Član Gradskog vijeća Nebojša Zelič je na 30. sjednici Gradskog vijeća Grada Rijeke, 26. rujna 2024. godine iznio da je na sjednici Gradskog vijeća u lipnju, kada su bile točke o izvršenju proračuna iz 2023. godine i prvog rebalansa ustanovljeno da nije raspoređeno 4,5 milijuna eura. Kada je postavio to pitanje, pročelnik za financije je odgovorio da je taj novac ostavljen po strani jer se znalo da Gradonačelnika čekaju pregovori o usklađivanju koeficijenata sa radnicama i radnicima u predškolskom odgoju. Prije par dana ti pregovori su prekinuti zato jer se radnicima i radnicama neće uskladiti koeficijenti ove godine, već se to odgađa za siječanj 2025. godine. Njegovo pitanje je zašto se to radi? Zbog čega se osobe koje rade u predškolskom odgoju tjera u štrajk, ako su predviđena i ostavljena sredstva u iznosu od 4,5 milijuna eura. Prema njegovim informacijama na godišnjoj razini za usklađivanje koeficijenta je potrebno oko 4.150.000 eura. Stoga pita zašto se tih predviđenih 4,5 milijuna eura ne daje u svrhu zbog kojih su i ostavljeni po strani? Nisu ni sada raspoređeni, nego ih se drži u „kasici prasici“ umjesto da se radnicama i radnicima da ono što im se i po zakonu duguje, da se usklade njihovi koeficijenti zajedno sa učiteljicama i učiteljima osnovnih škola.
Odgovor
Tijekom pregovora s predstavnicima Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije te Sindikata obrazovanja, medija i kulture Hrvatske, Grad Rijeka je iskazao spremnost na prihvaćanje koeficijenata iz Uredbe o nazivima radnih mjesta, uvjetima za raspored i koeficijentima za obračun plaće u javnim službama te njihovu primjenu u dječjim vrtićima kojima je osnivač. Dapače, Grad je bio spreman ponuditi koeficijente za tzv. tehničko osoblje iznad onih, navedenih u Uredbi, a prvenstveno želeći iskazati socijalnu osjetljivost za najslabije plaćene zaposlenike.
Primjena koeficijenata iz Uredbe, značila bi valoriziranje odgojitelja s različitim koeficijentima, ovisno o razini stručne spreme, odnosno radi li se o višoj ili visokoj stručnoj spremi.
Međutim, sindikati nisu na to pristali te su inzistirali na primjeni istog, većeg koeficijenta, neovisno o završenim godinama školovanja, na što smo u konačnici i pristali, ali, u tom slučaju, s primjenom od 1. siječnja 2025. godine. Budući da sindikati niti to nisu prihvatili trenutačno je u tijeku postupak mirenja, a planirana sredstava i ona koja će eventualno trebati osigurati rebalansom proračuna mogu se isplaćivati tek nakon okončanja postupka mirenja. Podsjećam, radi se o velikom sustavu od 600 stalno zaposlenih i dodatno 150 zaposlenih na zamjenama te, posljedično, o značajnom fiskalnom učinku na proračun. Posebno ističem da je Grad uvijek pregovarao u dobroj vjeri, sa željom da unaprijedi materijalna prava zaposlenika u dječjim vrtićima. O tome svjedoči i podatak kako su plaće u vrtićima, od početka 2022. godine, u prosjeku rasle od 42, 91 % do 53, 49%.
S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović