Naziv projekta:
SEPORA – SECTORISATION POSTOJNA RIJEKA ACTIVITY.
Akronim podsjeća na riječ Sephora što na starohebrejskom jeziku znači ptica. Ovim projektom praktički se dobiva pogled područja od Rijeke do Postojne (Republika Slovenija) iz ptičje perspektive.

Cilj projekta
Cilj projekta je napraviti sektorizaciju područja od Bakarskog zaljeva na jugu do Postojne na sjeveru prema INSARAG smjernicama (INSARAG je akronim od International Search and Rescue Advisory Group, a to je globalna mreža s više od 90 zemalja i organizacija pod okriljem Ujedinjenih naroda i bavi se problematikom urbanog traganja i spašavanja (USAR) s ciljem uspostave minimalnih međunarodnih standarda i metodologije za međunarodnu koordinaciju u odgovoru na razoran potres).
Trajanje projekta
3. veljače 2025. – 30. rujna 2025.
Opis projekta
Grad Rijeka sa širom okolicom smješten je na seizmički aktivnom području te su u prošlosti na našem području zabilježeni razorni potresi.
Šire riječko područje nalazi se u izrazito seizmički aktivnom području s pojavom velikog broja relativno slabijih potresa u razdobljima pojačane seizmičke aktivnosti.
Intenzitet najjačih potresa procijenjen je na VIII° stupnjeva MCS (Mercalli-Cancani-Sieberg) ljestvice, odnosno magnitude oko 6 stupnjeva na Richterovoj ljestvici.
Područje tektonske jedinice Ilirska Bistrica – Rijeka – Omišalj – Novi Vinodolski čini kontinuirani pojas prosječne širine 30 km, pravca pružanja sjeverozapad – jugoistok. Ovo je područje pojačane seizmičke aktivnosti s izrazitom koncentracijom epicentara potresa.
Za očekivati je da će u slučaju potresa intenziteta VIII°+ MCS ljestvice biti zahvaćeno cijelo područje iz obuhvata projekta SEPORA te će suradnja spasilačkih službi ovog područja biti od krucijalne važnosti.
Područje iz obuhvata projekta SEPORA je i logična geografska cjelina s obzirom na planine, tokove glavnih rijeka i prometnice pa je i logična i neophodna suradnja spasilačkih službi tog područja.
Zemljopisnom sektorizacijom će se poboljšati operativno planiranje, učinkovitije raspoređivanje USAR timova (timova za traganje i spašavanje) i bolje cjelokupno upravljanje velikom nesrećom ili katastrofom.
Sektorizacija bi se provodila u najranijoj mogućoj fazi odgovora na katastrofe kako bi se osigurala efikasnost traganja i spašavanja.
Sektorizacijom će se poboljšati operativno planiranje, učinkovitije raspoređivanje USAR timova i bolje cjelokupno upravljanje incidentom.
Bez postojanja sektorizacije, vrijeme potrebno za početak spašavanja povećava se i za više od 12 sati, što bi za ljude zatrpane ruševinama s vrlo visokom razinom vjerojatnosti moglo imati smrtne posljedice.
Sektorizaciju područja bi slijedili i međunarodni USAR timovi koji bi pristigli u pomoć.
Veličina i broj sektora ovisit će o razini resursa (ljudskih i materijalno-tehničkih) i potrebama pogođenih područja, opsegu posla, opsegu odgovora na situaciju, kao i karakteristikama zemljopisnog područja.
Partneri
- Grad Rijeka / Postrojba civilne zaštite Grada Rijeke za spašavanje iz ruševina (USAR)
- Občina Postojna / PGD Postojna (Prostovoljno gasilsko društvo Postojna)

Proračun
- Ukupni proračun: 40.000,00 eura (100% financiranje iz EU fondova)
- Proračun Grada Rijeke: 20.000,00 eura
Program iz kojeg se financira
Resilient Borders
Službena web-stranica projekta
https://resilientborders.eu/
Kontakt za više informacija
Upravni odjel za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života
Savjetnik za zaštitu i spašavanje i obrambene pripreme
Goran Šarić
e-mail: goran.saric@rijeka.hr
tel. +385 51 209 473
Povezane novosti
Petak, 28. veljače 2025.
U Salonu Grada Rijeke održano je predstavljanje projekta SEPORA zajednička inicijativa Rijeke i Postojne (Slovenija) usmjerena na poboljšanje pripravnosti i odgovora na izvanredne situacije u prekograničnom području.
Više informacija
Utorak, 18. veljače 2025.
U ponedjeljak, 17. veljače 2025. u prostorijama Grada Rijeke održan je prvi sastanak sudionika EU projekta SEPORA na kojem su se okupili predstavnici Grada Rijeke, civilne zaštite Grada Rijeke, Javne vatrogasne postrojbe Grada Rijeke, Građevinskog fakulteta u Rijeci te partnera iz Republike Slovenije – Občine Postojna i Prostovoljnog gasilskog društva Postojna (Dobrovoljnog vatrogasnog društva Postojna).
Više informacija