja Dovnikovića Bordoa. Strip-knjigu je izdala  Udruga hrvatsko-srpsko prijateljstvo u Rijeci, a pomoću nje djeca koja znaju čitati latinično pismo mogu samostalno naučiti ćirilicu.

Dani srpske kulture u Rijeci održavaju se na nekoliko lokacija u Rijeci od 12. studenoga do 18. prosinca i uključuju brojne goste te zanimljive suradnje.

Bogat program nudi projekcije filmova, književne i poetske večeri, zanimljiva predavanja, izložbe fotografija, folklorni koncert, tematske šetnje Rijekom i dr.