Temeljem članka 73. stavka 1., Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke postavljam pitanje gradonačelniku putem predsjednika vijeća:

Kapitalni projekt Uređenje javnih površina i izgradnja pripadajuće infrastrukture unutar bivšeg tvorničkog kompleksa Rikard Benčić obuhvaća uređenje javnih površina unutar bivšega industrijskog kompleksa Rikard Benčić, s izgradnjom kompletne komunalne infrastrukture potrebne za funkcioniranje dijela zgrada unutar kompleksa.

Koje će se urbanističko-arhitektonskih zadaća riješiti ovim projektom, a koje prostor zahtijeva s obzirom na stanje u kojem se nalazi? U kakvom se stanju nalazi prostor? Kako je planirana rekonstrukcija i prenamjena postojećih građevina? Kako će se riješiti složene infrastrukturne zadaće kojima se trebaju stvoriti odgovarajući uvjeti za funkcioniranje zgrada i sadržaja u sklopu zahvata i kojima treba riješiti infrastrukturne probleme ovog prostora? Koji su to odgovarajući uvjeti i koji su to infrastrukturni problemi, među kojima se prvenstveno ističe problem rješavanja viška voda koje povremeno stvaraju ozbiljne probleme u prostoru?

Za sve navedeno zamolio bih detaljnu specifikaciju troškova kao i rokove izvršenja.

Koji su ključni datumi za provedbu projekta? Kada započinje, kada završava cijeli projekt, kao i pojedine faze (sukladno planu)? Tko su dionici u provedbi navedenog projekta i svake pojedine faze?

Zamolio bih i sve pripadajuće analize, a koje se odnose na ovaj projekt. Zahvaljujem,

Mr. sc. Zvonimir Peranić, prof.

Odgovor

Rekonstrukcija i prenamjena postojećih građevina unutar bivšeg industrijskog kompleksa Rikard Benčić planirana je u Proračunu Grada Rijeke, odnosno Odjela gradske uprave za kulturu, a dio radova bit će financiran iz sredstava Europskog fonda za regionalni razvoj.

Građevine unutar kompleksa Rikard Benčić, Upravna zgrada bivše tvornice šećera, T- objekt, Ciglena zgrada te H-objekt imat će javnu namjenu te će tvoriti novo gradsko središte kulturno-edukativnih sadržaja.

H- objekt prenamijenjen je u MMSU te je financiran iz Proračuna Grada Rijeke.

Upravna zgrada bivše rafinerije šećera prenamijenit će se u Muzej Grada Rijeke, a rekonstruirat će se putem projekta Turistička valorizacija reprezentativnih spomenika riječke industrijske baštine koji se sufinancira sredstvima EU.

Ciglena zgrada i T-objekt prenamijenit će se u Dječju kuću i Gradsku knjižnicu Rijeka, a obnavljaju se u sklopu projekta Revitalizacija kompleksa Benčić – Cigleni i T-objekt koji je prijavljen na javni poziv Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije. Projektni prijedlog uspješno je prošao 5. fazu evaluacije, odnosno procjenu kvalitete, a u 4. fazi evaluacije potvrđen je maksimalni iznos sufinanciranja projekta od 68.206.564,00 kn.

Projekt uređenja javnih površina za ideju ima integralno rješavanje, kako urbanističko-arhitektonskih zadaća, koje prostor zahtjeva s obzirom na stanje u kakvom se nalazi i planirane programe njegove transformacije u smislu integriranja svih novo-planiranih sadržaja koji će biti interpolirani u postojeće građevine koje se planira prenamijeniti i rekonstruirati, tako i brojnih i složenih infrastrukturnih zadaća kojima se trebaju stvoriti odgovarajući uvjeti za funkcioniranje zgrada i sadržaja u sklopu zahvata i kojima treba riješiti infrastrukturne probleme ovog prostora, među kojima se prvenstveno ističu problem parkiranja i problem rješavanja viška podzemnih i oborinskih voda koje povremeno stvaraju ozbiljne probleme u prostoru.

