U organizaciji Zajednice tehničke kulture Rijeka, na Botelu Marina održana je završna konferencija projekta “Društvo novih tehnologija u srednjim strukovnim školama”, kojeg je ZTK provodila u školskoj godini 2016./2017. u suradnji s partnerima.

Projekt “Društvo novih tehnologija u srednjim strukovnim školama”,  proveden je s ciljem da mladi steknu znanstveni pristup stvarnosti, razvoj i uvid u vlastite sklonosti i sposobnosti te da ih se usmjeri ka izboru tehničkih i istraživačkih – STEM zanimanja.

Partneri na projektu bili su Elektroindustrijska i obrtnička škola Rijeka, Srednja škola za elektotehniku i računalstvo, Savez riječkih inovatora i Dječji dom “Tić”, a projekt je održan uz financijsku potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

Završnoj konferenciji nazočili su predstavnici partnera na projektu te profesori i učenici OŠ – SE Dolac. U ime Grada Rijeke, događaju su prisustvovali pročelnik Odjela za poduzetništvo Andrija Vitezić te savjetnica za programe tehničke kulture Odjela za sport i tehničku kulturu Eugenija Perić.

Projekt “Društvo novih tehnologija u srednjim strukovnim školama” predstavili su Silvano Skočaj i Kazimir Mihić iz Zajednice tehničke kulture Rijeka te voditeljica edukacijskih radionica Marija Prihoda, prof.

Projekt se provodio od 15. listopada 2016. godine do 15. svibnja 2017. godine. Tijekom tog vremena, mladi su putem prakse kombinirali poduzetničke i proizvodne aktivnosti, s obzirom na to da su bili uključeni u sve korake razvoja inovacije prilikom izrade predmeta putem 3D printera. Također, testirali su spretnost, kreativnost, znanje, intuiciju i vlastitu inovativnost, čime se omogućilo da učenici izvan redovitog odgojno-obrazovnog sustava steknu dodatno znanje i vještine, ali i nauče kako pridonijeti kvaliteti života.

U idućem razvoju projekta, ukoliko se osiguraju potrebna sredstva, planira se s partnerima opremiti “Inovacijski laboratorij” u kojem će se moći nastaviti razvijati stečena znanja i vještine, u vidu naprednijih radionica mehatronike i suvremenih aditivnih tehnologija.

Kako poručuju iz ZTK Rijeka, modelarske radionice posebno su vrijedne kao mjesto okupljanja mladih, mjesto gdje im se pruža mogućnost savladavanja tehnike obrade materijala, spajanja istih i na kraju provjere njihove ispravnosti. Tijekom godine, kroz programe riječkog Tehničkog centra mladih prođe preko 900 učenika. Temeljem odluke ministra znanosti i obrazovanja, krajem 2016. godine potpisan je Ugovor o bespovratnom financiranju opreme kojim se osigurao tehnološki iskorak ovog centra. Stručnu i tehničku pomoć kod odabira 3D printera pružio je dr. sc. Sven Maričić, koji je cijelo vrijeme i nadgledao ovaj projekt.

Na kraju završne konferencije, partnerima u projektu podijeljene su zahvalnice.

Više informacija o svim radionicama i aktivnostima na stranici Zajednice tehničke kulture Rijeka.