Član Gradskog vijeća Damir Popov je na 3. sjednici Gradskog vijeća Grada Rijeke, održanoj 21. rujna 2017. godine, iznio kako građani Rijeke na kućnom pragu već nekoliko godina odvajaju otpad i ostali korisni otpad, kao što je plastika, papir, staklo, metal i sl. Budući da je nedavno došlo do poskupljenja odvoza i zbrinjavanja otpada iz domaćinstava sa 33 na 70 kuna, zanima ga sljedeće:

  1. Gdje se zbrinjava tako nastali korisni otpad (plastika, papir itd.) koji savjesni građani bez naknade i marljivo razdvajaju?
  2. Koje su to količine otpada na godišnjoj razini?
  3. Koja je tržišna cijena tako selekcioniranog otpada na tržištu?
  4. Da li je u cijenu od 70 kuna ukalkulirana i dobit tako prodanog korisnog otpada na tržištu?

Odgovor

Vezano uz pitanje gospodina Popova, dostavljam sljedeći odgovor.

  1. Odvojeno prikupljene posebne kategorije otpada, što uz korisni uključuje i problematični otpad, a koje Komunalno društvo Čistoća prikupi od građana putem organiziranog sustava primarne selekcije, sastavljenog od spremnika postavljenih na javne površine te fiksnih i mobilnih reciklažnih dvorišta, predaju se na daljnje postupke uporabe ovlaštenim koncesionarima koji su, ili jedini ovlašteni za određenu vrstu otpada, ili su dali najbolju ponudu za njegovo zbrinjavanje.

 

  1. Na godišnjoj razini prikupi se oko četiri tisuće tona korisnog te oko 5 tona problematičnog otpada (fluorescentne cijevi, žarulje, lijekovi, otpadna ulja).

 

  1. Trenutačno se cijene za odvojeno prikupljeni otpad kreću u iznosu od oko 700,00 kuna po toni prikupljenog papira i kartona, 300,00 kuna po toni prikupljene plastike te 50,00 kuna po toni prikupljene staklene i višeslojne ambalaže.

    Određene vrste otpada kao što su stare gume i zeleni drveni otpad predaju se bez naknade, a za zbrinjavanje odvojeno prikupljenih problematičnih vrsta otpada, Komunalno društvo Čistoća plaća oko 5.000,00 kuna po toni predanog otpada.

 

  1. U strukturu nove cijene gospodarenja komunalnim otpadom uračunata je i financijska dobit koju Komunalno društvo Čistoća ostvaruje od prodaje korisnog otpada, ali je potrebno napomenuti da je ona znatno manja od troškova koje ima za pripremu korisnog otpada za daljnji plasman na tržište. Glavni razlog takve situacije je još uvijek prilično mala količina iskoristivog, odvojeno prikupljenog otpada.

    Većina naših građana još uvijek nije prihvatila sustav primarne selekcije i nije stvorila naviku odvajanja otpada, iako je na području djelovanja Komunalnog društva Čistoća izgrađen kvalitetan integrirani sustav primarne selekcije, što znači da je postavljeno ukupno 8.775 spremnika za odvojeno prikupljanje otpada, od čega 2.265 plavih spremnika za papir, 2.345 narančastih spremnika za staklenu ambalažu, te 2.665 žutih spremnika za zajedničko prikupljanje metalne, višeslojne i plastične ambalaže, a izgrađena su i stavljena u funkciju 3 fiksna i 3 mobilna reciklažno dvorišta.

 

Dakle, bez obzira što je sve navedeno građanima stavljeno na raspolaganje u njihovo neposredno okruženje, kao i na vrlo intenzivne edukativno-informativne aktivnosti koje se kontinuirano provode, u svim posudama za odvojeno prikupljanje otpada prisutna je mala količina iskoristivog otpada s velikim udjelom nečistoća.

Gradonačelnik
Mr.sc. Vojko Obersnel