Gradsko vijeće usvojilo je Program javnih potreba u predškolskom odgoju i obrazovanju te skrbi o djeci rane i predškolske dobi Grada Rijeke za pedagošku 2022/2023. godinu.

Radi se o programu koji se donosi svake godine i kojim se reguliraju obveze jedinice lokalne samouprave u zadovoljavanju potreba za predškolskim odgojem i obrazovanjem na svom području. Programom se uređuje osiguravanje odgoja i obrazovanja djece u jaslicama i vrtićima u gradskim vrtićima, ali i način i iznos sufinanciranja smještaja djece u vrtiće drugih osnivača te vrtiće u drugim općinama i gradovima.

Planom raspodjele sredstava za provođenje programa javnih potreba predviđeno je ukupno 98.381.471,00 kuna. Od ukupnog iznosa, za programsku djelatnost dječjih vrtića Grada Rijeke planira se izdvojiti 90.981.471,00 kuna, za sufinanciranje djelatnosti dječjih vrtića drugih osnivača predviđeno je 7.205.600,00 kuna, a za sufinanciranje djelatnosti dječjih vrtića na području drugih gradova i općina 194.400,00 kuna.

Vijećnica Nadja Poropat istaknula je kako klub vijećnika SDP-a podržava prijedlog iz više razloga, u prvom zbog vidljive intencija za stalnim povećanje obuhvata djece predškolskog uzrasta programima predškolskog odgoja i obrazovanja, budući da je za izgradnju, rekonstrukciju i uređenje vrtićkih kapaciteta proteklih godina uloženo više od 97 milijuna kuna.
„Smještaj što većeg broja djece u vrtiće prioritet je ne samo s pedagoškog stajališta, već i zbog umanjivanja socijalnih razlika te omogućavanja roditeljima da se u potpunosti posvete svojim radnim obvezama. Grad je, uočivši nedostatak mjesta u vrtićima, sklopio ugovore i s vrtićima drugih osnivača. Kapaciteti gradskih vrtića su oko 3070 mjesta, dok je u vrtićima drugih osnivača upisano 500-tinjak djece, s time roditelji u vrtićima plaćaju istu cijenu, neovisno o izboru istog,“ kazala je vijećnica Poropat, naglasivši kako gradski vrtići imaju ekonomsku cijenu od 2167 kuna, šest vrtića drugih osnivača imaju nižu, a njih četiri višu ekonomsku cijenu.

Rasprava o načinu sufinanciranja boravka djece u vrtićima drugih osnivača

Vijećnici su najdulju raspravu vodili upravo oko financiranja vrtića drugih osnivača – vijećnici Nezavisne liste Davora Štimca i platforme Možemo! upozorili su kako su tijekom e-konzultacija o prijedlogu dokumenta pristigle primjedbe privatnih vrtića da će zbog naraslih cijena energenata i drugih troškova morati podizati ekonomsku cijenu vrtića. Vijećnici Mosta i Nezavisne liste Davora Štimca postavili su pitanje ne bi li bilo bolje, umjesto da se vrtićima plaća razlika od cijene koje plaćaju roditelji do pune ekonomske cijene, utvrditi najviši iznos subvencije vrtiću.

Putem Programa javnih potreba u predškolskom odgoju i obrazovanju te skrbi o djeci rane i predškolske dobi Grada Rijeke raspisuje javni poziv na koji se javljaju dječji vrtići drugih osnivača koji se nalaze u Planu mreže dječjih vrtića na području grada Rijeke te prolaskom kroz propisanu proceduru ostvaruju pravo na sufinanciranje.

„Vrtići drugih osnivača Gradu Rijeci temeljem prijave na javni poziv dostavljaju ekonomske cijene, a temeljem mjesečnog izvješća možemo točno vidjeti je li u potrošnji dosegnuta ta ekonomska cijena. Moram reći da je u zadnjim izvještajima vidljivo da su vrtići točno u onim gabaritima koje su planirali ili nešto nižima – u ovom trenutku ne postoji niti jedan indikator da im nedostaje sredstava. Naravno da je pred nama neizvjesno razdoblje i ne znamo kako će se kretati trendovi cijena, i o tome ćemo morati razgovarati svi zajedno kada vidimo da stvari izmiču kontroli“, kazala je pročelnica Odjela za odgoj i školstvo Sanda Sušanj.

