Član Gradskog vijeća Danko Švorinić je, temeljem članka 67. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, dostavio pisanim putem sljedeće pitanje:
“Koliko je sjednica Vijeća za prevenciju kriminaliteta na području grada Rijeke održano od konstituirajuće sjednice do danas? U kojem sastavu djeluje, do kada mu traje mandat i kada je održana zadnja sjednica?”

Odgovor

Temeljem Odluke o izmjeni Odluke o osnivanju Vijeća za prevenciju kriminaliteta za područje grada Rijeke u prošlom mandatnom razdoblju od 2013. do 2017. članovi su, osim mene kao predsjednika, bili i mr.sc. Senka Šubat, tadašnja načelnica Policijske uprave Primorsko-goranske i zamjenica predsjednika, Antun Štemberger, načelnik Sektora policije Policijske uprave Primorsko-goranske, Željko Kruneš, načelnik Sektora kriminalističke policije Policijske uprave Primorsko-goranske, Karlo Balenović, ravnatelj Centra za socijalnu skrb Rijeka, Ivan Vukić, ravnatelj Osnovne škole Srdoči, mr.sc. Edita Stilin, ravnateljica Doma učenika Sušak, Ankica Perhat, bivša pročelnica Odjela gradske uprave za zdravstvo i socijalnu skrb Grada Rijeke, Irena Miličević, pročelnica Odjela gradske uprave za komunalni sustav Grada Rijeke, Sanda Sušanj, pročelnica Odjela gradske uprave za odgoj i školstvo Grada Rijeke i mr.sc. Mladen Vukelić, pročelnik Odjela za gradsku samoupravu i upravu Grada Rijeke.

U tom mandatnom razdoblju Vijeće je održalo tri sjednice. Na tim sjednicama Vijeće je raspravilo 20 točaka dnevnog reda, među kojima su, primjerice, aktivnosti Informativnog centra za prevenciju kriminaliteta na području grada Rijeke, prevencija ovisnosti učenika i prevencija devastacije objekata odgojno-obrazovnih ustanova i okoliša tih ustanova, prevencija točenja alkohola maloljetnicima i ispijanja alkohola na javnim mjestima’ suzbijanje buke iz ugostiteljskih objekata i radno vrijeme ugostiteljskih objekata, postavljanje nadzornih kamera na javnim površinama, problematika prometa u mirovanju i dr.

U tijeku je postupak imenovanja novih članova Vijeća, s obzirom na istek mandata te na kadrovske promjene.
U tom smislu, do kraja svibnja ove godine očekuje se očitovanje Policijske uprave Primorsko-goranske za imenovanjem zamjenika predsjednika i članova Vijeća iz reda Policijske uprave, nakon čega će se pripremiti materijal za sljedeću sjednicu Gradskog vijeća Grada Rijeke, na temelju kojega se donosi odluka kojom će članovi biti imenovani za sljedeće mandatno razdoblje.

Neovisno o činjenici da Vijeće za prevenciju kriminaliteta u novom sastavu nije ustrojeno, Grad Rijeka i njegovi upravni odjeli nastavili su intenzivnu suradnju sa svim tijelima uključenima u Vijeće u rješavanju i ublažavanju svih problema u području prevencije ili sankcioniranja kriminaliteta na području našeg grada. PU PGŽ također redovito izvještava gradska tijela o stanju kriminaliteta i poduzetim aktivnostima iz svoje nadležnosti.

Nadalje, u suradnji s PU primorsko-goranskom redovito se provode aktivnosti na prevenciji i edukaciji građana, a osobito djece i mladih o nizu sadržaja: od zlouporabe opojnih sredstava do prometne kulture, problema vandalizma, vršnjačkoga nasilja i remećenja javnoga reda i mira. Primjer takve kontinuirane suradnje je program Sajma mogućnosti u sklopu preventivnog programa “Zajedno više možemo”. Sajam je ove godine posjetilo oko 1.100 učenika 4. razreda riječkih osnovnih škola.

U redovitom radu odjeli gradske uprave surađuju s Centrom za socijalnu skrb i PU PGŽ u pitanjima vezanim za socijalno ugrožene obitelji i pojedince i njihovo zbrinjavanje.

U tom smislu, novi saziv Vijeća za prevenciju kriminaliteta svakako će nastaviti kontinuirane aktivnosti i suradnju razvijenu između Grada Rijeke i tijela uključenih u Vijeće.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Mr.sc. Vojko Obersnel