Član Gradskog vijeća Valter Štefan je na 30. sjednici Gradskog vijeća Grada Rijeke, 26. rujna 2024. godine iznio da je spomenik braniteljima na Delti otvoren 2019. godine. Na prikazanim fotografijama da se vidi da na spomeniku nema nikakvih državnih obilježja. Jarbola za zastavu Republike Hrvatske, grba, vaze za cvijeće. Spomenik je sav ispucao. Spomenici kada se rade, rade se za desetke godina, za stotine godina, a ovaj nema ni pet godina. Interesira ga tko se brine o tom spomeniku, zašto tamo nema nikakvih vaza da roditelji mogu staviti cvijeće i ostalo što uz to ide? Pored spomenika je ploča glazbene ograde, 25 melodijskih cijevi, kada se po njima udaralo, čula se hrvatska himna. One su devastirane. To je poklon Krapinsko-zagorske županije o kojemu nitko ne vodi brigu. Stoga postavlja pitanje Gradonačelniku da li će i kada Grad postaviti jarbole za hrvatske zastave, vaze za cvijeće i ograde oko spomenika? Iz razloga što stranci koji dolaze sjednu na spomenik jer ne znaju da je to spomenik, misle da je to klupa. Zatim da li će se popraviti glazbena ograda? Da li će se postaviti nove ploče sa imenima poginulih, jer su ploče razbijene i one se ne mogu popraviti, mogu se samo zamijeniti? Isto tako ima informaciju da na spomeniku nedostaju imena nekoliko ljudi koji su poginuli u ratu, što bi trebalo provjeriti sa braniteljskim udrugama. Također ga zanima da li će se postaviti video nadzor?

Odgovor

Memorijalno obilježje Mosta hrvatskih branitelja s imenima poginulih branitelja u Domovinskom ratu u Rijeci, kao integralni dio spomenika/mosta, izvedeno je od strane Odjela gradske uprave za komunalni sustav, prema izvedbenom arhitektonskom projektu zagrebačkog Studija 3LHD d.o.o. te pod nadzorom Odjela gradske uprave za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenje zemljištem.

Radovi su okončani 22. listopada 2019. godine, a ukupna vrijednost iznosila je 748.084,90 kuna, odnosno 99.287,93 eura, od čega je dio u iznosu od 90.000,00 kuna, tj. 11.945,05 eura financiralo Ministarstvo hrvatskih branitelja, dok je preostali dio, financirao Grad Rijeka.

Popis branitelja čija imena se nalaze na obilježju preuzet je od Zajednice udruga domovinskog rata Primorsko-goranske županije, uz učešće predstavnica Udruge udovica poginulih branitelja i Udruge roditelja poginulih branitelja. Temeljem informacija o potencijalnom nedostatku nekih imena, obratili smo se Zajednici udruga, ali nemamo konačnu potvrdu da je potrebno dodati neko ime/na. Naime, ZUDR PGŽ obavijestilo je ured gradonačelnika još koncem 2023. godine da je formiralo šesteročlano Povjerenstvo za izradu popisa smrtno stradalih u Domovinskom ratu čija je zadaća točno utvrđivanje broja smrtno stradalih hrvatskih branitelja iz PGŽ, no do danas nije primljena informacija o konkretnom imenu, odnosno konkretnim imenima koja nedostaju na postavljenom spomeniku.

Sam naziv, odnosno informacija o tome što predstavlja popis na gornjoj, dominantnoj plohi, kao i grb Republike Hrvatske i Grada Rijeke postavljeni su s obje duže bočne strane. Takvim, bočnim postavljanjem, osim osiguravanja maksimalnog prostora samom popisu žrtava, daje se i dio informacije koji se vidi i s udaljenosti te ujedno predstavlja i inicijalni poziv prolaznicima i posjetiteljima da priđu obilježju i približe se njegovoj poruci sjećanja. Na obje prednje uske strane postavljena je grafička oznaka hrvatskog pletera, kao dodatno isticanje nacionalnog povijesnog identiteta. Drugim riječima, sam spomenik sadrži i državna obilježja.

Ujedno, a vezano za održavanje spomenika, Memorijalno obilježje Mosta hrvatskih branitelja s imenima poginulih branitelja u Domovinskom ratu u Rijeci, kao integralni dio spomenika/mosta, predstavlja mjesto pijeteta, a ujedno funkcionira kao javni prostor te se isti redovito održava. Konkretno, u sklopu redovnog održavanja spomenika obnavljaju se oštećena slova sa imenima poginulih branitelja i saniraju pukotine na kamenu nastale uslijed djelovanja atmosferilija.

Vezano uz dio pitanja koji se odnosi na tzv. Glazbenu ogradu, valja istaknuti da se radi o specifičnom eksponatu u kojem su melodijske cijevi ograde ugrađivane posebnom tehnikom koju je izvodio sam autor kako bi iste proizvodile određenu melodiju. Zbog učestalih oštećenja od strane neodgovornih pojedinaca, tijekom 2023. i 2024. godine na sanacije je utrošeno 1.067,00 eura. Za održavanje Glazbene ograde na Mostu branitelja, godišnje je osigurano 1.325,00 eura te će se svakako ista nastaviti održavati i u narednim godinama.

Naposljetku, valja napomenuti da Most hrvatskih branitelja svojom osnovnom namjenom i vizurom predstavlja jedinstveno mjesto unutar grada Rijeke. Uz svoju uporabnu funkciju, s obzirom na  karakter obilježavanja sjećanja i neposredno okruženje, predstavlja mjesto spomen – obilježja. Upravo zbog toga nužno je postići zajedničku suglasnost prilikom postave naknadnih elemenata oblikovanja, poput jarbola za zastave, vaza za cvijeće i ostale urbane opreme, sa namjenom i sadašnjim stanjem. Naknadne intervencije potrebno je uskladiti sa osnovnim izgledom mosta i cjelokupnim značenjem područja, što iziskuje adekvatno oblikovanje cjelokupnog kompleksa.

Iz svega prethodno navedenog, svakako proizlazi potreba izrade prikladnog i usklađenog projektnog rješenja. Kako je riječ o području unutar grada Rijeke, odnosno o javnim površinama dodatnog značaja, odnosno područja spomeničkog obilježja, pokretanje cjelokupnog postupka razmatra se unutar više upravnih odjela Grada Rijeke, koji prethodno moraju provesti potrebne postupke i radnje, a sve u suradnji s autorima prvonagrađenog rješenja s natječaja, odnosno tvrtkom 3LHD d.o.o.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović