Član Gradskog vijeća Damir Popov je, na 15. sjednici Gradskog vijeća Grada Rijeke, održanoj 28. veljače 2019. godine, iznio kako je već u više navrata postavljao pitanja u svezi s talijanskim nazivima ploča. Naglasio je kako nazivi ulica i trgova u gradu Rijeci predstavljaju građanima važnu simboliku pripadnosti, kako narodu, tako jeziku i kulturi  te imaju veliku sentimentalnu vrijednost. Nametanje talijanskih naziva zadire u tu simboliku i vrijednosti za koje se hrvatski narod borio zadnjih 150 godina. Naglasio je kako nema nikakvih predrasuda prema talijanskoj ili nekoj drugoj nacionalnoj manjini, te da poštuje njihove jezične, kulturne, povijesne i druge vrijednosti, ali ne želi da se oni na jedan perfidan način nameću autohtonom hrvatskom narodu i posjetiteljima grada. Smatra da se smišljeno, pod krinkom kulturnog projekta EPK 2020, pod programskim pravcem Doba moći, na javne objekte i površine u središtu grada, neposredno uz službene ploče sa nazivima ulica i trgova, postavljaju i nelegalne ploče na talijanskom jeziku, bez provedene propisane procedure i rasprave na Gradskom vijeću, bez pravovaljane odluke o postavljanju ploča i bez pribavljenog mišljenja mjesnog odbora na čijem se području te ulice i trgovi nalaze.

Obzirom na navedeno, upitao je Gradonačelnika da li je izložen političkom pritisku u Gradskom vijeću od nekih interesnih skupina, kako bi za nekoliko glasova podrške mogao osigurati većinu za donošenje pravovaljanih odluka i drugih općih akata, budući je spreman prekršiti zakonske propise i odluke Gradskog vijeća, sve s ciljem postavljanja ploča s nazivima ulica i trgova na talijanskom jeziku?

Dodatno je napomenuo kako pretpostavlja da će te ploče nakon projekta EPK 2020 biti uklonjene.

Odgovor

U odgovoru na pitanje gospodina Popova treba još jednom istaknuti da će, a što gospodin Popov ignorira, iako mu je to poznato, na natpisnim pločama biti ispisani svi, a ne samo talijanski nazivi ulica i trgova, onako kako su se kroz povijest mijenjali. U tom smislu, ploče su informativnog karaktera, nikog ne vrijeđaju niti se radi o uvođenju dvojezičnosti. Stoga nikako ne može biti riječi o ikakvom odnarođivanju ili vrijeđanju, što član Gradskog vijeća, gospodin Popov implicira svojim pitanjem.

Natpisne ploče imaju isti karakter kao, primjerice, reklama za ugostiteljski objekt. U zakonskom smislu, za njihovo postavljanje nije propisana posebna procedura, osim suglasnosti konzervatora i suvlasnika zgrade na koji će ta ploča biti postavljena. Naravno, ta će procedura biti ispoštovana, pa svi navodi gospodina Popova o nelegalnom postavljanju ploča jednostavno nemaju nikakvog temelja.

Za projekt postavljanja ploča s povijesnim nazivom ulica ne postoji nikakav politički pritisak, već je riječ o projektu koji je proizašao iz jednoga od programskih pravaca projekta Rijeka 2020 Europska prijestolnica kulture. Po završetku ovoga projekta nije predviđeno uklanjanje ploča jer se procjenjuje da će ploče imati i svoju turističku vrijednost pružanjem informacija turistima o svim državama i režimima u kojima je Rijeka živjela, a bitno su utjecali na oblikovanje njezinog identiteta i kulture.

S poštovanjem
Gradonačelnik
Mr.sc. Vojko Obersnel