Grad Rijeka na današnjem gradonačelnikovom kolegiju donio je Operativni program održavanja nerazvrstanih cesta i ostalih javno-prometnih površina na području Rijeke u zimskim uvjetima, od 15. studenog 2016. do 15. ožujka 2017. godine, a s obzirom da je osnovan i Stožer zimske službe – grad će spremno dočekati eventualne snježne padaline.

Kako je na 84. gradonačelnikovom kolegiju kazao Željko Vitas, ravnatelj Direkcije zajedničke komunalne djelatnosti, svih 383 kilometara cesta na području Grada Rijeke, od čega 345 kilometara nerazvrstanih, kojima upravljaju Grad Rijeka i Rijeka promet, i 39 kilometara državnih cesta, održavat će tvrtka Ceste Rijeka, s tim što je Rijeka promet za održavanje nerazvrstanih cesta izdvojio 3,75 milijuna kuna. “Sva oprema, djelatnici, mehanizacija i materijal, u prvom redu sol za posipavanje prometnica, spremni su za slučaj vremenskih nepogoda,” kazao je ravnatelj Vitas.

Operativnim programom utvrđena su 4 stupnja pripravnosti, koja, ovisno o vremenskim uvjetima, donosi Stožer zimske službe, na čelu s Eliom Biasiolom iz Rijeka prometa, te prioriteti čišćenja prometnica. U prvom prioritetu čišćenja su svi glavni cestovni pravci, kojima prolazi i javni gradski prijevoz, te svi prilazi bolnicama, čime je pokriveno 118 km cesta. U udrugom su sve lokalne ceste, a u trećem sve ostale prometnice koje se moraju očistiti u roku od 24 sata. Održavanje javnih površina, odnosno posipavanje i uklanjanje snijega s nogostupa i autobusnih stajališta, u obavezi je KD-a Čistoća, a snijeg i poledicu ispred stambenih zgrada, kuća i poslovnih prostora dužni su očistiti sami vlasnici.

Gradonačelnik Vojko Obersnel prilikom donošenja Operativnog programa posebno je upozorio kako vozači, ovisno o oglašenom stupnju pripravnosti, moraju koristi zimsku opremu jer je nemoguće očekivati da će u slučaju padalina ceste biti u potpunosti očišćene. Zbog toga je podsjetio na promjene u zakonskim rješenjima prema kojima prometnice počinju čistiti tek nakon što se nakupi 5 centimetara snijega, kao što se i očišćenima smatraju ako na njima ima maksimalno 5 centimetara snijega. „Ako građani, vozači i svi uključeni u ovaj program ispune svoje obveze, ne očekujem veće probleme ni u slučaju jačih snježnih padalina“, zaključio je Obersnel.

Duži rad ugostitelja tijekom blagdana

U nastavku kolegija, s ciljem obogaćivanja kulturno-zabavnog programa na području grada Rijeke, gradonačelnik Obersnel prihvatio je prijedlog Odjela gradske uprave za poduzetništvo o dužem radu riječkih ugostitelja za vrijeme božićnih i novogodišnjih blagdana.

Na 84. gradonačelnikovom kolegiju ustrojena je zimska služba

Na 84. gradonačelnikovom kolegiju ustrojena je zimska služba

U razdoblju od 27. studenog 2016. godine do 6. siječnja 2017. svim ugostiteljskim objektima iz skupine „Restorani“ (restoran, gostionica, zdravljak, zalogajnica, pečenjarnica, pizzeria, bistro, slastičarnica, objekt brze prehrane) i „Barovi“ (caffe bar, kušaonica, beach bar, kavana, pivnica, buffet, krčma, konoba i klet) dozvolit će se rad do 6 sati petkom, subotom i dan uoči blagdana. Ugostiteljskim objektima iz skupine „Objekti jednostavnih usluga“ i ugostiteljima koji usluge pružaju izvan ugostiteljskog objekta u užem centru grada, moći će produženo raditi do 24 sata nedjeljom, ponedjeljkom, srijedom i četvrtkom, te do 2 sata utorkom, petkom i subotom, s tim da će 31. prosinca moći biti otvoreni do 6 sati.

Ugostiteljima će se duži rad dozvoliti isključivo pod uvjetom da poštuju propise kojima se uređuje zaštita od buke i zaštita javnog reda i mira te da se protiv njih ne vodi postupak ili im je izrečena mjera skraćenja radnog vremena. Pojedinačne zahtjeve za produženje radnog vremena neće trebati podnositi.

