Član Gradskog vijeća Vedran Vivoda je, temeljem članka 73. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, postavio pitanje:

Upozoreni smo na problem mještana Drage koji traje već više od godine dana. Divlje svinje i ostala divljač, ne samo da migrira kroz naselje, već se i nastanila u njemu pritom čineći svakodnevno štetu po naselju, dvorištima i vrtovima. Iako su mještani kroz proteklih godinu dana uputili mnoge prijave MO Draga, problematika se nije riješila.
Uz štetu koju divljač radi na javnom i privatnom dobru, ona predstavlja i ozbiljnu prijetnju u prometu, s obzirom da noću slobodno šeta po prometnici.
Mještani mole da se hitno djeluje i da se obiđu kritične lokacije, te predlažu da se osiguraju hranilice izvan naselja, napravi hajku kako bi se divlje svinje i ostala divljač protjerala. Uz to, predlažu da se putem lovnika utvrde eventualne štete i poduzmu ostale zakonske radnje kako bi se izbjegle veće štete.
Susjedne općine Kostrena i Čavle provele su uspješne akcije zajedno sa lovačkim društvom Jelen. Navedene općine sufinanciraju navedeno lovačko društvo kako bi djelovalo u akciji i borbi protiv divljači, te osiguravaju mještanima repelente. Mještani mole da se u navedenu akciju uključi i Grad Rijeka.

U prilogu PDF sa fotografijama divljači na području MO Draga.

Odgovor

Ovlasti komunalnog redarstva po pitanju postupanja s divljim životinjama propisane su Odlukom o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca, načinu postupanja s napuštenim i izgubljenim životinjama te načinu postupanja s divljim životinjama pronađenim izvan prirodnog staništa (“Službene novine Grada Rijeke” broj 44/09, 4/14 i 7/19).

Ukoliko se divlja životinja pronađe izvan prirodnog staništa, člankom 22. a navedene Odluke, predviđeno je da se ona smješta u sklonište, koje potom osigurava njezino vraćanje u prirodno stanište ako je to moguće. Isto tako, ukoliko vraćanje životinje nije moguće, ona se nudi najbližem lovoovlašteniku, zatim zoološkom vrtu koji je opremljen za njeno primanje. Opisani način postupanja primjenjiv je u situaciji kad se izvan prirodnog staništa zatekne jedna životinja. Međutim, pitanje odstrela divljači složeno je pitanje koje ne spada u nadležnost Direkcije za komunalno redarstvo.

Naime, mjere za sprječavanje štete od divljači nisu regulirane citiranom Odlukom, već Zakonom u lovstvu (“Narodne novine” broj 99/2018), a iste je dužan provoditi lovoovlaštenik, kojem su se stanovnici MO Draga opravdano i obratili.

Vezano za financiranje lovačkih društava, isto je učinjeno i Grad je financirao Lovačko društvo „Jelen” Čavle te je tim sredstvima izgrađena čeka i hranilice, a sve kako bi se spriječila pojava divljači u naseljenim dijelovima Rijeke, u ovom slučaju njenog istočnog dijela. Također, preko Odjela gradske uprave za samoupravu i upravu financirana je i nabavka hrane za hranilice.

U tijeku je izrada Programa zaštite divljači kojim će se regulirati postupanje s divljim životinjama koje se zateknu u naseljenim područjima. Program zaštite divljači je lovnogospodarski plan kojim se uređuje zaštita i lov divljači na površinama na kojima je zabranjeno ustanovljavanje lovišta (čl. 47. st. 1. Zakona o lovstvu) tzv. nelovnim površinama. Budući daje i provedba Programa zaštite divljači dužnost LS-ova, uobičajeno je ostvariti suradnju s lovačkim društvom koje ima u zakupu pravo lova u lovištu koje se nastavlja na nelovno područje i/ili koje djeluje na tom području. Na taj način će dodatno biti regulirano postupanje u odnosu na divljač koja se nađe na području Grada, odnosno nelovnoga područja.

S poštovanjem
Gradonačelnik
Marko Filipović