Na godišnjem savjetovanju Gradova i općina prijatelja djece, koje se već tradicionalno održalo povodom Dana Konvencije UN-a o pravima djeteta, Grad Rijeka dobio je povelje za akcije Školica zdrave prehrane i Građanski odgoj i obrazovanje te zahvalnicu za projekt Škola u kinu.

Cilj uvođenja Naj akcije Građanski odgoj i obrazovanje u riječke osnovne škole bio je potaknuti djecu i mlade na veću participaciju u zajednici, poštivanje različitosti, preuzimanje aktivne uloge u zagovaranju ljudskih prava, održivog razvoja i općenito demokratizacije društva te omogućiti učenicima stjecanje znanja i vještina potrebnih za svakodnevni život. Nastava je organizirana drugačije nego na ostalim satovima. Mišljenje učenika je jako važno, potiče ih se na diskusiju, oni sami iskazuju koje bi lekcije i kada voljeli obrađivati, ima puno terenske nastave i praktičnog učenja koje ih priprema za svakodnevni život. Rado sudjeluju, izrazito su aktivni na nastavi i raspravljaju o raznim temama, predlažu rješenja i zaista aktivno promišljaju o poboljšanjima koja mogu učiniti u svojoj (užoj) zajednici, primjerice školi. Učenici imaju svoju građansku mapu (koju su dobili uz priručnike), a ne klasičnu bilježnicu. Oni sami kroje sadržaj svoje mape, a unutra stavljaju fotografije koje su zabilježili na terenskoj nastavi, rezultate istraživanja koja su proveli, intervjue, ulaznice od događanja koja su posjetili, isječke iz medija o njima važnim događajima ili osobama i sl. Naglasak je na praktičnom i iskustvenom učenju te terenskoj nastavi. Učenici su posjećivali udruge, mjesne odbore, posjetili su gradonačelnika i pravobraniteljicu za djecu.

Naj-akciju Školica zdrave prehrane realiziraju Grad Rijeka i Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ. Njen osnovni cilj je očuvanje zdravlja djece putem pravilne prehrane. Ovom akcijom učenici svih riječkih škola dobivaju prehrambene smjernice od nutricionista, ali i sami sudjeluju u osmišljavanju svoje prehrane. Učenici 5. razreda sudjelovali su u radionicama slaganja obroka i zdravog tanjura, dok su učenici 7. i 8. razreda bili uključeni u radionice u kojima su se pripremali zdravi obroci.

Naj akciju Škola u kinu pokrenulo je riječko Art-kino s ciljem podizanja razine filmske pismenosti kod djece i mladih u smislu razvoja recepcije filmskih sadržava, osposobljavanje za vrednovanje filmskih ostvarenja i razvoj selektivnosti kod odabira filmova.

Dobivanje spomenutih priznanja osim što izravno pohvaljuje specifične aktivnosti koje su se u gradu realizirale, donosi i dodatnu vrijednost gradu pri konačnom ocjenjivanju za očuvanje prije dobivenog statusa „prijatelja djece“. Grad Rijeka je u proteklih 13 godina redovito nagrađivan za svoje aktivnosti kojima poboljšava i uljepšava život djece u gradu.

(foto: Savez društava Naša djeca Hrvatske)