Član Gradskog vijeća Davor Štimac je, temeljem članka 67. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, postavio pitanje:

Cijenjeni gradonačelniče,
molim da mi temeljem članka 67. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke („Službene novine Primorsko-goranske županije“ broj 29/09, 14/13 i 22/13-ispr. i „Službene novine Grada Rijeke“ broj 10/17, 14/18, 2/19-pročišćeni tekst, 2/20, 3/21), odgovorite na pitanje: tko je odgovoran za stanje komunalne infrastrukture i (ne)reda na području bivšeg autokampa Preluk kao pomorskog dobra u općoj uporabi kojim upravlja Grad Rijeka?
Sve ovo i obzirom na činjenicu da je Planom upravljanja pomorskim dobrom za 2022. godinu predviđeno za: a) Održavanje hortikulture i uklanjanje otpada na pomorskom dobru od Pećina do Preluka iznos od 55.000 kn, i b) Uređenje plažnog pojasa kampa Preluk iznos od 200.000 kn.
Ujedno prilažem fotografije stanja predmetne lokacije.

Unaprijed zahvaljujem
Davor Štimac
nezavisni vijećnik

Odgovor

Sukladno Uredbi o postupku davanja koncesijskog odobrenja na pomorskom dobru, Gradonačelnik donosi Plan upravljanja pomorskim dobrom za kalendarsku godinu. Planom upravljanja pomorskim dobrom za 2022. godinu predviđen je iznos od 55.000,00 kuna za održavanje hortikulture i uklanjanje otpada na pomorskom dobru od Pećina do Preluka te iznos od 200.000,00 kuna za uređenje plažnog pojasa kampa Preluk. Navedeni dokument predstavlja plan upravljanja prema saznanjima i očekivanim radovima održavanja u trenutku sastavljanja Plana.

Stručne službe Grada Rijeke, Odjela gradske uprave za komunalni sustav, Direkcije zajedničke komunalne djelatnosti, kontinuirano prate stanje na terenu kako bi se upravljanje pomorskim dobrom odvijalo na odgovarajući način te je upravo navedenim stalnim praćenjem stanja utvrđeno da je pred sezonu kupanja došlo do pojačanih potreba za redovnim održavanjem duž pomorskog dobra. Zbog toga predviđena sredstva za uređenje površine bivšeg autokampa Preluk pred sezonu kupanja neće biti utrošena na toj lokaciji, već će biti raspoređena za redovno održavanje svih površina duž pomorskog dobra. Prostor sanitarnog čvora detaljno će se očistiti, deratizirati i zatvoriti kako bi se onemogućilo daljnje onečišćenje i devastiranje objekta. U sklopu redovnog održavanja plaža, izvest će se nadohrana plaže šljunkom te će se sanirati pristupno stubište do nje. Košnja trave i nepoželjne vegetacije, kao i uklanjanje komunalnog otpada, obavit će se u okviru redovnog održavanja pomorskog dobra. Dovršetak košnje i čišćenja planiran je do kraja mjeseca svibnja, odnosno do službenog početka sezone kupanja.

Za istaknuti je da, unatoč redovnom održavanju pomorskog dobra koji uključuje košnju trave i uklanjanje otpada te zatvaranju sanitarnog čvora, radi sprječavanja daljnjeg onečišćenja i devastiranja objekta, stanje na toj lokaciji u velikoj mjeri ovisi o postupanju građana i njihovom odnosu prema okruženju i svemu onome što koriste.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović