Produženi boravak omogućuje učenicima boravak u školi prije i nakon redovne nastave, s organiziranom prehranom te nastavnim i izvannastavnim aktivnostima. Cjelodnevna nastava predstavlja specifičan oblik ovog programa, osmišljen kao kombinacija razredne nastave i organiziranog slobodnog vremena tijekom najmanje osam sati dnevno.
Grad Rijeka stekao je status “Grada prijatelja djece” zahvaljujući programima namijenjenim najmlađim građanima – djeci i mladima. Programi produženog boravka i cjelodnevnog odgojno-obrazovnog rada, gdje djeca na prirodan način stječu ključna znanja i razvijaju univerzalne vještine, zasigurno su jedni od najznačajnijih, ako ne i najznačajniji takvi programi.
Definirani kao javna potreba za koju se sredstva mogu osigurati u proračunu jedinica lokalne samouprave, programi produženog boravka i cjelodnevne nastave predstavljaju “nadgradnju” minimalnog Državnog pedagoškog standarda za djecu nižih razreda osnovne škole (od 1. do 4. razreda).
Produženi boravak omogućuje učenicima boravak u školi prije i nakon redovne nastave, s organiziranom prehranom te nastavnim i izvannastavnim aktivnostima.
Cjelodnevna nastava predstavlja specifičan oblik ovog programa, osmišljen kao kombinacija razredne nastave i organiziranog slobodnog vremena tijekom najmanje osam sati dnevno (u pravilu od 8,00 do 16,00 sati).
Ciljevi programa rada i organizacije slobodnog vremena u produženom boravku i cjelodnevnim odgojno-obrazovnim odjelima su:
- omogućiti djetetu život ispunjen različitim sadržajima koji će povoljno utjecati na razvoj njegove/njezine cjelokupne osobnosti te individualnih i jedinstvenih potencijala;
- omogućiti razvoj djeteta kao socijalnog bića – tijekom cjelodnevnog boravka u školi, tj. razrednom odjelu, uz stalnu prisutnost socijalne interakcije što omogućuje razvoj i unapređenje socijalnih vještina djeteta;
- pripremiti dijete za daljnje obrazovanje i cjeloživotno učenje.
Organizirano slobodno vrijeme kao sastavni dio života u PB-a i CN-a implementirano je i integrirano u redovni nastavni plan i program. Jedan od glavnih ciljeva i zadataka tijekom organiziranog slobodnog vremena učenika bio je zadovoljiti i razvijati vještine, interese, sklonosti i težnje za samostalnom i konstruktivnom aktivnošću i stvaralaštvom u svim područjima ljudske djelatnosti. Stoga se organizirano slobodno vrijeme u PB i CN ostvarivalo u pet područja aktivnosti:
- jezično-komunikacijske aktivnosti,
- kulturno-umjetničke aktivnosti,
- prirodoslovno-matematičke aktivnosti,
- sportsko-rekreativne aktivnosti,
- ostale aktivnosti iz djelokruga dječjih prava, zaštite zdravlja, zaštite u prometu i sl., ovisno o specifičnostima i mogućnostima svake škole
Potreba za ovakvim programima rezultat je trendova suvremenog obiteljskog života, u kojem poslovne obveze obaju roditelja postavljaju pred škole zahtjev preuzimanja sve veće uloge u brizi, obrazovanju i odgoju svojih učenika. S druge strane, učenici školu percipiraju kao svoj drugi dom, a ne samo kao mjesto stjecanja znanja. Osim toga i sam proces učenja postaje zanimljiviji u kombinaciji s organiziranim slobodnim vannastavnim aktivnostima. U konačnici, škola postaje mjesto zanimljivog i zabavnog učenja, gdje su učenici potpuno zbrinuti tijekom cijelog radnog dana. Time je školi omogućeno i kvalitetno ostvarivanje ciljeva Hrvatskog nacionalnog obrazovnog standarda (HNOS-a).
U Program PB-a i CN-a je u našem gradu po školskoj godini u prosjeku uključeno 2100 učenika.
Program PB-a i CN-a se sufinancira na način da se dio rashoda osigurava u Proračunu Grada Rijeke, a dio iz cijene usluge koju plaćaju roditelji.
- Odluka o organizaciji i provedbi produženog boravka i cjelodnevnog odgojno-obrazovnog rada u osnovnim školama Grada Rijeke (Službene novine Grada Rijeke 4/25)
Sudjelovanje od strane roditelja u sufinanciranju dijela troškova rada učitelja koji izvodi program od prvog do četvrtog razreda, ovisno o ostvarenom dohotku po članu kućanstva, iznosi 15,00 eura, 25,00 eura ili 45,00 eura mjesečno za 10 mjeseci ostvarivanja programa.
Roditelji čija djeca imaju prebivalište izvan grada Rijeke plaćaju 126,00 eura mjesečno za deset mjeseci ostvarivanja Programa od prvog do četvrtog razreda.