U prostoru RiHuba u Rijeci, u sklopu pretprograma najvećeg i najvažnijeg kulturnog projekta u Hrvatskoj Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture, otvorena je izložba “DeltaLab predstavlja Slatko i slano”.

Izložba premijerno prezentira aktivnosti programskog pravca “Slatko i slano” te predstavlja arhitektonsko-urbanističke idejne prijedloge mogućih privremenih intervencija na području Rijeke, a ideje potpisuje 16 arhitektonskih timova, među kojima su i neka od najznačajnijih imena suvremene domaće arhitektonske scene (Nikola Bašić, 3LHD, Dinko Peračić, Svjetlana Despot..). Pozvani u projekt prijestolnice kulture, ovi su se stručnjaci bavili Rijekom kao gradom vječne mijene, propulzivnom sredinom koja je spremna prostornim intervencijama slikati svoje uvijek novo, zanimljivo lice.

“Slatko i slano” je jedan od 7 programskih pravaca unutar projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture čije su aktivnosti orijentirane na osmišljavanje i aktiviranje nedovoljno iskorištenog, a izuzetno zanimljivog i atraktivnog dijela grada u samom srcu Rijeke.

Riječ je o području koje prati tok rijeke Rječine (slatko) do njezinog utjecanja u more (slano). Otuda i naziv samog programskog pravca.

Odabrane lokacije, u ovoj zoni Rječine i dodira Rijeke s morem, na kojima su osmišljeni i iscrtani idejni prijedlozi su: Delta, Lungo Fiume, Mrtvi kanal, Školjić, zgrade Ex Ivexa i Exportdrva, te čitav potez gata Molo Longo.

Idejna rješenja predstavljena na izložbi zapravo su arhitektonska viđenja i zamišljeni koncepti aktiviranja, obnavljanja i živog ljudskog djelovanja na tim lokacijama.

Neke od predstavljenih ideja doista će se i fizički realizirati na zamišljenim lokacijama u 2020. godini kada Rijeka predstavlja Europsku prijestolnicu kulture, a neke će ideje ostati kao nasljeđe namijenjeno realizacijama u budućnosti.

Izložbu su otvorili: voditelj programskog pravca Slatko i slano, riječki arhitekt dr.sc. Idis Turato, gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel, direktorica trgovačkog društva Rijeka 2020 d.o.o. Emina Višnić te rektorica Sveučilišta u Rijeci dr. sc. Snježana Prijić-Samaržija.

Valja naglasiti da su autori predstavljenih arhitektonskih prijedloga istaknuti te višestruko nagrađivani timovi arhitekata, dizajnera i inženjera iz Rijeke, ostatka Hrvatske te gostiju iz inozemstva, različitih generacija i polja djelovanja. Svi su oni svojim dosadašnjim radom i uspješnim projektima dokazali kvalitetu, suvremenost izričaja i arhitektonski autoritet.

U okviru projekta Rijeke – Europske prijestolnice kulture, kroz višemjesečni period radionica, kolaboracija i zajedničkih promišljanja s timovima DeltaLaba i pravca Slatko i Slano, ovi su uvaženi stručnjaci stvarali vizije za potencijalnu novu živost pojedinih prostora. U procesu rada bavili su se arhitektonskim i programskim istraživanjem riječke industrijske baštine, lučkih i obalnih područja te njihovih potencijala.

Idejni prijedlozi prenamjena postojećih prostora, osmišljeni paviljoni i strukture i novi način upotrebe pojedinih lokacija zapravo predstavljaju cjelovitu viziju programskog pravca Slatko i slano.

Stvarnom realizacijom dijela ovih ideja pojedine će lokacije u Rijeci već kroz dvije godine postati nova mjesta susreta, aktivnosti i događanja za sve građanke i građane Rijeke.

One pak koje su preambiciozne za tako skoru realizaciju, ostat će zalog za budućnost, idejni koncepti koji će se ostvarivati u razdobljima koja tek slijede.