lanica Gradskog vijeća Iva Davorija je, na 12. sjednici Gradskog vijeća Grada Rijeke, 22. rujna 2022. godine, iznijela kako je u sklopu projekta Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture Aglomeracije Rijeka uz obnovu vodovodne mreže predviđena i izgradnja kanalizacijskog sustava s odvojenim tokovima oborinske i crne kanalizacije te da izgradnja pročišćivača s kemijskim i biološkim stadijem obrade vode. Iz medija se doznaje da je ugovor potpisan s izvođačem osporen i da se trenutno provjeravaju navodi iz tužbe te da projekt stoji. Zanima je, ukoliko se s tim projektom pročišćivača na Delti ide dalje, koliko će novi sustav kanalizacije i obrade otpadnih voda povećati cijenu kubika vode za kućanstvo, a koliko za poslovne subjekte, budući je poznato da uvođenje kemijske i biološke obrade povećava cijenu odvodnje.
Zatražila je da se gradonačelnik u pisanom očitovanju fokusira točno na onaj dio njenog pitanja koliko će pročišćivač utjecati na povišenje cijene kubika vode.

Odgovor

Budući da je članica Gradskoga vijeća zatražila i pisani odgovor na postavljeno pitanje, temeljem članka 71. stavka 2. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, u nastavku dostavljam odgovor.

Prije svega, treba pojasniti kako se ne radi o uređaju s kemijskom i biološkom obradom vode, već će novi uređaj na Delti biti drugog stupnja pročišćavanja i temeljit će se na postupcima biološke obrade otpadnih voda, sa stanicom za prihvat sadržaja septičkih jama, proizvodnjom bioplina iz kanalizacijskog mulja za vlastite energetske potrebe i termalnim sušenjem mulja. Otpadne vode biološki će se obraditi prije njihova ispuštanja u more, a mulj će se obraditi i sušiti do sadržaja od minimalno 90 posto suhe tvari. Tako projektiran uređaj zadovoljavat će zakonodavni okvir Europske unije koji propisuje minimalnu razinu pročišćavanja otpadnih voda, a to je drugi stupanj, sukladno kapacitetu aglomeracije (200.000 ES (ekvivalent stanovnika)) i recipijentu u koji se otpadne vode ispuštaju, a to je more Riječkog zaljeva.

Projekt Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture Aglomeracije Rijeka u fazi je projektiranja i ide naprijed. Istina je da su reference dostavljene od strane odabranog ponuditelja s kojim smo sklopili ugovor za projektiranje i gradnju Uređaja za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV) bile osporene od strane drugog izvođača. Temeljem toga su Hrvatske vode pokrenule postupak protiv izvođača pred nadležnim tijelima, a samim time i odredile privremenu mjeru obustava plaćanja do donošenje odluke istih. Za cijelo to vrijeme ugovor nije bio zaustavljen, ali smo zamolili izvođača da značajnije uspori sve radnje po navedenom ugovoru, do dobivanja rezultata istražnog postupka. KD VIK pružao je punu potporu nadležnim tijelima u tome postupku u namjeri da on što prije okonča, a projekt nastavi s ubrzanom realizacijom.

Tek krajem srpnja ove godine, od strane Hrvatskih voda obaviješteni smo da su nadležna tijela utvrdila da se prijava odbacuje, odnosno da je referenca odabranog ponuditelja/izvođača vjerodostojna. Tim Rješenjem stvorili su se uvjeti da se sve ugovorene radnje za projektiranje i izgradnju UPOV-a mogu nastaviti u punom zamahu.

U međuvremenu ugovoreno je 5 LOT-ova ( odnosno skupina radova) i UPOV te su iscrpljena ukupno dodijeljena sredstva za aglomeraciju Rijeka. Stoga se u siječnju 2023. godine, kreće s novelacijom cost-benefit analize (CBA) koja čini dio Studije izvodljivosti, a po završetku iste, moći ćemo konkretnije odgovoriti kako će izgradnja UPOV-a utjecati na cijenu vodne usluge.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović