Treći po redu sastanak upravljačkog odbora europskog projekta Urban Inno održan je od 30. do 31. siječnja u mađarskom gradu Szombathelyju.

Domaćin susreta bio je mađarski partner Pannon Business Network Association, a sastanak je okupio 25 predstavnika svih 12 partnera na projektu, među kojima i predstavnike Grada Rijeke: Tinu Ragužin, višu savjetnicu za razvoj poduzetništva, Suzanu Belošević Romac, višu savjetnicu gradonačelnika za europske projekte te Ivu Ribarić, višu stručnu suradnicu za provedbu projekata.

Tina Ragužin je ispred Grada Rijeke kao vodećeg partnera na projektu, iznijela presjek aktivnosti i tema koji su u proteklom periodu bili aktualni u području upravljanja projektom, uključujući i financijski izvještaj te pregled koraka koji su potrebni u budućem razvoju projekta. Također, prvog dana sastanka partnerima su prezentirane rezultati komunikacijskih aktivnosti, među kojima i promotivni letak projekta. U idućem periodu krenut će se s oblikovanjem promotivne brošure, komunikacijskog formata koji će sudionicima i drugoj zainteresiranoj javnosti prenijeti sadržaj, ciljeve i rezultate projekta, s posebnim fokusom na pilot-aktivnosti, koje će se provesti u svakoj od regija sudionika, te na taj način otvoriti put inovacijama u urbanim ekosistemima.

Prvi dan sastanka obilježila je i posjeta istraživačkom astronomskom centru ELTE Gothard Astrophysical Observatory, gdje je radni tim Urban Inno-a imao priliku upoznati se s njihovim aktivnostima i aktualnim znanstvenim istraživanjima, te posjetiti muzej artefakata koji se nalazi u sklopu observatorija.
Idući dan susreta obilježile su rasprave o radnim temama na kojima se temelji Urban Inno: organiziranju i osnivanju tzv. ‘quadriple-helix’-klastera, participativnim metodama čiji je cilj stvaranje pametnih korisnika i građana kao angažiranih sudionika u inovacijskim procesima te izrada ‘pilota’ – inovativnih pothvata koji će biti vezani za određeno tematsko područje lokalne zajednice i ekonomije te učiniti gradski ekosistem u kojem se implementira naprednijim i kvalitetnijim za život građana.

Grad Rijeka će kroz Urban Inno projekt postojeću suradnju iz centra kompetencija za pametne gradove (CEKOM Smart RI) proširiti na civilni sektor, pri čemu će građani i udruge ravnopravno sudjelovati u kreiranju i provedbi pilot projekta putem odabranih participativnih alata. Područje u kojem će Grad Rijeka implementirati inovacijski pothvat je integrirana javna infrastruktura, s ciljem svrhovitog i transparentnog pružanja informacija svojim građanima.
Podsjetimo, Urban Inno projekt traje do svibnja 2019. godine, do kada se predviđa završetak svih aktivnosti i ispunjenje postavljenih ciljeva projekta.
(I.R.)