Zahvatom uređenja bit će obuhvaćeno oko 15.700 m2 javne površine. Projektnim rješenjem predviđeno je uređenje prostranog središnjeg otvorenog javnog prostora, trga-parka na potezu od ex šećerane do tzv. T-objekta, kojim se vizualno i funkcionalno povezuju postojeći („T“ građevina-gradska knjižnica Rijeka, Ciglena građevina-Dječja kuća, „H“ građevina- Muzej moderne i suvremene umjetnosti, te ex Šećerana- Muzej Grada Rijeke) i planirani (građevina uz Ul. Nikole Tesle) obodni sadržaji bloka, integrirajući pritom ovaj prostor u širu matricu gradskih javnih površina. Druga komponenta rješenja jest uspostava toka kretanja u smjeru istok-zapad, kojim se sadržaji unutar bloka „Benčića“ otvaraju na potezu od Manzonijeve (prolaz uz ex „Viktoriju“), odnosno južno od „Ciglene“ građevine do Ul. N. Tesle i planiranog hotela duž nje. Ovaj pravac u široj gradskoj mreži komunikacija predstavlja vrlo bitan pravac obzirom da povezuje u širem urbanističkom kontekstu značajne prostore – tržnicu, park, bolnicu.

Zahvati uređenja javnih površina i izgradnje infrastrukture provest će se u skladu s glavnim projektom, građevinskom dozvolom i izvedbenim projektima. Zbog prilagođavanja financijskom i vremenskom okviru, uređenje javnih površina izvest će se kao privremeno, a garaža će se izvesti u slijedećoj fazi.

Privremeno uređenje javnih površina bit će izvedeno kombinacijom opločenja betonskim elementima u kombinaciji s otocima zelenila, postavom urbane opreme (klupe, kandelabri javne rasvjete i dr.), a na istočnom dijelu predviđena je čelična konstrukcija pergole/nadstrešnice koja će svojim volumenom ‘utopiti’ volumen trafostanice i agregatnice te uređenje preljevne građevine – ‘fontane’, koja nije samo u funkciji tehnoloških procesa unutar obuhvata, već gornja ploha crpne stanice zajedno s preljevnom građevinom prezentira vodu kao glavnu temu uređenja. Formirana vizualno atraktivna vodena ploha i ambijenta koji prezentira bogatstvo ovog prostora vodom i stvara ugodan ambijent. Površina otvorenog ‘trga’ na koti je +2,40 uključujući i površine istočnog dijela uređenja oko Ciglene građevine i trafostanice te istočni prostor obuhvata od ulice VC Emina do H objekta na jugu. Ovako racionalizirana koncepcija uređenja u funkciji je korištenja javnih površina za različite oblike događanja na otvorenom, kao i za ugodan boravak korisnika sadržaja unutar bloka.

Osim rješavanja uređenja otvorenih javnih površina projektom je obuhvaćeno i rješenje infrastrukture (vodoopskrba, odvodnja, elektroopskrba, DTK kanalizacija i plinoopskrba) potrebne za funkcioniranja zgrada unutar kompleksa, te buduće javne garaže i građevine duž Ul. Nikole Tesle. Sve instalacije smještaju se u infrastrukturne kanale kojima se razvode po kompleksu do svih građevina koje se stavljaju u funkciju. Problem oborinskih voda riješiti će se preko armiranobetonskih retencija koje će se izgraditi u sklopu javnih površina unutar kompleksa ex. Benčić a višak vode se prepumpava u javni sustav odvodnje u obodnim ulicama.

Kako je iz upita gospodina Peranića vidljiv primarni interes prema rješavanju odvodnje oborinskih voda, u nastavku dostavljamo detaljniji opis s traženim podacima.

U pogledu realizacije, planirana je slijedeća dinamika:

  • do kraja svibnja 2018. dovršetak izvedbenih projekata i troškovnika, prilagođenih za objavu u Elektroničkom oglasniku javne nabave,
  • početak postupka javne nabave lipanj 2018., a završetak nabave očekujemo tijekom kolovoza,
  • zaključenje Ugovora i uvođenje izvođača u posao planirano je za rujan 2018. godine, a završetak izgradnje planira se do ožujka 2020. godine.

Detaljnu specifikaciju troškova i rokove izvršenja nije moguće dati prije zaključenja ugovora o izvođenju radova, a u Prilogu 2. nalazi se rekapitulacija troškova s projektantskim cijenama iz glavnog projekta, uključujući garažu i radove na uređenju partera koji se sada ne izvode.

Za pripremu projektne dokumentacije javnih površina i infrastrukture zadužen je Odjel gradske uprave za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenje zemljištem, a Odjel gradske uprave za komunalni sustav je dionik projekta tijekom njegove izrade, te zadužen za realizaciju izgradnje javnih površina sa kompletnom pripadajućom komunalnom infrastrukturom.

Kompleks ex Rikard Benči

PRILOG – Oborinska odvodnja

Područje kompleksa Benčić ima velike količine vlastitih voda, kao i dotok voda izvan granica obuhvata. Danas se ove vode kontroliraju na način da se voda sa izvora direktno odvodi u more, a tok potoka Brajde je kanaliziran.

Povremeno plavljenje ovog prostora, uzrokovano je činjenicom da  postojeći kanali oborinske kanalizacije, a posebice kanal kojima je kanaliziran potok Brajda, ne zadovoljavaju maksimalne izdašnosti ovog izvora uvećane za lokalno generirane oborinske vode. S obzirom da obodna kanalizacijska mreža nema mogućnost primiti dovoljnu količinu vode generirane na ovom prostoru, da je s obzirom na položaj, hidrološke i hidro-geološke karakteristike tla nivo podzemne vode vrlo visok te da u prostor, zbog nepostojanja fizičkih barijera, dotječu vode iz okolnih ulica, neophodno je pronaći novo rješenje u smislu značajne rekonstrukcije obodne mreže oborinske odvodnje, odnosno povećanja kapaciteta cjevovoda i kanala.

Projektom uređenja javnih površina bilo je potrebno obuhvatiti sljedeće:

  1. Odvodnju voda koje dotječu s okolnih ulica
  2. Odvodnju izvorskih voda manjih izvora i vrulja duž sjevero-istočne granice kompleksa
  3. Odvodnju podzemnih voda
  4. Odvodnju voda korištenih za grijanje i hlađenje
  5. Odvodnju oborina palih na površinu zone obuhvata
    5.1 Odvodnju zelenih i popločanih pješačkih površina
    5.2 Odvodnju vanjskog parkinga5.3 Odvodnju krovnih voda
  1. Odvodnju viška voda
  2. Odvodnju voda potoka Brajda

Projektno rješenje oborinske odvodnje i zaštite od voda

U skladu s dugoročnim rješenjem kanalizacijskog sustava Rijeke, oborinske vode i druge vode generirane unutar prostora kompleksa Benčić će se, ovisno položaju, topografskim značajkama i raspoloživim kapacitetima postojećih kanala, a sukladno uvjetima koje su dala nadležna komunalna poduzeća i nadležne gradske službe, upustiti u obodnu kolektorsku mrežu oborinske odvodnje, odnosno novoprojektiranj sustav odvodnje prostora kompleksa će se priključiti na postojeći obodni kolektorski prsten javne gradske oborinske kanalizacije u Teslinoj i Krešimirovoj ulici.

Projektirano rješenje odvodnje sastoji se od sljedećih zahvata:

  • spriječiti dotok svih voda s okolnih ulica u prostor obuhvata,
  • ugraditi sustav drenažnih cijevi kojim će se obarati razina podzemne vode i sve ovako prikupljene vode kanalizirat će se u projektirane retencije,
  • ugraditi sustav cijevi javne odvodnje postojećih i novoprojektiranih objekata, kao i javnih površina te sve ovako prikupljene vode također provesti u retencije,
  • izvorske vode potoka Brajda i dalje će teći kanalom Brajda u more,
  • izgradit će se 3 retencije i odgovarajuće 3 crpne stanice.

Središnji sustav za odvodnju čine tri retencije i tri precrpna postrojenja sa sabirnim i razdjelnim oknima, pumpama i pripadajućim tlačnim cjevovodima. Vode generirane na prostoru Kompleksa se upuštaju u retencije (vode s pješačkih površina i krovne vode) ili direktno u sabirna okna s pumpama (podzemne vode, vode s parkinga). Retencije će u ljetnim mjesecima služiti kao izvor vode za navodnjavanje zelenih površina, odnosno za pranje javnih površina.

Opisano rješenje predstavlja zahvat kojim će se u okvirima ovog prostora i ovog projekta riješiti problem odvodnje voda generiranih na prostoru kompleksa Benčić.

TROŠKOVI (prema projektantskim cijenama):

  1. Temeljna kanalizacijska oborinska mreža s građevinskim radovima 1.317.000,00 kn
  2. Crpne stanice oborinske kanalizacije (3 kom) s pripadajućim instalacijama 3.164.000,00 kn

Sve analize izrađene u dosadašnjem razdoblju (za potrebe izrade natječajnih programa, detaljnog plana uređenja, projektnog zadatka za izradu projekta javnih površina i samog glavnog projekta) pohranjene su u arhivi Odjela za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenje zemljištem i dostupne su na uvid, uz prethodnu najavu.

