Članica Gradskog vijeća Filipa Capan je, na 16. sjednici Gradskog vijeća Grada Rijeke, održanoj 28. ožujka 2019. godine, iznijela kako su Start-up inkubatori od osnivanja 2013. godine osmišljeni kao poduzetnička infrastruktura i stručna pomoć u realizaciji poslovnih ideja, s ciljem stvaranja poticajnog okruženja za samozapošljavanje, što je ujedno i dobra polazna točka za ostvarivanje poslovnih ideja.

Upitala je koliko je tvrtki od osnivanja pa do kraja 2018. godine rezultiralo samozapošljavanjem, da li su osnovana poduzeća s poslovnim idejama razvijenim unutar Start-up inkubatora i koliko takvih novih poslovnih subjekata ima sjedište u Gradu Rijeci?

Odgovor

Startup inkubator Rijeka pokrenut je 2013. godine, s ciljem pružanja podrške fizičkim osobama u razradi i realizaciji poslovne ideje. Kao dio poduzetničke infrastrukture, Startup inkubator doprinosi razvoju poticajnog okruženja za samozapošljavanje, na način da razvija ili unaprjeđuje poduzetnička znanja i vještine svojih korisnika, utječe na povećanje njihove poduzetničke kulture te pruža druge oblike pomoći i/ili podrške (radni prostor, mentorska mreža, savjetovanje, izrada poslovnog plana, umrežavanje, natjecanja i drugo).

Usluge Startup inkubatora Rijeka do sada je koristila 361 fizička osoba, s ukupnim brojem od 141 prijavljenih ideja, a trenutno u inkubatoru boravi 10. generacija korisnika. Mentorska mreža broji 38 stručnjaka iz različitih područja, koji stoje na raspolaganju timovima za individualna savjetovanja. Prema informacijama koje su dobivene od strane dosadašnjih korisnika, od početka rada inkubatora pa do kraja 2018. godine, osnovano je 17 trgovačkih društava ili obrta, od kojih 11 sa sjedištem u gradu Rijeci. Pokrenute poslovne inicijative utjelovile su ideje razvijene kroz inkubacijski program djelujući na lokalnom, ali i međunarodnom tržištu, a neke od njih su zero-waste trgovina, razvoj uređaja za digitalizaciju procesa fizikalne rehabilitacije, online učenje hrvatskog jezika za strance, agencija za avanturistički turizam, proizvodnja i dorada auto-dijelova za oldtimer vozila i proizvodnja autentičnih slastica.

Startup inkubator Rijeka do početka inkubacije 10. generacije bio je namijenjen mladima do 30 godina starosti, uglavnom studentima, što zacijelo predstavlja ograničavajući čimbenik u perspektivi dosadašnjih izlaznih pokazatelja. Ipak, stavljajući u odnos ukupan broj prijavljenih ideja (141) s brojem osnovanih poduzeća (17) tijekom čitavog razdoblja djelovanja inkubatora, dobiva se podatak od 12 osnovanih poduzeća na svakih 100 prijavljenih ideja, što je blisko svjetskom trendu uspješnosti startup projekata, koji pokazuje da jedan od 10 startupova preživi.

Budući da se radi o iznimno dinamičnoj kategoriji (startup projektima) koja se mijenja i varira u skladu sa zahtjevima suvremenog tržišta te socio-ekonomskom situacijom, u tijeku je priprema istraživanja u cilju prikupljanja i analize podataka koji će pružiti dodatne uvide i indikatore o učincima Startup inkubatora Rijeka.

Kako bi Startup inkubator, kao jedan od zamašnjaka gradske poduzetničke infrastrukture, učinili dostupnijim te pojačali njegove učinke, od druge polovice 2018. godine, odnosno od početka inkubacije 10. generacije korisnika, uvedene su sljedeće promjene:

Ukinuta je dobna granica za korisnike, te procesu inkubacije mogu pristupiti i korisnici stariji od 30 godina.

Produžen je period inkubiranja sa šest na osam mjeseci, a program, obogaćen novim tematskim radionicama, podijeljen je na tri funkcionalna modula: Validacija ideje (1), Razvoj proizvoda/Pravni i financijski aspekti (2) te Izlazak na tržište (3). Time su kvalitativno i kvantitativno unaprjeđene usluge edukacija.

Pored toga, 10. generacija bit će ujedno i prva generacija korisnika Startup inkubatora motivirana i stimulirana novčanim nagradama, što može imati izravne učinke na broj otvorenih poduzeća. Naime, za najuspješnije timove 10. generacije osiguran je novčani fond od 175.000,00 kuna, a uvjet je da svoju ideju nastave realizirati kroz vlastito novo-osnovano trgovačko društvo ili obrt.

U svojoj temeljnoj funkciji, Startup inkubator integrirani je servis koji svojim korisnicima omogućuje razvoj poduzetničkih kompetencija kao jednog od preduvjeta za pokretanje vlastitog biznisa, no uspješno realiziran proces inkubacije zasigurno nije isključivi preduvjet upuštanja u poduzetnički pothvat, budući da osnivanje poduzeća ili obrta ovisi o mnogim objektivnim i subjektivnim okolnostima samog korisnika inkubatora. Stoga je razvidno da potencijal Startup inkubatora Rijeka valja promatrati i valorizirati kroz ukupnu isporuku vrijednosti korisnicima njegovih usluga, a koje su primarno orijentirane na podizanje poduzetničkih znanja i vještina te stručnu i savjetodavnu podršku u razvoju poslovne ideje, čime se u procesu inkubacije unaprjeđuje poduzetnička kultura i ohrabruje poduzetnička inicijativa. Iskustva korisnika, unatoč ograničenim resursima, govore tome u prilog.

Gradonačelnik
Mr.sc. Vojko Obersnel