Pročelnica je naglasila kako je tijekom izrade ovog dokumenta u nekoliko navrata mijenjan model sufinanciranja vrtića drugih osnivača te se u dogovoru s njima, u skladu s proračunskim mogućnostima, pokušavalo naći optimalan model.
„Prije skoro tri godine dogovorili smo s vrtićima temeljem njihove ekonomske cijene da će Grad doplatiti do pune ekonomske cijene, ukoliko je iznos za roditelje 720 kn. Naravno, radilo se o preporuci, jer Grad Rijeka ne može definirati cijenu niti jednog poduzetnika. Tu se dogodila se razlika između pojedinih vrtića, jer ekonomsku cijenu definira jako puno parametara: broj zaposlenih i broj skupina, je li prostor u vlasništvu osnivača ili je prostor u najmu i kolika je cijena najma, ima li stručnog suradnika i zaposlenog tajnika, imaju li vlastitu kuharicu ili nabavljaju hranu, dok o plaćama zaposlenika ovom prilikom neću govoriti iako i to ulazi u ekonomsku cijenu. Postavili smo gornji limit, jer ne možemo utjecati na ekonomsku cijenu drugih osnivača, jer neki vrtići mogu zaista mogu imati svemirski standard, ali smo ipak htjeli da ostanemo u gabaritima ujednačene usluge u našem gradu. Slažem se možda ovo nije idealan model, međutim u trenutku kad smo pregovarali s vrtićima bio je optimalan“, kazala je pročelnica Sušanj, dodajući:

„Nama se ovakav model u trenutku kada smo ga dogovorili činio najpošteniji – da roditelje stavimo u istu situaciju. Vjerujem da postoji drugačiji model i otvoreni smo za nove modele, mijenjamo ga i nastojimo unaprijediti, jer nam je važno da imamo ujednačenost i sustav predškolskog odgoja i obrazovanja koji je kvalitetan, koji nije diskriminatoran i koji je omogućava izbor roditelja. Naravno da do tog cilja ne možemo lako doći“, poručila je pročelnica Sušanj.

Vijećnici platforme Možemo! i Nezavisne liste Davora Štimca predložili su mogućnost da se, kao kod smještaja djece kod dadilja, uvede mogućnost da Grad sufinancira upisa u vrtić drugog osnivača ukoliko za dijete nema mjesta u gradskom vrtiću.
„Što se tiče uvjeta da za upis u privatne vrtiće bude odbijenica iz gradskog vrtića, za tu opciju nismo se nikad odlučili iz razloga što smo smatrali da trebamo roditeljima dati mogućnost izbora s obzirom na mjesto stanovanja i na specifične programe koje nude vrtići drugih osnivača i smatramo da bi to na neki način ograničilo mogućnosti roditelja. Kad govorimo o različitosti i mogućnosti izbora, podsjećam da imamo i vjerske vrtiće, kojima Grad Rijeka nije osnivač – radi se o mogućnosti izbora ne samo lokaliteta, nekog i specifičnih programa koji nisu zastupljeni u gradskim vrtićima. Ponosimo se mogućnošću izbora i ne doživljavamo sufinanciranje kao vatrogasnu mjeru, već smo pokrili cijelu lepezu programa koji predškolski program može ponuditi“, kazala je pročelnica Sušanj.

Grad Rijeka vjeruje da će sredstva za izgradnju novih vrtića namaknuti kroz Nacionalni program obnove i oporavka

Odgovarajući na pitanje vijećnika o planovima za izgradnju novih vrtića, pročelnica Sušanj je kazala kako Grad Rijeka sustavno ulaže u objekte vrtića.
„Najavljena je izgradnja novih vrtića, međutim kad smo krenuli u pripremne radnje, pokazalo se da će putem Nacionalnog programa obnove i oporavka biti moguće povući sredstva za izgradnju vrtića koje smo planirali. Činilo se u tom trenutku zaista racionalnim da iskoristimo ta sredstva, a da proračunska sredstva eventualno prenamijenimo za neke druge potrebe“, kazala je Sušanj.

Grad Rijeka, osim što je osnivač gradskih vrtića i sufinancira smještaj djece u vrtićima drugih osnivača na području grada Rijeke, sufinancira i smještaj djece u vrtiće drugih osnivača u drugim općinama i gradovima. Vijećnici HDZ-a istaknuli su kako smatraju nepravednim što se roditeljima 20-ak djece smještene u vrtićima u okolnim općinama i gradovima sufinancira cjelodnevni boravak samo u iznosu od 810 kuna, a poludnevni program iznosom od 567 kuna po djetetu mjesečno.

Program javnih potreba u predškolskom odgoju i obrazovanju te skrbi o djeci rane i predškolske dobi Grada Rijeke za pedagošku 2022./2023. godinu usvojen je na 9. sjednici Gradskog vijeća Grada Rijeke, a počet će važiti osmog dana od objave u Službenim novinama Grada Rijeke.