U Rijeci i Primorsko-goranskoj županiji od 2009. godine u zimskim mjesecima provodi se akcija JEKA – Javna edukativna kampanja za promicanje ispravne uporabe antimikrobnih lijekova, a od 2013. godine akcija se provodi na nacionalnom nivou. Glavni organizator akcije je Medicinski fakultet u Rijeci.
Ispravno liječenje antibioticima podrazumijeva njihovu ispravnu uporabu samo kada su ti lijekovi zaista potrebni. Za to su odgovorni, ne samo liječnici koji ih propisuju, već i bolesnici koji ih uzimaju. Jedna od temeljnih i najdjelotvornijih strategija za usporavanje razvoja otpornosti je trajna edukacija o pravilnoj uporabi antimikrobnih lijekova i to ne samo liječnika i ljekarnika već i bolesnika, laika, koji antibiotike koriste.
Svrha ove akcije je prenijeti građanima sljedeće poruke:
- antibiotici su lijekovi koji liječe bakterijske infekcije, ali ne i virusne
- obična prehlada, gripa, kašalj, hunjavica, većina upala gornjih dišnih putova virusnog su porijekla i ne mogu se liječiti antibioticima
- antibiotik nije lijek za snižavanje temperature
- antibiotici se smiju uzimati samo uz liječničku preporuku
- propisani antibiotik se ne dijeli s drugim osobama
- svakom uporabom antibiotika bila ona opravdana ili ne, smanjuju se njihova djelotvornost zbog razvoja otpornosti bakterija
- iako su liječnici svjesni mogućih posljedica pretjerane uporabe antibiotika, teško mijenjaju svoje navike i popuštaju pritisku bolesnika.
Više o ispravnoj uporabi antimikrobnih lijekova.
Srijeda, 31. svibnja 2017.
31. svibnja 2017. Povodom Svjetskog dana nepušenja Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ, Odsjek za promicanje i zaštitu mentalnog zdravlja organizira izložbu učeničkih radova pod motom „Rijeka ne puši“ na staklenim panoima ispred Gradske vijećnice.
Više informacija
Utorak, 25. travnja 2017.
Predstavnici Grada Rijeke sudjelovali su na 21. Sajmu zdravlja koji se održavao u Vinkovcima od 21. do 23. travnja 2017. g. Središnja tema Sajma bila je ulaganje u rani razvoj djece kroz intersektorsku suradnju. U sklopu Sajma održan je i Forum Zdravih gradova te niz predavanja i okruglih stolova, a u sklopu projekta „Rijeka – Zdravi grad“ svoj rad su predstavili predstavnici Doma zdravlja PGŽ te Centra za rehabilitaciju Fortica Kraljevica.
Više informacija