U sklopu projekta “Retrovizor – osobe s teškoćama u razvoju su bliže nego što se čine” u Osnovnoj školi Centar postavljena je komunikacijska ploča za potpomognutu komunikaciju. Nositelj projekta je  Udruga za skrb autističnih osoba Rijeka, a partneri u projektu su Osnovna škola Centar i Centar za autizam.

Osnovna škola Centar uključila se u provedbu projekta implementacijom projektnog sadržaja kroz izvannastavnu aktivnost Građanskog odgoja I obrazovanja te je s partnerskim organizacijama uključila učenike s ciljem osvještavanja potreba unutar lokalne zajednice.

Postavljanje komunikacijske ploče za potpomognutu komunikaciju u OŠ Centar

Komunikacijska ploča postavljena je u holu OŠ Centar

Kako je objasnila Nevija Krupljanin iz Udruge za autizam komunikacijska ploča se koristi za komunikaciju s neverbalnim osobama budući da se sastoji od piktograma, odnosno sličica na koje osoba može pokazati i na taj način komunicirati. “Ovakvim komunikacijskim pločama koriste se ljudi s različitim vrstama invaliditeta popot osoba s Down sindromom, osoba s autizmom ili oni kod kojih je usporen razvoj govora. U projekt koji je trajao godinu dana uključno je bilo 35 učenika osnovne škole Centar i Centra za autizam i oni su zajedno provodili razne aktivnosti. Primjerice, organizirali smo za njih posjet Centru za autizam gdje su djeca provela jedan nastavni dan kako bi učenici škole Centar dobili bolji uvid u svakodnevni život osoba s autizmom”, rekla je Krupljanin i dodala kako su osim u OŠ Centar komunikacijske ploče postavljene i u dječjem parku na Potoku, u Centru za autizam, u Senzornom parku Centra za autizam te kako bi posljednja trebala biti postavljena u parku Giordano Bruno na Škurinjama. Također je apelirala I na građane da čuvaju ove ploče, da ih ne uništavaju i ne šaraju po njima nego da ih iskoriste za komunikaciju ukoliko se nađu u takvoj situacijji.

Postavljanje komunikacijske ploče za potpomognutu komunikaciju u OŠ Centar

Komunikacijska ploča se koristi za komunikaciju s neverbalnim osobama

U osnovnoj školi Centar projekt se provodio kroz program Građanskog odgoja i obrazovanja kod profesorice Ane Bilen koja je objasnila kako tu školu pohađaju i djeca iz autističnog spektra. “Riječ je o djeci koja su često neverbalna ili imaju poteškoće u komunikaciji sa svojim vršnjacima što često može dovesti i do socijalne isključenosti. Ovakvi projekti su tu upravo da mijenjaju takve stvari. Najveća vrijednost ovog projekta je što su se djeca imala priliku bolje se upoznati s ovom problematikom. U Centru za autizam imali su prilike vidjeti na koji način se tamo radi s djecom, koje su razlike u učenju od onoga kakav imaju u školi, a u tim okolnostima bolje su mogli i sagledati koje sve mogućnosti imaju njihovi vršnjaci s problemima iz spektra autizma, jer u redovnom nastavnom programu to često nije moguće”, objasnila je Ana Bilen.

Zadovoljstvo što je škola sudjelovala u ovom projektu izrazila je i ravnateljica Tina Bošković Sertić istaknuvši kako rado sudjeluju u ovakvim projektima i uključuju svoje učenike, jer korist od ovakvih projekata imaju svi, i učenici i profesori.

Projekt “Retrovizor – osobe s teškoćama u razvoju su bliže nego što se čine” podržan je kroz Fond za aktivno građanstvo, sredstvima Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP grantova.