Kompleks ex Rikard Benčić

PRILOG 2. – TROŠKOVNIK UREĐENJA JAVNIH POVRŠINA – SUKLADNO GLAVNOM PROJEKTU

U K U P N A  R E K A P I T U L A C I J A
B TROŠKOVNIK GRAĐEVINSKO-OBRTNIČKIH RADOVA_JAVNE POVRŠINE 25.410.933,00
C TROŠKOVNIK HORTIKULTURNOG UREĐENJA_JAVNE POVRŠINE 1.268.140,40
D TROŠKOVNIK INSTALACIJA VODOOPSKRBE_JAVNE POVRŠINE 1.057.701,00
E TROŠKOVNIK INSTALACIJA FEKALNE ODVODNJE_JAVNE POVRŠINE 1.002.820,00
F TROŠKOVNIK INSTALACIJA OBORINSKE ODVODNJE_JAVNE POVRŠINE 4.482.126,00
G TROŠKOVNIK TERMOTEHNIČKIH INSTALACIJA_JAVNE POVRŠINE 683.424,00
H TROŠKOVNIK PLINSKIH INSTALACIJA_JAVNE POVRŠINE 92.344,00
I TROŠKOVNIK ELEKTROINSTALACIJA_JAVNE POVRŠINE 3.318.792,00
J TROŠKOVNIK TKC INSTALACIJA_JAVNE POVRŠINE 138.391,00
K TROŠKOVNIK GRAĐEVINSKO-OBRTNIČKIH RADOVA_GARAŽA 23.845.180,00
L TROŠKOVNIK INSTALACIJA VODOVODA I KANALIZACIJE_ GARAŽA 753.937,00
M TROŠKOVNIK TERMOTEHNIČKIH_ GARAŽA 210.263,00
N TROŠKOVNIK SPRINKLER INSTALACIJE_ GARAŽA 260.000,00
O TROŠKOVNIK ELEKTROINSTALCIJA JAKE STRUJE_ GARAŽA 1.370.003,00
P TROŠKOVNIK ELEKTROINSTALACIJA SLABE STRUJE I VATRODOJAVE_ GARAŽA 1.273.975,00
R TROŠKOVNIK DIZALA_GARAŽA 145.000,00
U K U P N O  S V I  R A D O V I 65.313.029,40

Što se pak tiče rekonstrukcije i revitalizacije industrijskog kompleksa Rikard Benčić, odnosno ključnih datuma, provedba projekta planirana je u trajanju od 25 mjeseci. Početak provedbe projekta definirat će se potpisom ugovora s Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova Europske unije. Otvorenje buduće Dječje kuće, odnosno Ciglenog objekta planira se sredinom 2020. godine, a Gradske knjižnice Rijeka, T-objekta, početkom 2021. godine.

Priprema projekta započela je u 2017. godini, projekt je 15. veljače 2018. prijavljen na javni poziv koji je raspisalo Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije te je u svibnju 2018. godine uspješno prošao 5. fazu evaluacije, procjenu kvalitete. Očekuje se potpis ugovora s Ministarstvom, te početak radova na objektima u 2018. godini.

Završetak radova na Ciglenom objektu planiran je krajem 2019. godine, a završetak radova na T-objektu sredinom 2020. godine, nakon čega slijedi opremanje objekata te preseljenje ustanova. Planirano otvaranje Dječje kuće, Ciglenog objekta, je sredina 2020. godine, a Gradske knjižnice Rijeka, T-objekta, početak 2021. godine.

Priprema projektnog prijedloga izrađena je od strane Odjela gradske uprave za kulturu, Direkcije za zaštitu i očuvanje kulturnih dobara. Glavni projektant Ciglenog i T-objekta je Saša Randić dipl.ing.arh.

Projekt je u 5. fazi evaluacije, nakon čega slijedi potpis ugovora s Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova Europske unije.

Troškovnik građevinskih radova izrađen je od strane projektanta Randić i suradnici, rokovi izvršenja pojedinih vrsta radova utvrđuje izvođač radova, a izvođač radova bit će odabran putem javne nabave za radove.

Projekt opremanja Ciglenog i T-objekta je u izradi.

S obzirom da je projektni prijedlog u završnoj fazi evaluacije od strane Središnje agencije za financiranje i ugovaranje (SAFU) i Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, za uvid u prijavnicu projektnog prijedloga i cjelokupnu projektnu dokumentaciju, član Vijeća, gospodin Peranić, može osobno javiti Direkciji za zaštitu i očuvanje kulturnih dobara.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Mr. sc. Vojko Obersnel