Član Gradskog vijeća Vedran Vivoda je, na 17. sjednici Gradskog vijeća Grada Rijeke, održanoj 25. travnja 2019. godine, iznio da, s obzirom da se u zadnje vrijeme volimo hvaliti kako grad Rijeka napreduje kao turistička destinacija, smatra da zelene površine u gradu ne izgledaju kako spada, za razliku od drugih okolnih općina i gradova koji se već mjesec dana pripremaju za nadolazeću turističku sezonu.
Zanima ga da li u KD Čistoća postoje nekakvi problemi s održavanjem zelenih površina obzirom da su, kada je tu uslugu obavljala tvrtka Parkovi i nasadi, zelene površine izgledale puno bolje nego sada.
Upitao je kakvi su planovi KD Čistoća te kada se namjeravaju kositi zelene površine, ne samo u centru grada nego i u okolnim naseljima, smatrajući da bi ti radovi trebali krenuti puno ranije. Naveo je kako su neke table na ulazu u grad Rijeku već prekrivene zelenilom, što je sramotno.

Odgovor

Prije svega važno je napomenuti kako su djelatnici KD Čistoća započeli s košnjom, što, između ostalog, obavljaju i ugovoreni podizvođači. Naime, na taj način je moguće djelovati na što više lokacija u trenutku kada počinje intenzivno proljetno bujanje vegetacije. Tako se trenutno kose MO Banderovo, MO Mlaka, MO Bulevard, MO Turnić, MO Srdoči, MO Drenova, MO Donja Vežica, MO Kantrida te Park Nikole Hosta. Od 8. svibnja 2019. započinje košnja MO Škurinje, MO Gornja Vežica, MO Vojak, MO Sv. Nikola, MO Brašćine-Pulac, MO Škurinjska draga te MO Zamet. Također, kao i svake godine, od 6. svibnja 2019. godine će se sustavno na mrežnim stranicama KD Čistoća objavljivati planovi košnje s obuhvaćenim mjesnim odborima, a koji će se tjedno ažurirati.

Važno je istaknuti da je jedan tim stalno zadužen za hitne intervencije u košnji, što se posebno odnosi na područja oko dječjih igrališta ili unutar parkova.

Uz navedeno važno je istaknuti da KD Čistoća, kao i svake godine, odrađuje i niz drugih radnji, poput sadnje i orezivanja, temeljem redovnog programa, kao i temeljem prioriteta. Nadalje, odrađen je i velik broj volonterskih aktivnosti u suradnji sa školama, vrtićima i nevladinim udrugama, koje su često manje vidljive, no svakako su unaprijedile kvalitetu zelenila pojedinih lokacija po mjesnim odborima.

U centru Rijeke je upravo završeno uređenje istočnog ulaza u grad i to tehnologijom oblaganja propusnom folijom protiv korova te ugradnjom sustava navodnjavanja. Radi se o održivim tehnologijama, gdje se planski smanjuju troškovi održavanja. Na tom su tragu uređeni i cestovni otoci na Kozali, gdje su mediteranske vrste, otporne na sušu, raspoređene u kompoziciju s prirodnim kamenom, a čitava je površina zaštićena folijom protiv korova i dekorativnim kamenim nasipom. Takve održive površine šire se gradom i stalno se osmišljavaju i uređuju nove, no isto zahtijeva vrijeme, kako bi ove inovacije postale uočljive i prepoznatljive.

Nadalje, prekopavanje i čupanje postojećeg zelenila, zbog sadnje novog u pojedinim bi slučajevima bilo neodgovorno raspolaganje resursima, a o čemu se u KD Čistoća stalno vodi računa.

Biljke koje se, zbog nekih intervencija izvan nadležnosti KD Čistoća, unište na terenu, pažljivo se iskopaju, orezuju i presađuju vaze te se o njima vodi briga. Kada dođu u zadovoljavajuće stanje, ukomponiraju se u neku od novih sadnji. Također, zaduženi djelatnici zaista poznaju drvorede, parkove i pojedine specifične biljne vrste u njima, a o čemu se vodi vrlo stručna pažnja.

Nadalje, riječ je o kvalitetnom kadru koji je nekoć pripadao Parkovima i drugim privatnim tvrtkama na održavanju gradskog zelenila, a koji danas u funkcionira KD Čistoća.. Uz to, stalno se radi na osmišljavanju i poboljšanju, kako u radnim procesima i mehanizaciji, tako i u stalnom stručnom usavršavanju te istraživanju dobrih praksi iz svijeta.

Početkom odbrojavanja do datuma kada će Rijeka postati Europska prijestolnica kulture KD Čistoća zajedno s različitim partnerima radi na nizu aktivnosti unaprjeđenja gradskog zelenila, što podrazumijeva promišljanje i realizaciju novih i kvalitetnih zelenih projekata u Rijeci, kao i odvažnije promišljanje zelenih površina. To znači stalno učenje na primjerima naprednih i ekološki osviještenih gradova u Europi kako bi se okrenuli održivosti, bioraznolikosti te edukaciji i osvješćivanju važnosti zelenila u gradu.

Djelatnici KD Čistoća su u kontaktu s Prirodoslovnim muzejem te Javnom ustanovom Priroda, upravo kako bi njihovo znanje i stručnost ugradili u promišljanje zelenila koje bi bilo, prije svega autohtono, usmjereno na bioraznolikost, prilagođeno podneblju, a tek onda estetski atraktivno. Također, reprezentativne cvjetne gredice u centru grada uskoro se zamjenjuju sezonskim ljetnicama, a velik dio njih i ove godine čine aromatične trajnice, koje se nakon sezone donira građanima ili sadi na druge gradske površine. Ovaj tip uređenja svakako je novost u Rijeci i ima pozitivno mišljenje građana te se na tom tragu nastavlja ova dokazano dobra praksa.

Dakle, djelatnici KD Čistoća, osim redovnih aktivnosti, uvode i značajne inovacije koje izravno sudjeluju u mijenjanju svijesti građana prema kulturi zelenila, a što se sustavno održava i na različitim javnim edukativno-informativnim aktivnostima, od kojih će se jedna održati i u sklopu cvjetnog sajma na temu izrade samonavodnjavajuće posude za biljke od starih kanti, odnosno za najmlađe male samonavodnjavajuće posude od plastičnih boca. U sklopu pak Zelenog tjedna planirana je aktivnost zamjene sadnica malog balkonskog povrća za stare knjige koje će se donirati različitim javnim ustanovama.

Što se tiče tabli na ulazu u grad prekrivenih zelenilom, nadležne službe KD Čistoća u što kraćem vremenu orezat će nepoželjnu vegetaciju.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Mr. sc. Vojko Obersnel