U utorak, 17. rujna u 18 sati u RiHubu (Ivana Grohovca 1a, Rijeka), održat će se javna rasprava kojom će se obilježiti završetak edukacijskog programa organiziranog u sklopu „Učionice“ Rijeke 2020 – Europske prijestolnice kulture, na temu razvoja publike “Applause please”.

Na javnoj raspravi koju će moderirati Alessandra Gariboldi razgovarat će se o učincima i nasljeđu ovog programa koji je započeo u proljeće 2018. Godine. Navedena tema će se dodatno proširiti sagledavanjem izazova primjene napisanih planova razvoja publike te barijera koje proizlaze iz domene stvaranja politika.

Na javnoj diskusiji, namijenjenoj široj publici, osim polaznika programa te mentora na samom programu Agate Etmanowicz, Cristine Da Milano, Dee Vidović, Nielsa Righolta te Darka Lukića, sudjelovat će i ravnatelji te djelatnici različlitih kulturnih ustanova iz cijele Hrvatske, koji će podijeliti s prisutnima svoje viđenje o izazovima vezanim uz razvoj publike.

Provođenjem navedenog programa 15 je polaznika steklo određena znanja, pomoću kojih će moći planirati i provoditi strategije razvoja publike unutar svojih organizacija te poticati razvoj mreže lokalnih profesionalaca za međusobnu potporu i razvoj zajedničkih programa. Time će pojedinci i organizacije biti u prilici utjecati na razvoj sudjelovanja u kulturi i time osnažiti naslijeđe Europske prijestolnice kulture nakon 2020. godine.

Podsjećamo, kontinuirani edukacijski program na temu razvoja publike “Applause please!” započeo je u proljeće 2018. godine, a sastojao se od seminara, radionica, mentorske podrške i akcijskog učenja. Sudionici programa, odnosno predstavnici lokalnih, regionalnih i nacionalnih kulturnih organizacija postali su poticatelji promjena koji će zajedničkim radom utjecati na razvoj publike u svojim sredinama. Također, rezultat edukacijskog programa su strategije i planovi razvoja publike pripremljeni od strane polaznika.

Uvertira u kontinuirani edukacijski program održana je u rujnu 2017. godine kroz trodnevni međunarodni seminar na temu razvoja publike. Na seminaru je prisustvovalo oko 100 polaznika među kojima su bili intendanti, kulturni menadžeri i osobe zadužene za marketing, prodaju i animaciju publike pri umjetničkim organizacijama/institucijama te predstavnici Ministarstva kulture.