Član Gradskog vijeća Josip Ostrogović je, na 34. sjednici Gradskog vijeća Grada Rijeke, 30. ožujka 2021. godine, iznio kako je poznato da je Grad Rijeka jedan od vlasnika Centra za gospodarenje otpadom Marišćina i da je donedavno zbrinjavao krupni otpad u Centru po cijeni od 233 kune po toni. Taj isti otpad sada se zbrinjava putem tvrtke Eko-flora po cijeni od 1100 kuna po toni i ne odvozi se na Marišćinu već negdje drugdje. Uz to, raspisan je natječaj za zbrinjavanje miješanog komunalnog otpada i za transport istog.

Zanima ga da li to znači da Marišćina više nije u stanju vršiti usluge za koje je izgrađena, jer smatra da je Grad Rijeka takvim ponašanjem doveden u krajnje teški položaj. Ujedno ga interesira zašto Gradonačelnik kao član Skupštine i predstavnica Čistoće nisu od Nadzornog odbora tražili da se donesu nove cijene za zbrinjavanje krupnog i miješanog otpada da se Centar vrati svojoj svrsi, ekonomskom i opravdanom zbrinjavanju svih vrsta otpada i da se poništi odluka o suludom povećanju cijena svih vrsta otpada za vrijeme direktora Šarca.

U ovom trenutku je Grad Rijeka, kao najveći korisnik Centra, doveden u podređeni položaj jer ne može utjecati na cijenu zbrinjavanja otpada, a Grad Rijeka i Primorsko-goranska županija imaju zajedno gotovo 90% vlasništva nad Marišćinom. Ostali suvlasnici su Čistoća i Općina Viškovo. Znači, Grad plaća firmi koja će odvoziti krupni otpad izvan Rijeke i njoj je to isplativo, a Marišićini nije.

Ujedno je upitao da li je istina da se krupni otpad odvozi u Oroslavlje, gdje se drobi i melje i kao takav se ponovno vraća na Marišćinu i tko to plaća Grad ili Ekoplus?

Odgovor

U sredstvima javnog priopćavanja objavljene su brojne informacije vezano za rad i promjene cijene obrade i zbrinjavanja otpada u CGO Marišćina kojim upravlja TD Ekoplus d.o.o. pa Vam stoga kronološki ukratko iznosimo osnovne informacije.
KD Čistoća d.o.o. i TD Ekoplus d.o.o. imali su ugovorenu obradu i zbrinjavanje komunalnog otpada po cijeni od 470 kn/t (bez PDV-a) za miješani komunalni otpad, odnosno 232 kn/t (bez PDV-a) za zbrinjavanje ostalih vrsta otpada u Centralnoj zoni za gospodarenje otpadom Marišćina.

U rujnu prošle godine tvrtka Ekoplus je svim komunalnim društvima Primorsko-goranske županije dostavila novi Cjenik obrade i zbrinjavanja otpada kojim se od 1. listopada 2020. godine cijena obrade i zbrinjavanja miješanog komunalnog otpada uvećava za 151%, točnije sa 470,00 kn/t na 1.180,00 kn/t bez PDV-a, a cijena zbrinjavanja glomaznog otpada uvećava za 758%, odnosno sa 232,00 kn/t na 1.990,00 kn/t bez PDV-a. Nadzorni odbor novi je Cjenik odobrio glasovima predstavnika Županije, Općine Viškovo i predstavnika radnika, dok su predstavnici Grada Rijeke i Čistoće glasali protiv povećanja cijena.

Upravo nakon što su Grad Rijeka, Čistoća i ostala komunalna društva naše županije nizom dopisa i sastanaka zatražili obrazloženje enormnog povećanja cijene te pritiska medija i dijela zainteresirane javnosti, tadašnja uprava Ekoplusa 30. rujna 2020. donijela je novi cjenik obrade i zbrinjavanja otpada kojim se na prvotno donesene cijene odobrava tzv. popust samo za cijenu obrade miješanog komunalnog otpada. Novim Cjenikom s uključenim popustom od 1. listopada 2020. godine cijena obrade i zbrinjavanja miješanog komunalnog otpada uvećana je na 540,00 kn/t (bez PDV-a), a cijena obrade i zbrinjavanja glomaznog otpada uvećana je na 1.990,00 kn/t (bez PDV-a). Također, u predstojećem razdoblju od deset mjeseci, do srpnja 2021. godine, Ekoplus obvezao se napraviti i prezentirati novi izračun cijene, posebno vezano za primjedbe na elemente u strukturi cijene na kojima su inzistirali Grad Rijeka i KD Čistoća d.o.o.

Za pokriće dodatnih troškova zbrinjavanja komunalnog otpada u Ekoplusu KD Čistoća je bila primorana uvećati cijene javne usluge prikupljanja otpada. Međutim, KD Čistoća je odmah raspisala javni natječaj kako bi na tržištu pronašla povoljnije uvjete zbrinjavanja glomaznog otpada, a time i omogućila smanjenje konačne cijene ove usluge za građane. Na navedeni natječaj javile su se četiri tvrtke, od kojih je najpovoljniju ponudu poslala tvrtka EKO-FLOR PLUS d.o.o. Oroslavje s kojom je Čistoća i sklopila Ugovor. Postizanjem povoljnijih uvjeta zbrinjavanja glomaznog otpada stekli su se uvjeti za donošenje novih umanjenih cjenika Čistoće koji se primjenjuju od 1.ožujka 2021. godine.

Nadalje, i Ekoplus je od 3.ožujka 2021.god. umanjio cijenu zbrinjavanja glomaznog otpada u CGO Marišćina, nakon čega je Čistoća nastavila suradnju i s tom tvrtkom.

Dakle, iz svega navedenog vidljivo je da CGO Marišćina i dalje obrađuje otpad s područja Rijeke, da nikada nije raspisan natječaj za zbrinjavanje miješanog komunalnog otpada te da je, upravo suprotno od iznesenih navoda, zahvaljujući aktivnoj ulozi Grada Rijeke i Čistoće, tvrtka Ekoplus u prvoj fazi izmijenila i umanjila prvotne enormne cijene obrade miješanog komunalnog otpada, a u drugoj fazi i zbrinjavanja glomaznog otpada u CGO Marišćina, čime je građanima omogućeno umanjenje cijene javne usluge prikupljanja otpada.

Teza da se krupni otpad odvozi u Oroslavje gdje se drobi i melje i kao takav ponovno vraća na Marišćinu, osim što je apsurdna, potpuno je netočna i nelogična.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Mr.sc. Vojko Obersnel