Članica Gradskog vijeća Morana Jokić je, na 17. sjednici Gradskog vijeća Grada Rijeke, održanoj 25. travnja 2019. godine, ponovno upitala Gradonačelnika da li je upoznat s višestrukim koristima koje su drugi gradovi imali od prijave na Europski socijalni fond za produljenje radnog vremena vrtića i tzv. “vrtić po mjeri 21. stoljeća”. Mnogi gradovi, poput Splita, su tim europskim novcem uspjeli zaposliti potrebne logopede i defektologe koji nedostaju i u Dječjem vrtiću Rijeka.
Podsjetila je da se odgovor na njeno slično pitanje postavljeno pisanim putem svodio na dva argumenta. Prvi je da Dječji vrtić Rijeka već ima smjenski rad u Dječjem vrtiću Potok. Međutim, zna se da taj Dječji vrtić ima visoko centralizirani oblik smjenskog rada što ne odgovara svim građanima koji do tog vrtića moraju voziti, pa smatra da to nije vrtić po mjeri 21. stoljeća. Drugi je da Dječji vrtić Rijeka nije aplicirao na ovaj natječaj jer ne udovoljava osnovnim uvjetima za prijavu na natječaj.
Obzirom da je europski novac iz Europskog socijalnog fonda omogućio drugim gradovima da zadovolje potrebe svojih građana, ali i ustanovama da zaposle brojne stručnjake kao što su edukacijski rehabilitatori i sl., smatra da bi Dječji vrtić Rijeka trebao napustiti taj oblik visoko centraliziranog smjenskog rada i napraviti jednu disperziju prema drugim lokalitetima. Zanima je da li se planira nešto u tom smjeru, u vidu ponovne aplikacije na sličan javni poziv ili unutar postojećeg budžeta, bez oslanjanja na vanjske izvore novca?

Odgovor

Prije svega podsjećam kako je, na istovjetno pitanje uvažene gradske vijećnice, gospođe  Morane Jokić, pisani odgovor dostavljen 26. rujna 2018. godine te ću u nastavku ponoviti ono najvažnije vezano za upit.

Dječji vrtić Rijeka već više od 25 godina u kontinuitetu provodi smjenski model rada, jer je potreba roditelja u tom smislu odavno prepoznata, a danas služi kao primjer ostatku Hrvatske koji tek zahvaljujući Natječaju Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku po prvi puta uvodi ovakav način rada kao svojevrsnu inovaciju. Nažalost, Rijeka je natječajem penalizirana upravo zato jer je bila ispred svoga vremena i uvela smjenski vrtić još u 20 stoljeću. U Podcentru predškolskog odgoja Potok, smještenom u širem centru grada, djeluje pet smjenskih odgojnih skupina, dvije jasličke i tri vrtićke, a one u potpunosti zadovoljavaju potrebe građana grada Rijeke. Naime, niti proteklih godina, kao ni danas, nema djece na listi čekanja za ovaj program. Dakle, prema analizama i anketama koje vrtić provodi svake godine, ovim lokalitetom se pokrivaju sve potrebe roditelja. Nažalost, ne postoji mogućnost da se skupina oformi za jedno ili dvoje djece kojima bi neki drugi lokalitet bio prihvatljiviji, jer je to financijski neodrživo, a i nije jasno koji bi benefit od toga imala djeca u primjerice socio-emocionalnom smislu.

Vezano uz spomenuti natječaj, s predstavnicima resornog Ministarstva provjereno je i potvrđeno kako Dječji vrtić Rijeka nije mogao aplicirati na natječaj „Unaprjeđenje usluga za djecu u sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja“, jer u startu  nije udovoljio osnovnim uvjetima početnog pokretanja programa i novog zapošljavanja. S obzirom na to da Natječajem nije bilo predviđeno unaprjeđenje postojećih programa, Vrtić nastavlja s provođenjem postojećeg programa propitujući potrebe i interes roditelja za uvođenjem produženog rada u pojedinim objektima. Kako se upravo u tjednu od 6. do 10. svibnja 2019. provode upisi djece u Dječji vrtić Rijeka za pedagošku 2019./2020. godinu, tako će roditelji prigodom podnošenja prijava za upis djece imati priliku izjasniti se o radnom vremenu vrtića koje bi odgovaralo potrebama njihove obitelji. Ovo će biti polazište u određivanju organizacije rada u budućem razdoblju, što Dječji vrtić Rijeka može osigurati vlastitim resursima uz racionalan i fleksibilan pristup. Pritom svakako valja naglasiti kako maksimalno vrijeme boravka djeteta u dječjem vrtiću ne može biti dulje od deset sati dnevno (Zakon o predškolskom odgoju i obrazovanju, NN 10/97, 107/07, 94/13).

Nakon reorganizacije Dječjeg vrtića Rijeka koja je nastupila 1. siječnja 2019. godine, novoosnovane ustanove Dječji vrtić More i Dječji vrtić Sušak preuzimaju ispitivanje interesa za  smjenski oblik rada u vrtićima na istočnom dijelu grada Rijeke.

Referirajući se na tvrdnju kako je europski novac iz Europskog socijalnog fonda omogućio drugim gradovima zapošljavanje brojnih stručnjaka kao što su edukacijski rehabilitatori i sl., za istaknuti je da Dječji vrtić Rijeka dugi niz godina ima nadstandard u ekipiranosti stručnim suradnicima. Problem je današnjeg vremena, međutim, taj da na tržištu rada vlada deficit edukacijskih rehabilitatora i logopeda, što se prilikom novih zapošljavanja osjeća u dječjim vrtićima Grada Rijeke na isti način kao i u svim onim vrtićima koji koriste sredstva europskih fondova.  Upravo iz tog razloga Grad Rijeka svake godine raspisuje Natječaj za dodjelu stipendija studentima koji se obrazuju za deficitarna zanimanja.

Vrtići čiji je osnivač Grad će i nadalje će pratiti potrebe roditelja te istovremeno voditi računa o racionalnim ulaganjima, održati postignuti standard u pogledu stručnjaka različitih profila, neovisno o pojavi novih natječaja. Nadalje, neovisno o mogućnostima povlačenja sredstava, širiti će i dalje broj programa koje se nude djeci te u suradnji s Učiteljskim fakultetom kontinuirano raditi na unapređenju kvalitete rada.
S poštovanjem,
Gradonačelnik
Mr.sc. Vojko Obersnel