Grad Rijeka, Upravni odjel za odgoj i obrazovanje, kulturu, sport i mlade objavljuje javni poziv za utvrđivanje programa kulture od interesa za Grad Rijeku iz djelatnosti kulture, umjetnosti i transverzalnih područja za 2024. godinu.

Na temelju članka 7. stavka 1. Zakona o kulturnim vijećima i financiranju javnih potreba u kulturi („Narodne novine“ broj 83/22) i članka 3. stavka 1. točke 1. Programa javnih potreba u kulturi Grada Rijeke („Službene novine Grada Rijeke“ broj 14/23), Grad Rijeka, Upravni odjel za odgoj i obrazovanje, kulturu, sport i mlade objavljuje

JAVNI POZIV 

za utvrđivanje programa kulture od interesa za Grad Rijeku iz djelatnosti kulture, umjetnosti i transverzalnih područja za 2024. godinu

I.

Sadržaj Javnog poziva

Sredstva iz proračuna Grada Rijeke osigurana za financiranje javnih potreba u kulturi namijenjena su potpori programima i projektima, aktivnostima i manifestacijama u kulturi od interesa za Grad Rijeku, a dodjeljuju se na temelju provedenog Javnog poziva (u daljnjem tekstu: Javni poziv) koji se objavljuje na mrežnim stranicama Grada Rijeke.

Sastavni dio Javnog poziva je natječajna dokumentacija koja je dostupna na mrežnim stranicama Grada Rijeke: www.rijeka.hr, rubrika: Teme za građane – Kultura – Javne potrebe kako slijedi:

Uputa za prijavitelje,
Obrasci e-prijavnica,
Obrazac izjave o nepostojanju i izbjegavanju dvostrukog financiranja,
• Obrasci Ugovora (nalaze se na dnu Javnog poziva),
Obrasci izvještaja i
Program javnih potreba u kulturi Grada Rijeke („Službene novine Grada Rijeke“ broj 14/23)

Javnim pozivom definiraju se područja javnih potreba u kulturi, prioriteti i ciljevi, postupak dodjele financijskih sredstava, uvjeti i kriteriji za dodjelu financijskih sredstava, način prijave, rokovi, postupak objave rezultata, postupak podnošenja prigovora, postupanje s prijavama nakon provedbe Javnog poziva, postupak ugovaranja odobrenih sredstava, način korištenja odobrenih sredstava, način izvještavanja te praćenja korištenja sredstava sukladno Zakonu o kulturnim vijećima i financiranju javnih potreba u kulturi.

II.

Djelatnosti i područja javnih potreba u kulturi

Na ovaj Javni poziv mogu se prijaviti ustanove u kulturi kojima nije osnivač Grad Rijeka, umjetničke organizacije, samostalni umjetnici, udruge, druge fizičke i pravne osobe u sljedećim djelatnostima i područjima:

1. Djelatnosti kulture i umjetnosti:

a) Zaštita i očuvanje kulturnih dobara
b) Muzejska djelatnost i vizualne umjetnosti
c) Glazbena umjetnost
d) Dramska umjetnost, ples i pokret
e) Audiovizualna djelatnost
f) Književna djelatnost
g) Inovativne umjetničke i kulturne prakse.

2. Transverzalna područja:

a) Programi kulture u zajednici
b) Programi za mlade
c) Programi kulturne suradnje.

III.

Prioriteti i ciljevi

U postupku vrednovanja prijavljenih programa i projekata posebna pozornost bit će posvećena ispunjavanju prioriteta i ciljeva kulturnog razvitka Grada Rijeke kako slijedi:

  • očuvanje postignutog stupnja kulturnog razvitka te stvaranje financijskih i drugih
    uvjeta za daljnji razvoj kulturnih djelatnosti,
  • zaštita, očuvanje i održivo upravljanje kulturnom baštinom,
  • ekonomičnost te kontinuitet u djelovanju predlagatelja programa i projekata,
  • podizanje razine stručnosti, kvalitete i raznovrsnosti kulturnih programa na svim područjima,
  • poticanje programa samostalnih umjetnika u kulturi,
  • poticanje rada udruga i umjetničkih organizacija koje imaju zaposlene profesionalce u kulturi,
  • poticanje programa rada strukovnih udruga u kulturi,
  • jačanje kulture i umjetnosti u javnom prostoru, podrška razvoju civilnih inicijativa u kulturi,
  • poticanje kulturnih programa mladih od 15 do 30 godina,
  • promicanje i razvoj kulturne i umjetničke edukacije,
  • poticanje rada s publikom,
  • razvijanje dugoročnih partnerskih suradnji – posebice među dionicima institucionalne i ne-institucionalne kulturne scene,
  • poticanje međunarodne prepoznatljivosti Rijeke kao „grada kulture i kreativnosti“.
    Prioriteti i ciljevi svakog pojedinog kulturnog i umjetničkog područja navedeni su u Programu javnih potreba u kulturi Grada Rijeke.

IV.

Postupak dodjele financijskih sredstava

Obradu zaprimljenih prijava obavlja Povjerenstvo za provjeru formalnih uvjeta prijava pri Upravnom odjelu za odgoj i obrazovanje, kulturu, sport i mlade (u daljnjem tekstu: Upravni odjel). Nakon provjere svih pristiglih prijava vezano uz propisane uvjete Javnog poziva, Upravni odjel priprema materijale za Kulturna vijeća koja stručno vrednuju prijave.

Davatelj financijskih sredstava će u slučaju transverzalnih područja imenovati Stručno povjerenstvo za vrednovanje programa.

Kulturna vijeća Grada Rijeke, kao i Stručno povjerenstvo za pojedine djelatnosti i područja umjetničkog i kulturnog stvaralaštva, stručno vrednuju programe, projekte, aktivnosti i manifestacije prijavljene na Javni poziv slijedeći prioritete i ciljeve Javnog poziva kao i specifičnosti svake djelatnosti kulture i umjetnosti.

Na temelju prijedloga gore navedenih kolegijalnih tijela Gradonačelnik Grada Rijeke donosi odluku o dodjeli financijskih sredstava s popisom odobrenih i odbijenih programa.

V.

Uvjeti i kriteriji za dodjelu financijskih sredstava

Uvjeti prijave programa

Broj prijava jednog prijavitelja nije ograničen, ali će se sufinancirati najviše 3 programa istog prijavitelja po pojedinoj djelatnosti.

Neće se razmatrati prijave programa:

  • koje nisu podnesene na propisani način odnosno u elektroničkom obliku na odgovarajućem obrascu (obrazac e-prijavnica)
  • koje nisu podnesene u propisanom roku,
  • koje ne sadrže obvezne priloge u skladu s Uputom za prijavitelje
  • prijavitelja koji nije izvršio ugovorne obveze iz prethodne godine ili nema suglasnost nadležnog Odsjeka o odgodi programa.

Kriteriji vrednovanja programa

  1. Kvaliteta sadržaja programa (osim umjetničkog izražaja uključuje izvornost, kreativnost, inovativnost i edukativnost programa, suradnju na lokalnoj, regionalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini što podrazumijeva umreženost sa drugim umjetničkim organizacijama, udrugama i dr. institucijama) – do 25 bodova
    Kriterij se odnosi na umjetnički sadržaj programa. Kriterij propituje umjetničku vrijednost programa. Vrednovanjem ovoga kriterija odgovara se na pitanje “Što?” je sam projekt. Odnosi se i na suradnju sa drugim umjetnicima ili umjetničkim organizacijama, udrugama i drugim institucijama u cilju povezivanja i umrežavanja zbog sinergije umjetničkog stvaralaštva.
  2. Jasnoća, cjelovitost, ekonomičnost i provedivost programa ( uključujući i ostale izvore financiranja i kvaliteta razrade financijskog plana/troškovnika) – do 25 bodova
    Projekt mora imati jasne elemente organizacije, financija, promocije, vremenskog slijeda. Pritom je bitan uvjet doprinos financiranja iz drugih izvora.
  3. Značaj za razvoj pojedine djelatnosti kao i riječke kulture i umjetničkog stvaralaštva – do 10 bodova
    Ovaj kriterij odnosi se na značaj programa za razvoj djelatnosti te utjecaj na riječku kulturu i umjetničko stvaralaštvo.
  4. Kvaliteta dosadašnjeg rada, uspjesi i iskustvo predlagatelja programa – do 5 bodova
    Kriterij se odnosi na predlagatelja programa, odnosno onoga koji će program provesti/producirati.
  5. Stručne i umjetničke reference voditelja programa – do 15 bodova
    Ovaj kriterij odnosi se na osobne kvalifikacije autora, odnosno voditelja programa koji bi trebali biti predstavljeni kroz obavezni životopis.
  6. Programski kontinuitet – do 5 bodova
    Ovaj kriterij odnosi se na višegodišnju održivost koji predlagatelj programa ima u provođenju programa.
  7. Osmišljen plan djelovanja prema publici / javnosti – do 10 bodova
    Ovim kriterijem vrednuje se jasnoća kojom predlagatelj obrazlaže koja mu je ciljana publika, na koji način do nje dopire, koji značaj njegov projekt ima za tu publiku, težnju da se obuhvati maksimum potencijalne publike/korisnika programa.
  8. Suradnja na lokalnoj, regionalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini – do 5 bodova

