Ako o nasilju iskreno ne progovorimo, nikad neće prestati. Tema je to kampanje “Čitaj između redaka” koja počinje povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, a završava na Međunarodni dan ljudskih prava 10. prosinca.

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i 16 dana aktivizma tvrtka Avon s partnerima Udrugom za zaštitu obitelji – Rijeka i Udrugom Brod pokreće kampanju “Čitaj između redaka”. Kampanji može pomoći svatko tko to želi tako da posjeti stranicu progovoriprotivnasilja.hr i podijeli video Kampanje, a ako ste žena koja je na žalost imala tu nesreću da doživi nasilje, možete svoju priču ostaviti u anonimnoj ispovjedaonici.

Video kampanje na You tube kanalu.

Kampanja je predstavljena 22. studenoga u Muzeju prekinutih veza u Zagrebu gdje se kroz 16 dana aktivizma održava posebna izložba. Svaki dan se postavlja novi izložak, jedan od 16 predmeta uz priču žena koje su bile u skloništu za žrtve nasilja u obitelji.

U Avonovom katalogu nalaze se proizvodi sa znakom beskonačnosti, a iznos od prodaje je namijenjen Udruzi Brod i U.Z.O.R. za rad savjetovališta i skloništa za žene i djecu žrtve nasilja u obitelji.

Znak beskonačnosti odabran je zato što kampanja traje beskonačno, a sudeći prema dostupnim podacima koji govore kako je u Hrvatskoj nasilje u obitelji u porastu, a isto tako u porastu je i broj ubijenih žena, najčešće od strane bračnog ili izvanbračnog partnera, iz čega se može zaključiti kako je i potreba za pružanjem pomoći i zaštite beskonačna.

Svake godine u Hrvatskoj se  prijavi oko 20.000 slučajeva nasilja. U riječkom Skloništu za žrtve nasilja godišnje sigurnost i pomoć zatraži  15-tak žena, a psiho-socijalnu pomoć u Savjetovalištu zatraži oko 200 žena. Na razini Primorsko-goranske županije godišnje se zabilježi oko 800-900 prijava nasilja, od kojih oko 100 završi kaznenom prijavom protiv počinitelja.

Amber narukvica podrške u borbi protiv nasilja u obitelji

Amber narukvica podrške u borbi protiv nasilja u obitelji

Valja naglasiti kako je Hrvatska jedna od rijetkih zemljaa koja nije ratificirala Konvenciju Vijeća Europe o sprječavanju i suzbijanju nasilja nad ženama i nasilja u obitelji koja je potpisana 11. svibnja 2011. u Istanbulu te je s toga još poznata i kao Istanbulska konvencija. Konvencija ima za cilj sprječavanje nasilja, zaštitu žrtava i “okončavanje nekažnjivosti počinitelja”. Do lipnja 2017. potpisalo ju je 45 država te Europska unija. Konvenciju je 2012. potpisao premijer Zoran_Milanović, no sadašnja ju Vlada još uvijek nije ratificirala.

SOS telefon ove akcije 0800 333 883 ujedno je i SOS telefon udruge U.Z.O.R. i dostupan je svim žrtvama obiteljskog nasilja svakim danom od 0-24 sata.

U.Z.O.R. – Udruga za zaštitu obitelji Rijeka, osim što radi s kazneno prijavljenim mladima, uključujući povremene uzimatelje droga vodi brigu o Skloništu i savjetovalištu za žene i djecu žrtve obiteljskog nasilja te vrši psihosocijalni tretman
počinitelja nasilja u obitelji.

Programi se provode uz potporu Grada Rijeke, Odjel gradske uprave za zdravstvo i socijalnu skrb i Ministarstva socijalne politike i mladih.

Sklonište i savjetovalište za žene i djecu
žrtve obiteljskog nasilja
mob.+385 99 502-7553
SOS tel. 0800 333 883
E-mail: skloniste@udruga-uzor-rijeka.hr

Psihosocijalni tretman počinitelja nasilja u obitelji
tel. +385 51 321 130, fax +385 51 321 151
E-mail: tretman@udruga-uzor-rijeka.hr

Možda ste i vi doživjeli nasilje. Možda poznajete nekoga tko ga je doživio. Ispovjedaonica na portalu akocije progovoriprotivnasilja.hr je mjesto na kojem o tome možete progovoriti. Upisat vašu priču i poruku podrške ženama koje se nađu u sličnoj situaciji.

Govorite o nasilju i govorite protiv nasilja jer ako o nasilju iskreno ne progovorimo, nikad neće prestati. Vaš upis je potpuno anoniman.