U opatijskom hotelu Ambasador održana je dvodnevna tradicionalna 7. Međunarodna konferencija o javnoj nabavi u organizaciji konzultantske tvrtke Projekt jednako razvoj.

Radi se o događaju koji i ove godine okuplja stručnjake iz Hrvatske i Europe kako bi raspravljali o aktualnim izazovima i prilikama u javnoj nabavi, s naglaskom na zaštitu europskog tržišta i primjenu suvremenih praksi. U fokusu programa našla su se pitanja poput strateškog planiranja investicija, razvoja novih alata za jačanje tržišnih mehanizama te pravne i operativne aspekte zaštite tržišta. Sudionici su dobili uvid u mogućnosti primjene AI tehnologija u analizi podataka, predviđanju potreba te povećanju transparentnosti u postupcima nabave, uz raspravu o izazovima koji dolaze s digitalizacijom i automatizacijom sektora. Među istaknutim dijelovima programa su prezentacije novih inicijativa za javnu nabavu, panel rasprave s naglaskom na iskustva u lokalnoj i regionalnoj samoupravi te stručne radionice usavršavanja u području javne nabave s aktualnim i zanimljivim temama.

Prvog dana konferencije održana je i panel rasprava „Javna nabava u EU: Izazovi i praksa u zaštiti tržišta“, u kojoj je sudjelovao i gradonačelnik Rijeke Marko Filipović, uz druge paneliste: v.d. predsjednice Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave (DKOM) Maja Kuhar, Romana Krpina iz IN2 grupe te Ivan Serdarušić, član uprave tvrtke Projekt jednako razvoj. Na panelu je, između ostaloga, bilo riječi o izazovima s kojima se javni naručitelji suočavaju u provedbi javne nabave te kako balansiraju između rastućih troškova građevinskih radova i cijene stručnog nadzora, kao i o načinu praćenja cijena u građevinskim projektima te prilagodbe javne nabave europskim pravilima.

Govoreći o izazovima s kojima se Grad Rijeka suočava u provedbi javne nabave, gradonačelnik Filipović je naglasio kako je kod nabave radova problem u malom broju zainteresiranih gospodarskih subjekata koji se u pravilu javljaju na sve postupke nabave. Posljedično, zbog nedostatnih kapaciteta i potrebe angažiranja više radne snage na više gradilišta, cijene rastu, a radovi kasne. Kod nabava usluga projektiranja problem je u produžavanju rokova izvršenja te vrlo često nerazumijevanja od strane projektanata na koji način moraju izraditi troškovnike da budu u skladu sa pravilima javne nabave.

PJR konferencija o javnoj nabavi

Gradonačelnik Filipović na panel raspravi o izazovima i praksi javne nabave u EU

Osvrćući se na pragove u nabavi, gradonačelnik je naglasio kako bi pragove za jednostavne nabave trebalo povećati s obzirom na visoki rast cijena zadnjih nekoliko godina. Time bi se ubrzali postupci nabave skraćivanjem rokova, ubrzala bi se realizacija projekata, povećala fleksibilnost tržišta i omogućio pristup nabavama lokalnim manjim i srednjim poduzetnicima koji vrlo često ne pristupaju podnošenju ponuda u javnim nabavama zbog nedostatka vlastitih kadrova koji su upoznati sa radom na platformi EOJN RH, a angažiranje vanjskih suradnika im predstavlja dodatno financijsko opterećenje.

Predstavio je i jedna od primjera javne nabave koju je u posljednje vrijeme proveo Grad Rijeka, a odnosi se na objedinjeni postupak javne nabave vezan za uvođenje zdrave marende u svih 25 riječkih osnovnih škola. Navedena nabava bila je veliki izazov u koordinaciji, jer je uključivala suradnju različitih razina, od pripreme više jelovnika od strane nutricionista, prikupljanja potreba od 25 korisnika gdje su se morale sagledati i posebne potrebe u prehrani pojedinih korisnika, ali isto tako i tehničkih uvjeta za pripremu i posluživanje obroka, objedinjavanja tendera do propisivanja uvjeta za provedbu postupka i za izvršenje svake grupe predmeta nabave. Nabava je rezultirala sklapanjem 6 okvirnih sporazuma te 150 pojedinačnih ugovora.

Također, prvog dana konferencije sudionici su mogli čuti o inicijativama Europske komisije i 10 godina Direktiva o čemu je govorila Maja Kuhar iz DKOM-a. Kristin Stechemesser iz Njemačke agencije za zaštitu okoliša dala je osvrt o eko oznakama u postupcima javne nabave.

Održana je i zanimljiva panel rasprava naslova „Iskustva investitora jedinica lokalne i regionalne samouprave u strateškom planiranju i izvođenju ključnih investicija u koji su uključeni zanimljivi sugovornici: Loris Peršurić, saborski zastupnik i gradonačelnik Poreča, Fernando Kirigin, gradonačelnik Opatije, Matej Mostarac, gradonačelnik Kastva i Sanja Udović, načelnica općine Viškovo. U fokusu panela bili su procesi javne nabave te način komuniciranja sa širom javnosti kako bi se upoznala sa svim okolnostima koje se vežu uz ugovaranje npr. javnih radova. Govorilo se i o izazovima na tržištu koji se vežu uz ostvarivanje programa, a koji su usko vezani uz postupke nabave i poteškoće s kojima se javne uprave susreću prilikom ugovaranja izvođača.

Prvi dan nastavio se na temu inovativne javne nabave izlaganjem Antona Tomljanovića iz Uprave za politiku javne nabave te predavanjem Trygvea Gudmunda Harlema Losnedahla sa Sveučilišta Oslo na temu “Promišljanja o konkurenciji u zakonu o javnoj nabavi Europske unije”, a završio poludnevnom radionicom programa stručnog usavršavanja u javnoj nabavi.

U prvom dijelu drugog dana konferencije, u dijelu radionica programa stručnog usavršavanja u javnoj nabavi, vrsni predavači polaznike su educirali o dobroj i lošoj praksi u primjeni kriterija za odabir ekonomski najpovoljnije ponude, novim sektorskim propisima EU koji imaju direktni utjecaj na javnu nabavu, postupanju s jamstvima za ozbiljnost ponude i o pravnoj zaštiti uz prikaz studija slučaja. U ostatku dana polaznici su imali priliku saznati kako koristiti rješenja umjetne inteligencije u procesu javne nabave, primjerice usporedbom potreba naručitelja s rješenjima dostupnima na tržištu ili u analizi rizika korištenja različitih tehnoloških rješenja koja se nabavljaju. U izlaganju Američke gospodarske komore u Hrvatskoj predstavljeni su prijedlozi unapređenja zakonodavnog okvira javne nabave u Hrvatskoj kao što su povećanje pragova za jednostavnu nabavu ili produljenje rokova u procesu prethodnog savjetovanja. U zadnjem predavanju, Gerrit Davids iz TaranisCo Advisory CC (Južnoafrička Republika), dao je presjek ESG pravila i utjecaja istog na provedbu zelene nabave.

Sudionici ovogodišnje konferencije dobili su pregršt korisnih informacija, osvrta i praksi koje mogu primijeniti u svakodnevnim izazovima s javnom nabavom.

(foto: PJR consulting)