Članica Gradskog vijeća Maša Magzan je, temeljem članka 73. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, postavila pitanje:

Poštovani gradonačelniče,
molim da mi temeljem članka 67. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke („Službene novine Primorsko-goranske županije“ broj 29/09, 14/13 i 22/13-ispr. i „Službene novine Grada Rijeke“ broj 10/17, 14/18, 2/19-pročišćeni tekst, 2/20, 3/21) odgovorite na pitanje: što je poduzeto vezano uz hitno zaustavljanje devastacije i degradacije prostora Hartere i Teatro Fenice?

Konkretno, zanima me status ispitivanja stanja klizišta na području Hartere, dostave podataka o vlasnicima stanova u zgradi Teatra Fenice kako bi Konzervatorski odjel mogao naložiti hitne mjere zaštite, kao i razmatranje vraćanja struje, nadzornih kamera i rampi u svrhu zaštite od stradavanja ljudi u prostoru Hartere? Također, zanima me i status izvještaja Gradonačelnika o poduzetim radnjama i stanju kulturnog dobra Teatro Fenice.

Pitanje postavljam temeljem zaključaka tematskih sjednica koji su u cijelosti dostupni na mrežnim stranicama Grada Rijeke (https://www.rijeka.hr/wp-content/uploads/2024/02/Zapisnik-sa-24.-sjednice-Odbora-za-kulturu-odr%C5%BEane-05.02.2024.pdf), a odnose se na potrebnu reakciju resornih odjela (Upravni odjel za urbanizam, prostorno uređenje i graditeljstvo, Upravni odjel za komunalni sustav i promet, Upravni odjel za gospodarenje imovinom i Upravni odjel za odgoj i obrazovanje, kulturu, sport i mlade) u smislu hitne zaštite na ovim lokacijama radi ugroze sigurnosti građana.

U kontekstu spomenutog izvještaja gradonačelnika, radi se o zaključku br. 2 sa 20. sjednice Odbora za kulturu održane 25.9.2023. kada je Odbor za kulturu predložio da Gradonačelnik svakih 6 mjeseci izvještava Ministarstvo kulture i medija, Konzervatorski odjel u Rijeci i Gradsko vijeće Grada Rijeke o poduzetim radnjama i stanju kulturnog dobra Teatro Fenice. Naglašavam da ni nakon 2 održane tematske sjednice o Teatru Fenice u rujnu 2023. nema odgovora o zakonskoj obvezi imenovanja privremenog skrbnika.

Unaprijed zahvaljujem,
Maša Magzan, nezavisna vijećnica

Odgovor

Grad Rijeka nije niti vlasnik niti suvlasnik zgrade Teatro Fenice. Naime, navedena nekretnina nalazi se na adresi Dolac 13 i u vlasništvu je RIJEKAKINO d.o.o. Stambeni dio nekretnine, točnije 7 stanova, Grad Rijeka evidentira na adresi Dolac 13A, koja se nalazi pod upravom tvrtke Rumat d.o.o. Rijeka. Svi stanovi su u privatnom vlasništvu, a koriste li se, ili ne, o tome nemamo saznanja.

Suvlasnici i Upravitelj nekretnine dužni su sukladno odredbama Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima brinuti se da se zajednički dijelovi nekretnine održavaju u graditeljskom i funkcionalnom stanju nužnom za normalno korištenje. Dakle, upravitelj zgrade je, uz dogovor sa suvlasnicima nekretnine dužan poduzeti sve potrebne radnje u cilju sanacije zajedničkih dijelova nekretnine i sprječavanja neželjenih posljedica po život i zdravlje korisnika. S obzirom da Grad Rijeka nema udjela vlasništva u nekretnini, samim time ne može poduzimati radnje u cilju sanacije niti ima pravne osnove za ulaganje u tuđu imovinu, već u troškovima sanacije, kako je prethodno navedeno, moraju sudjelovati svi suvlasnici nekretnine razmjerno njihovu udjelu u vlasništvu nekretnine.

Isto tako, a vezano za 1/10 dijela nekretnine koja se odnosi na stambeni dio zgrade s posebnim ulazom na adresi Dolac 13/A, a koja je sagrađena na kč.br. 938/1, k.o. Rijeka, ističem da Grad Rijeka nema nadležnost voditi evidenciju o vlasnicima nekretnina već je za isto nadležan Zemljišnoknjižni odjel Općinskog suda, na čijem području se nekretnina nalazi.

Vezano za stijenski pokos iznad područja Hartere odnosno između Ružićeve ulice i Ulice Franje Račkog, radi se o kompleksnoj problematici čija sanacija, odnosno ispitivanje klizišta, iziskuje izradu projekta koji uključuje geotehnička ispitivanja, ispitivanja iz domene statike, kao i angažman vezan za visinske radove te čitav niz ostalih detalja. Samom izradom projekta, odnosno utvrđivanjem svih relevantnih činjenica i realnog stanja pokosa, moguće je doći do procjene vrijednosti radova koje bi bilo potrebno izvesti. Dakle, radi se o opširnom zahvatu, za koji je potrebna opsežna analiza, planiranje i suradnja te angažman različitih vanjskih stručnjaka, uz suradnju gradskih odjela i stručnih službi, koja u ovom trenutku nije planirana niti predviđena proračunskim sredstvima, no svakako ćemo, zajedno sa svim stručnim službama, razmotriti potencijalne načine kako bismo provjerili je li zahvat takve vrste moguće realizirati i u kojem roku.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović