Član Gradskog vijeća Mate Tomljanović je na 19. sjednici Gradskog vijeća Grada Rijeke, 11. srpnja 2019. godine, iznio kako su pojedine ulice na Pehlinu označene samo slovima A, B, C, D i E i brojevima, pa se tu više nitko ne može snaći. Obzirom na to, stanovnici Pehlina predlažu da te ulice ipak dobiju svoje nazive budući da ovakva situacija dovodi do velikih problema s dostavljanjem pošte od strane bilo koje institucije.

Smatra da bi taj problem trebalo što prije riješiti te je upitao gradonačelnika da li će se u skoroj budućnosti taj problem riješiti? Ujedno je dodao kako su o tom problemu obavješteni i Mjesni odbor Pehlin i Odbor za mjesnu samoupravu Gradskog vijeća Grada Rijeke.

Odgovor

Odjel gradske uprave za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenje zemljištem ne odlučuje o imenovanju ulica, ali priprema odgovarajuću dokumentaciju kojom sudjeluje u procesu ili ga čak i pokreće. U tom smislu, inicijativu vijećnika Tomljanovića i Mjesnog odbora Pehlin podržavamo kao doprinos uređenju prostora i podizanju njegove kvalitete. Ipak, moram upozoriti na određene nepreciznosti iz navoda gospodina Tomljanovića kako na Pehlinu postoje ulice koje su obilježene samo slovima i brojevima.

Naime, riječ je o ulicama dijela stambenog područja izgrađenog na površini između ulice Minakovo (stara cesta za Pehlin) i nogometnog kampa na Rujevici, čiji službeni naziv glasi “Blažićevo A”, “Blažićevo B”, “Blažićevo C” i “Blažićevo D”, a uz koje, kako je uobičajeno, slijedi odgovarajući kućni broj. Ulica koja bi imala naziv “Blažićevo E” ne postoji. Naziv ulica proizašao je iz povijesnog toponima “Blažićevo”, ali vrijeme imenovanja nije moguće utvrditi. Sigurno je, međutim, kako su ulice imenovane prije 1981. godine, kada se pod navedenim nazivima navode u Teritorijalnom registru tadašnje Općine Rijeka.

Područje Blažićeva planirano je kao skupina obiteljskih kuća, ali je izvorni koncept postupno narušen različitim gradnjama koje su periodično legalizirane, uključujući i posljednji val legalizacije. Iz ovog razloga, dodjela novih naziva ulica treba biti iskorištena i za sistematizaciju kućnih brojeva u njima.

Nadalje, Odbor za mjesnu samoupravu i Vijeće mjesnog odbora Pehlin, putem Odjela gradske uprave za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenje zemljištem, odnosno Odjela za gradsku samoupravu i upravu upoznati su s činjenicom da je na području Pehlina vrlo izražen problem naziva ulica, posebno s obzirom na raspršenost pojedinih ulica s velikim brojem ogranaka (Baretićevo, Androv breg, Turkovo, Hosti) odnosno presječenih ulica (uz Blažićevo, to je i ulica Tići).

Raspravljajući o navedenoj problematici, Odbor za mjesnu samoupravu je u svibnju ove godine ocijenio da je ovakvo stanje na području Pehlina, ali i u nekim drugim dijelovima grada, dugoročno neodrživo. Odbor je donio zaključak da će u suradnji s nadležnim odjelom gradske uprave, sukladno Odluci o kriterijima, načelima i postupku imenovanja ulica i trgova na području grada Rijeke („Službene novine PGŽ“ broj 12/04, 44/09 i 21/12) započeti s postupkom predlaganja imena za one ulice, odnosno dijelove ulica, čije je imenovanje, odnosno preimenovanje nužno zbog stvarnog stanja na terenu i urbanističkih uvjeta.

U konačnici, odluku o imenovanju ulice (javne površine) donosi Gradsko vijeće Grada Rijeke, uvijek uz prethodno mišljenje vijeća mjesnog odbora na čijem području se ona nalazi. Vjerujem da će se na ovaj način postupno uspostaviti uredni adresni model na cijelom području grada.

Gradonačelnik
Mr.sc. Vojko Obersnel