Zamjenik riječkog gradonačelnika Marko Filipović sudjelovao je na okruglom stolu „Hrvatski gradovi budućnosti” u sklopu konferencije pod nazivom “Pametni gradovi”, što se jučer održala u Zagrebu. Okrugli stol okupio je čelne ljude Rijeke, Jastrebarskog, Koprivnice, Pleternice i Dubrovnika, odnosno predstavnike prošlogodišnjih dobitnika nagrada za razvoj pametnih gradova, koji su predstavili svoje uspješne primjere.

Na drugoj konferenciji “Pametni gradovi/Smart Cities-gradovi budućnosti”, koja je u organizaciji Poslovnog dnevnika i Večernjeg lista te uz podršku Udruge gradova okupila stotinjak sudionika, istaknuto je kako u Hrvatskoj od 128 gradova više od 40 razvija i primjenjuje neka od pametnih rješenja koja uz nove tehnologije i društvene koncepte omogućuju kvalitetniji život i upravljanje gradom. Grad Rijeka u projekt Pametni gradovi uključen je već dugi niz godina.

U sklopu konferencije održan je i okrugli stol „Hrvatski gradovi budućnosti“ na kojem su predstavnici prošlogodišnjih dobitnika nagrada za razvoj pametnih gradova, odnosno čelni ljudi Rijeke, Jastrebarskog, Koprivnice, Pleternice i Dubrovnika, predstavili svoje primjere u razvoju pametnih gradova. S obzirom da je Gradu Rijeci prošle godine dodijeljeno priznanje „Grad budućnosti – INpuls 2015“ za projekt STARTUP inkubator za mlade, uspješne riječke projekte predstavio je zamjenik gradonačelnika Rijeke Marko Filipović.

Lanjska nagrada osvojena je u kategoriji Pametnija ekonomija u kojoj se nagrađivalo najbolje dostignuće u implementaciji inicijativa usmjerenih na poticanje razvoja poduzetništva, a ove je godine u kategoriji Pametnije obrazovanje Grad Rijeka nominirao projekt Kesh Up, edukativnu računalnu igru koju je Odjel gradske uprave za poduzetništvo razvio u sklopu projekta EnterYOUTH.

Zajednički zaključak sudionika okruglog stola o razvoju pametnih gradova je da su za razvoj projekata unapređenja javne uprave, gradske infrastrukture i podizanja kvalitete života građana ključni pojedinci i timovi na čelu gradova koji imaju jasne vizije i ciljeve. Zahvaljujući sufinanciranju iz fondova Europske unije te fleksibilnosti manjih gradova, veličina grada i njegovog proračuna pritom ne igra veliku ulogu.

Komentirajući činjenicu da u razvoju pametnih gradova prednjače manji hrvatski gradovi, zamjenik gradonačelnika Marko Filipović naglasio je da je dobro da među njima postoji jaka konkurencija te da se treba okrenuti Europi i brojnim primjerima dobre prakse. „Posebno treba imati u vidu da je u svim ovim projektima jako važna uloga naših građana i njihovih potreba“, rekao je Filipović.

Grad Rijeka u posljednjih desetak godina ostvario je nacionalnu i međunarodnu vidljivost u promoviranju načela održivog razvoja, energetske učinkovitosti te primjene novih informacijskih i komunikacijskih tehnologija, te je u samom hrvatskom vrhu po povlačenju sredstava iz fondova Europske unije. Održiv rast na temeljima novih znanja i inovacija dugoročna je vizija razvoja Rijeke, a jedan od strateških ciljeva Grada Rijeke za razdoblje 2014.-2020. godine je i razvoj konkurentnog gospodarstva na temeljima društva znanja i novih tehnologija.

U sklopu konferencije i ove su godine u maloj dvorani KD “Vatroslav Lisinski” u Zagrebu dodijeljena priznanja najuspješnijim projektima, i to uz prisustvo niza domaćih i stranih uglednika i stručnih predavača.

(A.V.)