Ciklus kratkih besplatnih predavanja Sveučilišta za 3. dob u 2024. donosi različite teme za sve zainteresirane osobe starije od 55 godina s minimalno završenim srednjoškolskim obrazovanjem.

Predavanja će se održavati srijedom u 17 sati na Filozofskom fakultetu na Kampusu u učionici 138, osim u slučaju terenske nastave, a prethodne prijave nisu potrebne osim ako nije navedeno. Sveučilište za 3. dob program je Sveučilišta u Rijeci, a predavanja drže profesori i vanjski suradnici.

Ciklus otvara prof. dr. sc. Željko Arbanas s Građevinskog fakulteta u srijedu 17. 1. u 17 sati na Filozofskom fakultetu u učionici 138 s predavanjem Klizišta: prirodne katastrofe i ljudske greške.

Klizišta predstavljaju jednu od najčešćih i najopasnijih prirodnih nepogoda koja u svijetu odnosi brojne živote i stvara ogromnu ekonomsku štetu. Postoje razni tipovi klizišta i uzrokovani su na različite načine. U predavanju će se prikazati različiti tipovi klizišta, uvjeti nastanka klizišta i njihove značajke i posljedice. Prikazat će se primjeri klizišta u svijetu i u Hrvatskoj, s posebnim osvrtom na klizišta u okolici Rijeke i u dolini Rječine. Opisat će načini pristupa u smanjenju opasnosti od klizišta. Prikazat će se i utjecaj klimatskih promjena na vjerojatne pojave klizišta u budućnosti.

Dr.sc. Željko Arbanas je redoviti profesor u trajnom zvanju na Katedri za geotehniku Građevinskog fakulteta u Rijeci gdje predaje kolegije iz područja mehanike tla, mehanike stijena i geotehničkog inženjerstva. Klizišta istražuje već 40 godina, a glavna istraživanja vezana su za postojeća klizišta, modeliranje ponašanja klizišta kroz numeričke modele i u laboratoriju te njihovu sanaciju. Kao projektant istraživao je i izradio projekte sanacije za oko 100 klizišta. Objavio je, kao glavni autor i u koautorstvu, više od 250 radova u međunarodnim časopisima i na međunarodnim i domaćim konferencijama te kao urednik 12 uredničkih knjiga od kojih je većina povezana s istraživanjem klizišta. Predsjednik je Međunarodnog konzorcija za klizišta sa sjedištem u Kyotu u Japanu i zamjenik glavnog urednika međunarodnog časopisa Landslides (Klizišta).

U nastavku se nalazi popis ostalih planiranih predavanja.

DATUM Naslov predavanja Predavač/predavačica
17.1.2024. Klizišta: prirodne katastrofe i ljudske greške Prof. dr. sc. Željko Arbanas
24.1.2024. O mirisima i okusima djevičanskih maslinovih ulja i kako ih doživljavamo prof. dr. sc. Olivera Koprivnjak
31.1.2024. Ostvarivanje novih spoznaja temeljeno na obradi poslovnih slučajeva prof. emeritus Bruno Grbac
7.2.2024. Umjetna inteligencija prof. dr. sc. Ivan Štajduhar
14.2.2024. Mozak i imunosni sustav: neraskidiva veza i u zdravlju i u bolesti izv. prof. dr. sc. Ivana Munitić
21.2.2024. Povodom Dana hrvatske glagoljice i glagoljaštva: Terenska nastava – Postanak glagoljice i njezin razvitak na hrvatskom tlu i vodstvo izložbom Glagoljica prof. dr. sc. Sanja Zubčić
Orieta Lubiana, Sveučilišna knjižnica Rijeka
28.2.2024. Sveučilišta prilagođena dobi – iskustvo Sveučilišta u Mariboru (online) izv. prof. Lučka Lorber
29.2.2024. (četvrtak ) Predavanje o sluhu i slušnim pomagalima (najavit će se) doc. dr. sc. Jelena Vukelić
6.3.2024. Povodom Međunarodnog dana žena: Proračun iz rodne perspektive doc. dr. sc. Ana Marija Sikirić Simčić
13.3.2024. Povodom Svjetskog dana prava potrošača: Zaštita ranjivih potrošača u moderno digitalno doba prof. dr. sc. Emilia Mišćenić
20.3.2024. Terenska nastava: Arhitektura sa i za potrebite doc. art. Ida Križaj Leko
27.3.2024. Povodom međunarodnog dana kazališta: Scenografija red. prof. art. Lara Badurina
doc. art. Stefano Katunar
10.4.2024. Povodom Međunarodnog dana dječje knjige: Mašta i zbilja u slikovnicama Davida Litchfielda izv. prof. dr. sc. Maja Verdonik

Organizator  zadržava pravo izmjene rasporeda. Na stranicama Sveučilišta za 3. dob nalazi se više informacija o novom ciklusu kratkih predavanja.