Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci svečano je otvoren znanstveni skupa „Pravoslavlje u Rijeci i na sjevernom Jadranu u ranom novom vijeku“. Skup je organiziran u sklopu obilježavanja 300. obljetnice pravoslavlja u Rijeci, a okuplja 20 izlagača iz zemlje i inozemstva.

Znanstveni skup okuplja najeminentnije hrvatske i međunarodne stručnjake za rano novovijekovlje i modernu povijest čime se akademskoj, ali i široj publici, predstavlja kompleksna tematika sagledana iz različitih aspekata, od onih povijesnih, religijskih, umjetničkih, pa do gospodarskih, pravnih, ekonomskih kao i mnogih drugih. Znanstvenim skupom, ali i drugim događanjima u sklopu proslave, želi se ukazati na manje poznate činjenice o održavanju kontinuiteta riječke multikulturne zajednice započete prije 300 godina, kad je car Karlo VI. dodijelio povlasticu da se 200-tinjak pravoslavnih obitelji iz Dalmacije može doseliti u Rijeku i bez ometanja ispovijedati svoju vjeru i zadržati običaje, što nije kršeno do današnjih dana.

U ime Udruge hrvatsko-srpskog prijateljstva Rijeka, inicijatora skupa, sudionike je pozdravio predsjednik Nikola Ivaniš, dok je predsjednik organizacijskog odbora prof. dr. sc. Drago Roksandić istaknuo kako su na skupu zastupljene ne samo teme vezane uz povijest pravoslavlja, već prvenstveno povijest Rijeke. Dekanica Filozofskog fakulteta Ines Srdoč Knestra istaknula je kako znanstveni radovi na interdisciplinaran način rasvjetljavaju do sad nedovoljno istražen dio povijest grada.

Znanstveni radovi na interdisciplinaran način rasvjetljavaju do sad nedovoljno istražen dio riječke povijesti

Znanstveni radovi na interdisciplinaran način rasvjetljavaju do sad nedovoljno istražen dio riječke povijesti

Dobrodošlicu u Rijeku, Europsku prijestolnicu kulture 2020. godine, gostima je zaželio riječki gradonačelnik Vojko Obersnel. Istaknuo je kako je je jedan od osnovnih razloga što je Rijeka nositelj te prestižne titule upravo multikulturalnost, multietičnost, multikonfesionalnost našeg grada kroz povijest.
„Moto naše kandidature je „luka različitosti“ – mislim da je upravo obilježavanje 300 godina pravoslavlja najbolji dokaz da to nisu samo prazne riječi, nego nešto što svakodnevno živimo. Samo ovakav pristup može biti nit vodilja mnogima koji u 21. stoljeću ne razumiju što znače riječi poput suživota, tolerancije i ugodnog života,“ kazao je gradonačelnik Obersnel.

Skup je otvorio Petar Mamula, zamjenik župana Primorsko-goranske županije, istaknuvši kako skup predstavlja još jedan kamenčić u zanimljivoj i burnoj povijesti Rijeke i Primorsko-goranske županije.

Organizatori skupa su Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Centar za komparativnohistorijske i interkulturne studije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te Udruga hrvatsko-srpskog prijateljstva Rijeka.

Skup se nastavlja sutra u Mramornoj dvorani Pomorskog i povijesnog muzeja hrvatskoga primorja Rijeka, Muzejski trg 1, s početkom u 9 sati. Po završetku skupa uz stručno vodstvo održat će se obilazak Rijekom na temu „Pravoslavna Rijeka u povijesti Rijeke“.