Iznimno od navedenog pri stručnom vrednovanju prijedloga programa u kulturnoj djelatnosti Zaštite i očuvanja kulturnih dobara primjenjuju se sljedeći kriteriji:

  1. Vrijednost i stupanj povijesno-umjetničke i konzervatorske valorizacije – do 20 bodova
    Kriterij se odnosi na samu povijesno – umjetničku i konzervatorsku vrijednost zaštićenog kulturnog dobra. Kriterij propituje povijesno – umjetničku vrijednost i doprinos programa djelatnosti kojoj pripada. Vrednovanjem ovog kriterija odgovara se na pitanje “Što?” je sam projekt, kolika je njegova kvaliteta i značaj.
  2. Stupanj ugroženosti kulturnog dobra – do 20 bodova
    Kriterij se odnosi na stupanj ugroženosti kulturnog dobra koja je izražena i rješenjem Konzervatorskog ureda (osobito hitne intervencije).
  3. Doprinos programa zaštiti i očuvanju kulturnih dobara inovativnim pristupom i/ili digitalizacijom građe i/ili edukativnim sadržajem – do 20 bodova
    Kriterij se odnosi na usmjerenost programa k edukaciji šire i stručne javnosti te na korištenje novih tehnologija za zaštitu i očuvanje kulturnih dobara.
  4. Doprinos razvoju novih kulturnih proizvoda i sadržaja u prezentaciji kulturne baštine – do 10 bodova
    Ovim kriterijem se vrednuje prezentacija kulturne baštine stvaranjem novih kulturnih proizvoda i sadržaja.
  5. Cjelovitost, ekonomičnost, provedivost programa te uključivost ostalih izvora financiranja i kvalitete izrade financijskog plana / troškovnika – do 10 bodova
    Kriterij se odnosi na vrednovanje projekta kao funkcionalne cjeline koja mora nadići sam kulturni i umjetnički sadržaj, koji je osnova. Projekt mora imati jasne elemente organizacije, financija, promocije, vremenskog slijeda. Pritom je bitan uvjet financiranje iz drugih izvora.
  6. Plan djelovanja prema javnosti – do 10 bodova
    Kroz ovaj kriterij vrednuje se jasnoća s kojom predlagatelj obrazlaže, koji značaj njegov projekt ima za javnost i na koji način do nje dopire, težnju da se zahvati maksimum raspoloživih korisnika programa.
  7. Kontinuirano ulaganje u području zaštite i očuvanja kulturnih dobara od strane prijavitelja – do 5 bodova
    Kriterij se odnosi na predlagatelja programa, odnosno onoga koji će program realizirati, njegovu sposobnost za provedbu predloženog programa i sposobnost odabranog izvođača radova/suradnika/provoditelja programa.
  8. Višegodišnji program ulaganja u zaštitu i očuvanje kulturnog dobra koji se prijavljuje – do 5 bodova
    Kriterij se odnosi na nastavak programa koji su se u prethodnom razdoblju uspješno izvršavali te predstavljaju kontinuitet u području zaštite, očuvanja i promocije baštine.

VI.

Način i rokovi prijave i Upute za prijavitelje

Prijave na Javni poziv podnose se isključivo putem obrasca e-prijavnica koje su dostupne na mrežnim stranicama Grada Rijeke – www.rijeka.hr. Prilikom popunjavanja obrasca e-prijavnice potrebno je učitati, odnosno pohraniti svu propisanu popratnu dokumentaciju u digitalnom obliku na hrvatskom jeziku.
Popis obavezne dokumentacije nalazi se u Uputama za prijavitelje za svaku djelatnost i područje zasebno koje su također dostupne na mrežnim stranicama Grada Rijeke – www.rijeka.hr.
Prijave na Javni poziv podnose se u razdoblju od 13. listopada do 13. studenoga 2023. do 16,00 sati.

