lanica Gradskog vijeća Tea Mičić Badurina je, na 29 sjednici Gradskog vijeća Grada Rijeke, 18. srpnja 2024. godine, navela da se njezino pitanje odnosi na neprofesionalno izvedene radove u stanovima POS-a na Martinkovcu, odnosno više o odgovornosti za isto. Istaknula je da su stanari prije gotovo godinu i pol dana dobili ključeve za svoje stanove i da su useljena sva tri stambena bloka, ali da su predani stanovi u kojima, prema dosad evidentiranome i dalje nije napravljena vertikalna hidroizolacija u tlu ispod fasadnog sokla zbog čega prizemni stanovi budu poplavljeni poslije svake ozbiljnije kiše. Nadalje je navela da su i dalje vidljiva puknuća na fasadi i da treba sanirati hladni most na fasadi, te da treba sanirati nosače balkonskih ograda jer su korodirali na svim balkonima na mjestima gdje željezna ograda ulazi u beton. Osim toga navela je da stanari imaju zabranu korištenja dimnjaka od prvog dana useljenja, te da ima još mnogo sitnih problema u stanovima, poput otpadanih lajsni, loše postavljanih štokova, vrata itd. O tome da je inače bilo riječi na sjednici Gradskog vijeća u veljači, kada je gradska vijećnica Štefica Jagić Rađa postavila to pitanje i tada je odgovoreno da je većina problema uklonjena ili da će se uskoro ukloniti što to dosad ipak nije slučaj. Navela je da ju zapravo ne zanima toliko sada dinamika otklanjanja tih nedostataka, već da ju konkretno zanima je li uopće ustanovljena nečija konkretna odgovornost jer nije jasno kako je netko mogao dopustiti da se izvrši primopredaja stanova u takvom stanju? Zanima je i hoće li osim naknadnih sanacija šteta, netko platiti i određene penale za posao koji nije odrađen prema pravilima struke i hoće li se takvi izvođači i takav nadzor i dalje moći javljati na javne natječaje ovakvog tipa? Smatra da su sve zgrade predane s ogromnim nedostacima i da je problem u namjernom propustu izvođača i nadzora, te ima saznanja da su u pripremi tužbe prema investitoru, gradskoj tvrtki, Agenciji za društveno poticanu stanogradnju Grada Rijeka.

Odgovor

Primopredaja ovih stanova obavljena je 27.travnja 2023. godine, po izdavanju uporabne dozvole. Nakon primopredaje stanova evidentiran je određeni broj primjedaba za stanove i za zajedničke dijelove građevina koje se uglavnom odnose na vlaženja. Dio nedostataka je otklonjen tijekom 2023. godine, a za dio je održano nekoliko sastanaka sa stanarima i izvođačem radova, prilikom kojih su dogovoreni načini sanacije te su isti u tijeku. Za istaknuti je da je izvođač stalno u kontaktu sa stanarima i Agencijom za poticanu stanogradnju te se nedostaci otklanjaju.

Sastavni dio Ugovora o javnim radovima je i obveza otklanjanja nedostataka u jamstvenom roku, koji u ovom slučaju iznosi 48 mjeseci od dana primopredaje ugovorenih poslova naručitelju. Jamstvo se aktivira u slučaju ako se nedostaci ne otklone u jamstvenom roku.

S obzirom da izvođač zaista kontinuirano radi na uklanjanju nedostataka o svom trošku, kako je i navedeno u ugovoru APOS-a kao investitora , nii Grad kao vlasnik APOS-a nema pravnu osnovu za naplatu jamstva, odnosno za podizanje bilo kakve tužbe.

Vezano za zabranu korištenja dimnjaka, za istaknuti je da se radi o tzv. pričuvnim dimnjacima za izvanredne uvjete, kao što su ratna razaranja, prirodne katastrofe te nemogućnost opskrbe primarnim energentom. Tehničkim propisima za dimnjake u građevinama definiran je pojam pričuvnog dimnjaka koji služi za priključenje uređaja za loženje na kruta goriva u izvanrednim uvjetima, kao i da  građevine stambene i stambeno-poslovne namjene obavezno sadrže i tehničko rješenje pričuvnih dimnjaka. Pričuvni dimnjaci su predviđeni za priključak peći na kruta goriva, snage do 7 kW, samo u izvanrednim uvjetima u kojima je onemogućen pristup do struje i plina te isti mora u normalnim uvjetima ostati zapečaćen.

Za grijanje stanova u zgradama POS Martinkovac koristi se električna energija u split sustavima i nikakvi alternativni načini zagrijavanja prostorija nisu projektirani, niti izvedeni.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović