Dječji dom „Tić“ Rijeka obilježio je Svjetski dan prevencije zlostavljanja djece interaktivnom edukativnom radionicom i predstavljanjem šeste generacije ambasadora „TIĆ-a“.

U okviru 19 dana kampanje (1. – 19. 11.) koja se u cijelom svijetu provodi povodom Svjetskog dana prevencije zlostavljanja djece (19.11.),  u zgradi Filodrammatice održana je interaktivna edukativna aktivnost za ambasadore „Tića“.

Tom prilikom aktualni ambasadori „Tića“, 46 učenika osmih razreda osnovnih škola u Rijeci, predali su „mandat“ novoj, šestoj generaciji ambasadora, polaznicima šestih razreda koji će u naredne dvije godine djelovati kao ambasadori.

Dječji dom „Tić“ Rijeka ustanova je socijalne skrbi koja pruža psihosocijalnu pomoć i usluge poludnevnog boravka djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi, bez roditelja ili djeci koju roditelji zanemaruju ili zlorabe svoje roditeljske dužnosti.

U radu „Tića“ važno mjesto zauzima i preventivna djelatnost koja je usmjerena na rano otkrivanje i prevenciju zlostavljanja i zanemarivanja djece te povećanje informiranosti i osjetljivosti društva u svezi problema zlostavljanja i adekvatnog načina njegova rješavanja.

Veliku ulogu u prevenciji zlostavljanja djece i promicanju dječjih prava i odgovornosti imaju  ambasadori “Tić”-a, odnosno učenice i učenici riječkih osnovnih škola koji, kroz sudjelovanje u edukativnim aktivnostima “Tića” i djelovanje u svojim školama, promiču vrijednosti i kulturu nenasilja među vršnjacima.
Ambasadori “Tića“, sukladno svojoj dobi i mogućnostima podsjećaju učenike svojih škola i javnost da problem zlostavljanja i zanemarivanja djece postoji i da se o tome ne smije šutjeti.

Nova generacija Ambasadora bira se svake dvije godine među učenicima šestih razreda, iz svake škole biraju se po dva predstavnika.

Ambasadori u dvije godine svojeg djelovanja sudjeluju u nizu aktivnosti koje za njih organizira Dječji dom „Tić“ Rijeka, a koje ih pripremaju na djelovanje u njihovim okruženjima. To su zanimljive i kreativne aktivnosti kao što su edukativni kvizovi, debate, parlaonice, fokus-grupe, radionice koje provode stručni gosti iz raznih institucija, izrada informativno-edukativnih plakata i brošura te druge aktivnosti.

Ovaj projekt se provodi od 2008.g. kontinuirano i jedan je od rijetkih u Hrvatskoj koji na ovaj način kontinuirano uključuje djecu u prevenciju. A u tome je svakako velik značaj škola koji u cijelom projektu sudjeluju kao partneri.

Ambasadore i stručne djelatnike, koji u osnovnim školama koordiniraju rad ambasadora, pozdravio je i riječki gradonačelnik Vojko Obersnel zahvalivši im na njihovom angažmanu.

„Rijeka je grad prepoznatljiv po toleranciji i suživotu, a to znači razumijevanju i nenasilju. Nasilje nikada nije opravdano, nitko ne zaslužuje biti zlostavljan,  u obitelji, vrtiću i školi,  u igri, na poslu. O tome ne smijemo šutjeti!  I zato je vaša uloga, kao ambasadora Tića važna. Uz razne  kampanje i aktivnosti, upravo vi svojim primjerom pomažete u osvještavaju vršnjaka o problemu vršnjačkog nasilja te im pomažete da u školi osjećaju sigurnost i potporu. Svojim djelovanjem, vi i oni na koje ste djelovali, postaju odgovorni i svjesni mladi ljudi, koji će znati osuditi svako nasilje. Imate moju veliku podršku“, kazao je gradonačelnik Obersnel.

Školama, ambasadorima Tić-a i mentorima u znak zahvale uručene su zahvalnice, keramička figura  i poster-plakat.