VII.

Postupak objave rezultata

Nakon provedenog postupka vrednovanja, Kulturna vijeća i Stručno povjerenstvo podnose Gradonačelniku Grada Rijeke listu predloženih programa s predloženim iznosom za financiranje.

Na prijedlog Kulturnih vijeća i Stručnog povjerenstva Gradonačelnik Grada Rijeke donosi Odluku o dodjeli financijskih sredstava s popisom odobrenih programa i predloženim iznosom sufinanciranja kao i odbijenih programa (u daljnjem tekstu: Odluka).

Odluka se dostavlja javnom objavom na mrežnim stranicama Grada Rijeke www.rijeka.hr.
Dostava se smatra obavljenom istekom osmoga dana od dana javne objave na mrežnim stranicama.

VIII.

Postupak podnošenja prigovora

Protiv Odluke je moguće podnjeti prigovor.
Prigovor se podnosi u roku od osam dana od dana izvršene javne objave.
Prigovor se podnosi Gradonačelniku putem Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje, kulturu, sport i mlade u pisanom obliku na adresu Titov trg 3, 51000 Rijeka ili na adresu elektroničke pošte kultura@rijeka.hr
O prigovoru odlučuje Gradonačelnik u roku od 30 dana od dana podnošenja prigovora.

IX.

Postupanje s prijavama nakon provedbe Javnog poziva

Svi dokumenti u vezi s prijavom za financiranje programa putem ovog Javnog poziva bit će odloženi i čuvani u skladu s propisima o zaštiti i očuvanju dokumentarnog i arhivskog gradiva te se ne vraćaju prijaviteljima.

X.

Postupak ugovaranja odobrenih sredstava

S odabranim prijaviteljem Grad Rijeka sklapa ugovor o financiranju.

Ugovor o financiranju obvezno sadrži iznos odobrenih financijskih sredstava za program, projekt, aktivnost ili manifestaciju, rokove isplate odobrenih sredstava te obveze davatelja i obveze korisnika financijskih sredstava.

XI.

Način korištenja odobrenih sredstava, izvještavanja te praćenja korištenja sredstava

Korisnik financijskih sredstava dužan je odobrena sredstva koristiti namjenski i u skladu s ugovorom uz poštivanje ugovorenog roka izvršenja programa te ugovorenih rokova dostave završnog izvješća.

U skladu s ugovorenim rokom, završno programsko i financijsko izvješće izrađuje se na propisanom digitalnom Obrascu za izradu izvješća o izvršenom programu u 2024. godini, dostupnom na mrežnim stranicama Grada Rijeke.

Grad Rijeka će od korisnika sredstava zahtijevati podnošenje izvješća o potrošnji proračunskih sredstava te ima pravo poduzimati i druge radnje koje omogućuju učinkovit nadzor, uključujući i angažman vanjskih neovisnih stručnjaka.

Grad Rijeka ima pravo koristiti izvješće i programski materijal korisnika financijskih sredstava za potrebe povećavanja vidljivosti kulturnih aktivnosti i primjera dobre prakse putem mrežnih stranica ili izdanja.

Grad Rijeka zadržava pravo izmjene uvjeta i kriterija utvrđenih ugovorom u slučaju nastupanja izvanrednih okolnosti o čemu će uz obrazloženje pravodobno obavijestiti korisnike sredstava.

Ako korisnik sredstava nenamjenski koristi sredstva, ne izvrši program ili ne podnese propisana izvješća, dužan je vratiti primljena sredstva zajedno sa zakonskim zateznim kamatama obračunatim od dana primitka sredstava.

Ako korisnik financijskih sredstava dostavi izvješća izvan ugovorenog roka ili dostavi nepotpuno izvješće, Grad Rijeka nije dužan podmiriti preostali dio ugovorenih sredstava.

Grad Rijeka zadržava pravo praćenja izvršenja programa korisnika financijskih sredstava te kontrole namjenskog korištenja sredstava do 5 (pet) godina nakon završetka programa.

Korisnik financijskih sredstava obvezan je u svim tiskanim i elektroničkim materijalima kao i medijskim objavama na vidljivom mjestu istaknuti grb i naziv Grada Rijeke kao institucije koja sufinancira program koji je predmet ugovora.