Sanacija i obnova grobnih mjesta na Trsatu i Kozali iz spomeničke rente

Na sjednici Gradskog vijeća održanoj 19. svibnja 2016. prihvaćen je Pravilnik o korištenju sredstava spomeničke rente za provođenje Programa sanacije i obnove grobnih mjesta na grobljima Kozala i Trsat, a na današnjem kolegiju imenovano je tročlano Povjerenstvo za obradu dosad pristiglih prijava na Javni poziv za provođenje tog programa. Za predsjednicu Povjerenstva imenovana je Ružica Medurić-Javor, predstavnica Odjela gradske uprave za kulturu,  Direkcije za zaštitu i očuvanje kulturnih dobara, a za članove Nenad Labus, predstavnik Konzervatorskog odjela u Rijeci, te Mateo Malnar, predstavnik KD Kozala.

Prema riječima pročelnika Odjela za kulturu Ivana Šarara, program za koji će se izdvojiti 105 tisuća kuna, krenuo je dosta sramežljivo, pa je na Javni poziv pristiglo tek 19 prijava, od kojih 10 zadovoljava uvjete natječaja. „Vjerujem da će s godinama program postati popularan kao što je to danas program obnove fasada i pročelja iz sredstava spomeničke rente. Groblja na Trsatu i Kozali zaštićeni su spomenici kulture RH i kad bi svake godine realizirali 10 ovakvih zahtjeva, za desetak godina ova dva lijepa, stara građanska groblja, s grobnicama od kulturno-povijesnog značaja, izgledat će bolje nego danas. Sam projekt mogao bi značajno unaprijediti vizuru ova dva dijela grada“, zaključio je Šarar.

Projekt „e-Škole“

Gradonačelnik Vojko Obersnel zadužio je Zavod za informatičku djelatnost Grada Rijeke za provedbu pilot programa e-Škole u tri odabrane riječke osnovne škole: OŠ Pehlin, OŠ Vežica i OŠ Gornja Vežica, koja je ujedno odabrana i za Regionalni obrazovni centar. Pilot projekt e-Škole započeo je 2015. i traje do 2018. godine, a nositelj projekta je Hrvatska akademska i istraživačka mreža CARNet. Provodi u sklopu niza projekata Ministarstva znanosti i obrazovanja kako bi se do 2022. godine provela cjelovita informatizacija poslovanja škola i nastavnih procesa.

Pročelnik Zavoda za informatičku djelatnost Željko Jurić govorio je o pilot-projektu e-Škole

Pročelnik Zavoda za informatičku djelatnost Željko Jurić govorio je o pilot-projektu e-Škole

„Trenutno je projekt u fazi isporuke informacijsko-komunikacijske opreme koju će koristiti profesori, a očekuje se da će isporuka početi 15. studenog“, rekao je Željko Jurić, pročelnik Zavoda za informatičku djelatnost, dodajući kako je Grad Rijeka potpisivanjem ugovora tijekom uključivanja u projekt e-Škole prihvatio i određene obaveze, među kojima je i osiguranje tehničke opreme za korištenje mreže i opreme dobivene od strane Hrvatske akademske i istraživačke mreže CARNet. Za voditelja Regionalnog obrazovnog centra imenovan je Siniša Vugrin, a za tehničare Mirko Posarić i Dalibor Dukić, djelatnici Zavod za informatičku djelatnost.

S jedne strane izražavajući zadovoljstvo pilot-projektom, gradonačelnik Obersnel dodao je kako je sve to trebalo učiniti puno ranije. „Zabrinut sam što unatoč tome što živimo u 21. stoljeću, informatika još nije uvedena u škole kao redovni obrazovni program. Danas ne znati osnove informatike, možemo usporediti s problemom nepismenosti od prije tridesetak godina. Očekivao sam da će kroz državne standarde sve ovo biti učinjeno puno ranije“, zaključio je gradonačelnik.

Provedena Akcija za 5!

U organizaciji Udruge Delta i Grada Rijeke, jučer je u Gradskoj vijećnici održan projekt Akcija za 5!, ove godine na temu “Mladi rade s mladima”, u kojem je sudjelovalo 55 riječkih srednjoškolaca. “Projekt se provodi već 11. godinu s ciljem da se mladima omogući razvijanje vještina potrebnih za aktivno sudjelovanje u procesima donošenja odluka na lokalnoj razini, a zbog svoje uspješnosti već se proširio na Opatiju, Pazin i Zabok”, rekla je pročelnica Ureda Grada Verena Lelas-Turak. Dodala je da su srednjoškolci jučer odabrali i najbolji projekt koji će dobiti financijsku potporu Grada Rijeke i biti realiziran do ožujka 2017., uz stručnu i tehničku pomoć Udruge Delta. „S obzirom da je projekt EPK 2020 vrlo aktualna tema i mladi su se opredijelili za nešto slično. Pobijedio je projekt „Smoki“ kojim će se mladi, koji i nisu baš uvijek zainteresirani za povijest, motivirati na edukativne šetnje gradom kako bi se upoznali s kulturno-povijesnim znamenitostima. Učenici će ih prethodno označiti zanimljivim povijesnim informacijama“, kazala je pročelnica Lelas-Turak.

(A.V.)