Članica Gradskog vijeća Ivona Milinović je na 5. sjednici Gradskog vijeća Grada Rijeke, održanoj 28. studenoga 2017. godine, vezano uz proces prodaje poslovnih udjela u TD Energo od strane talijanskog suvlasnika HERA S.p.A, iznijela kako je poznato da talijanski partner želi prodati svoje poslovne udjele TD Energo, što je potpuno jasno iz dokumenta kojeg je gradonačelnik uputio Gradskom vijeću, a koji je nakon intervencije nekih vijećnika povučen, obzirom da se radilo o aktu koji bi bio protupravan. Navela je da obrazloženje akta ne korespondira sadržaju odluke, ali da neće ulaziti u to da li je netko u gradskoj upravi napravio vrlo opasnu pogrešku ili se vijećnike htjelo zavarati da svojim glasom potpišu bjanko ček i da se odreknu prava prvokupa poslovnih udjela, pa makar oni bili i 1 kunu. Upitala je kada će se otvoriti rasprava o tome da li je potrebno kupiti te udjele kako bi i članovi Vijeća mogli o tome odlučivati?

Zatražila je da joj se pisanim putem dostavi odgovor u kojem će se elaborirati ekonomska računica isplativosti kupnje udjela TD Energo i navesti cifru za koju bi to bilo isplativo?

Odgovor

Godine 2003. Energo d.o.o. ušao je u postupak dokapitalizacije, s ciljem jačanja financijske snage nužne za bržu dinamiku izgradnje plinske mreže. Grad Rijeka je prodajom 34% udjela Društva stranim partnerima uprihodio 12 milijuna eura, ali ta sredstva, umjesto u proračun , usmjerena su u izgradnju više od 300 km najmodernije plinske mreže i plinofikaciju postojećih toplana.

Podsjećam, Rijeka je na prirodni plin prešla 2007. godine, kada je svim dotadašnjim korisnicima, koji su prethodno koristili miješani plin, omogućena upotreba novog energenta i to kroz kontinuirano sigurnu i neometanu opskrbu. Ubrzo nakon Rijeke, uslijedio je i početak plinofikacije okolnih gradova i općina u Primorsko-goranskoj županiji: Općine Kostrena, Viškova, Klane, Grada Bakra (Industrijske zone Kukuljanovo) i Općine Čavle.

Osim u izgradnju novog plinovoda i širenje plinske mreže, Energo je ulagao i u nove tehnologije nadzora, upravljanja i automatizacije plinskog distribucijskog sustava te module za optimizaciju i predviđanje potrošnje plina.

Tvrtka Gruppo HERA iz Bologne jedna je od najvećih distributera plina u Italiji, s 20.800 km plinske mreže, oko 1,4 milijuna korisnika i prodajom oko 1,8 milijardi m3 plina. Također, uz 490 GWh prodane topline i 257 km toplovodne mreže, pružatelj je usluga za 83.861 korisnika toplinske energije. U 2016. godini, tvrtka je, prema prihodima, bila 33. na listi najvećih poduzeća u Italiji, s ukupnim prihodom od 4.460,2 milijuna eura i EBITDA 916,6 milijuna eura. U 2016. godini provela je investicije u vrijednosti od 390 milijuna eura, a njena dobit prije poreza iznosila je 339,6 milijuna eura.

Nakon 15 godina, ova je tvrtka odlučila prodati svoj udio u društvu Energo d.o.o. i otići pri čemu se kao razlog ističe da se u Republici Hrvatskoj ne poštuju akti doneseni od strane same države. Navedeni problem je posebno vidljiv u sektoru toplinarstva, koji na razini čitave države proživljava vrlo težak period. U slučaju Energa, izostanak pravovremenih i logičnih zakona te regulativa na razini države, doveli su do 90 milijuna kuna akumuliranih gubitaka, budući da je tvrtka bila prisiljena energente kupovati po višoj cijeni od one po kojoj je korisnicima prodavala toplinsku energiju.

Ponavljam, Energu od 2005. godine nije odobreno povećanje cijena koje je u više navrata bilo zatraženo, a koje bi bilo u skladu stalnog rasta cijene energenata koji su od tada do 2015. godine premašile prosjek od 80 posto, što je na kraju rezultiralo povećanjem cijene toplinske energije 2015. godine.

Sukladno društvenom ugovoru, koji, između ostaloga, definira i proces prijenosa ili prodaje vlasništva, provedena je procjena vrijednosti poduzeća , upravo za potrebe izlaska dosadašnjeg strateškog partnera, odnosno Gruppo HERA. Navedena analiza dostupna je na uvid u Energu d.o.o, a napravljena je u suradnji s tvrtkom PricewaterhouseCoopers, prema najvišim domaćim i međunarodnim standardima. Vlasnički udio od 34% procijenjen je na oko 4 milijuna eura, tj. oko 30 milijuna kuna prema tzv. „lncome approach” metodi.

Budući da su primarne tvrtke suvlasnici, Amga i Thüga 2003. godine za svoj udio u procesu dokapitalizacije Energa platile ukupan iznos od 12 milijuna eura, a sada Gruppo HERA prodaje svoj udio za 4 milijuna eura, svakako bi se isplatilo kupiti udio Energa d.o.o. pod ovim uvjetima. Međutim, za sada ne postoje proračunska sredstva kojima bi se pravo prvokupa udjela moglo realizirati.

Gradonačelnik
Mr.sc. Vojko Obersnel