Članica Gradskog vijeća Maša Magzan je, temeljem članka 67. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, postavila pitanje:

Poštovani gradonačelniče,
molim da mi temeljem članka 67. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke („Službene novine Primorsko-goranske županije“ broj 29/09, 14/13 i 22/13-ispr. i „Službene novine Grada Rijeke“ broj 10/17, 14/18, 2/19-pročišćeni tekst, 2/20, 3/21) odgovorite na pitanje planira li Grad Rijeka u sklopu nadolazećih projekata obnove Exportdrva i Dvorane mladosti na krovnu konstrukciju ovih građevina ugraditi pripremu za postavljanje solarnih panela?

Ovo pitanje postavljam zbog rastućeg trenda demokratizacije proizvodnje energije i činjenice da energetska neovisnost i potrošnja vlastite energije iz obnovljivih izvora postaje imperativ. Europska Direktiva o energetskim svojstvima zgrada koja je nedavno stupila na snagu, ima za cilj dekarbonizaciju zgrada u EU do 2050. godina, a taj standard će se za nerezidencijalne i javne zgrade početi primjenjivati 2027. godine za nove objekta, a do 2030. godine za objekte koji se renoviraju. S obzirom da direktiva izrijekom navodi da „Sve nove zgrade se projektiraju na način kojim se optimizira njihov potencijal za proizvodnju solarne energije na temelju sunčeva zračenja u krugu zgrade, čime se omogućuje kasnija troškovno učinkovita ugradnja solarnih tehnologija“, smatram da bi bilo korisno integrirati solarne panele u projekte obnove ili barem omogućiti pripremu za njihovo naknadno postavljanje čime će se izbjeći novi radovi na krovovima i smanjiti mogućnost štete kod buduće ugradnje panela. Ukoliko to nije moguće financirati kroz postojeće projekte obnove, na raspolaganju su fondovi Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine te Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koji periodički objavljuju pozive za sufinanciranje.

Također ukazujem da je putem projekta LIFE koji je usmjeren na očuvanje prirode, zaštitu okoliša, djelovanje u području klime i prijelaz na čistu energiju moguće osigurati i financirati edukacije svih dionika koji sudjeluju o obnovi zgrada (projektanti, izvođači i građani) s ciljem predstavljanja mogućnosti, troškova i isplativosti ovakvih sustava na zgradama i obiteljskim kućama (prijave su otvorene do sredine rujna 2024.). Naime, potvrđene su ekonomske i društvene dobrobiti obnovljive energije jer omogućavaju ne samo energiju dostatnu za obiteljsku kuću ili zgradu, a kroz energetske zajednice građana i čitave kvartove, nego se viškovi dijele unutar članova mreže pa tako energija kao lokalni resurs ostaje u lokalnoj zajednici.

Unaprijed zahvaljujem,
Maša Magzan, nezavisna vijećnica

Odgovor

Rijeka sport d.o.o. u sklopu izrade projektne dokumentacije za rekonstrukciju Dvorane mladosti i Exportdrva planirao je i postavljanje fotonaponskih elektrana. Izrađen je glavni projekt za izvedbu fotonaponske elektrane na krovu Dvorani mladosti snage 180 kW te će se ista postaviti sukladno dinamici ostalih radova.

Kroz projektnu dokumentaciju za obnovu zgrade Exportdrva, također se planira postavljanje fotonaponske elektrane čije postavljanje će djelomično biti uvjetovano mišljenjem konzervatora pošto je objekt unutar obuhvata područja zajedničkih obilježja B-20 Riječno i morsko obalno mješovito područje Delte.

U lipnju ove godine, na pet objekata javne namjene izgrađene su integrirane solarne elektrane ukupne snage 197 kW, a to su OŠ Eugen Kumičić, OŠ Gornja Vežica, OŠ Srdoči, PPO Krnjevo i PPO Galeb. Isto tako, u pripremi je postupak javne nabave za dobavu i ugradnju još tri solarne elektrane i to na OŠ Kozala i OŠ Vladimir Gortan te solarna elektrana na DV Vežica.

Također, ističem daje u tijeku i izgradnja fotonaponske elektrane na objektu SRC 3. maj, jačine 160 kW, a s krajem srpnja, osim elektrane na SRC 3.maj bit će izgrađene i elektrane na objektima Nogometno igralište Krimeja (25 kW) i Nogometno igralište Robert Komen (17 kW).
S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović