Član Gradskog vijeća Damir Popov je, temeljem članka 67. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, postavio pisano pitanje.

Poštovani gradonačelniče,
gospodine Obersnel,

poslije održanih sjednica Gradskog vijeća, na web portalu Grada Rijeke objavljuju se sva pitanja koja su Vam vijećnici postavili na aktualnom satu, a odgovor su zatražili u pisanoj formi.

Na aktualnom satu 16. sjednice Gradskog vijeća, od 28. ožujka 2019. godine, postavio sam pitanje u svezi organizacije Znanstvenog skupa ”300 godina proglašenja Rijeke slobodnom lukom” koji se održao u Gradskoj vijećnici te je zatražen pismeni odgovor.

Uvidom u tekst pitanja na web portalu Grada Rijeke, utvrdio sam da pitanje u cijelosti nije objavljeno odnosno dijelom je skraćeno. Izbacivanjem dijela teksta, izvršena je klasična cenzura pa je postavljeno pitanje izgubilo tekstualnu cjelinu i zamišljeni smisao.

Ovakvim sakaćenjem i gubljenjem konteksta pitanja, tendenciozno ste umanjili njegov značaj i amortizirali svoje propuste te je tako definirano postalo neuvjerljivo.

Kontekst je, da pitanje ukazuje na Vaš propust i krivnju što ste odobrili isticanje zastave na pročelju Gradske vijećnice, javne ustanove, koja nije odobrena kao novo izmijenjeno rješenje zastave Grada Rijeke od Ministarstva uprave, a za sve što nije odobreno, izvodi se zaključak da je zabranjeno i podliježe sankcijama.

Kontekst je, da članovi Udruge Slobodna država Rijeka ne mogu biti predstavnici Gradskog vijeća, ukoliko nisu dobili dopuštenje predsjednika Vijeća uz prethodno pribavljeno pozitivno mišljenje predsjednika klubova stranaka koji participiraju u radu Gradskog vijeća.

Kontekst je, da predstavnici hrvatskog Grada Rijeke i njegovog Gradskog vijeća ne mogu biti članovi Udruge koja svojim nazivom implicira da Grad nije sastavni dio neovisne, suverene i demokratske Republike Hrvatske.

Kontekst je, da je Udruga Slobodna država Rijeka članica fondacije Centra Maurits Coppieters (CMC), koja, osim kulturne i jezične raznolikosti te drugih vrijednosti, zagovara i promovira princip odcjepljenja regija i dijelova teritorija od matičnih država, obrazlažući ih povijesnim činjenicama i različitim problemima u matičnim državama.

U svezi navedenoga, postavlja se pitanje koje to probleme članovi Udruge Slobodna država Rijeka imaju u Gradu Rijeci i Republici Hrvatskoj, a kako su članovi Udruge dijelom i pripadnici nekih od nacionalnih manjina, postavlja se i pitanje koje to probleme te nacionalne manjine imaju, posebice u Gradu Rijeci koji je multinacionalan i multikulturalan, a nacionalne manjine ostvaruju prava prema najvišim danas u svijetu poznatim standardima zaštite. Ukoliko problemi postoje, bilo bi dobro da se definiraju i to prije svega Gradu u kojem žive, a ne kojekakvim fondacijama.

Gospodine gradonačelniče, sukladno članku 70. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, niste dužni odgovoriti na postavljeno vijećničko pitanje koje se ne odnosi na Vaš rad ili poslove iz Vašeg djelokruga, ali ste dužni navesti razloge zbog kojih ne možete odgovoriti, bez obzira da li pitanje smatrate smisleno ili ne.

U svezi navedenoga, umjesto da postupite po odredbama Poslovnika, postupili ste nedopustivo i bez pravnog temelja te promijenili odnosno cenzurirali postavljeno vijećničko pitanje.

Gospodine gradonačelniče, zanima me:

Koja je bila pobuda da ste izvršili cenzuru mojeg vijećničkog pitanja te kada će te izvršiti ispravak odnosno na web portalu Grada Rijeke objaviti izvornik pitanja?

Damir Popov

Odgovor

Na 16. sjednici Gradskog vijeća gospodin Popov postavio je pitanje na koje sam odgovorio na samoj sjednici. Postavljajući pitanje gospodin Popov iznio je kako je 19. ožujka ove godine u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke održan Znanstveni skup 300 godina od proglašenja Rijeke slobodnom lukom, u organizaciji Muzeja Grada Rijeke i Udruge Slobodna država Rijeka, a pod pokroviteljstvom  Grada Rijeke, Primorsko-goranske županije i Centra Maurits Coppieters (CMC). Pirtom je gospodin Popov iznio osobno mišljenje da to nije bio samo znanstveni skup, nego i politička promocija Slobodne države Rijeka od strane nekih sudionika. Udruga Slobodna država Rijeka članica je navedene fondacije CMC, pokroviteljice znanstvenoga skupa, koja, između ostalog, promovira i ideju autonomije sve do samoodređenja, pa se tako pridružila sličnim udrugama i organizacijama iz Baskije, Galicije, Katalonije, Korzike, Kurdistana, Transilvanije i drugih regija, koje navode kako imaju različitih problema u matičnim državama, a neke od njih zagovaraju i imaju za cilj odvajanje regija od matičnih država.

Nadalje je gospodin Popov kazao da je sve navedeno već poznato, ali da se do 19. ožujka nije znalo da ovo Gradsko vijeće predstavljaju članovi Udruge Slobodna država Rijeka, što se saznalo iz članka Novoga lista, autora gospodina Damira Cupaća, u kojemu se navodi: „To je omogućilo da jedna mala sredina postane velikom, koja je godinama gradila slobodno i napredno društvo koje je privlačilo najkreativnije umove tadašnje Europe, poručio je u ime riječkog Gradskog vijeća, Danko Švorinić na otvorenju Znanstvenog skupa 300 godina proglašenja Rijeke slobodnom lukom, koji je organizirala Udruga Slobodna država Rijeka“.

Vezano za sve navedeno, gospodina Popova zanimalo je zašto je u službeni protokol Grada Rijeke i organizaciju događanja uključena i fondacija CMC, koja, između ostalog, zagovara i promovira ideju odcjepljenja teritorija od matičnih država?

Nadalje, gospodin Popov upitao je da li je gospodinu Švoriniću, predsjedniku Udruge Slobodna država Rijeka, odobreno da se, na navedenom znanstvenom skupu, predstavlja kao zastupnik Gradskog vijeća Grada Rijeke, kao što mu je odobreno isticanje zastave na pročelju gradske vijećnice, a zastava nije odobrena kao novo izmijenjeno rješenje zastave Grada Rijeke od Ministarstva uprave, odnosno središnjeg tijela državne uprave nadležnog na lokalnu i područnu odnosno regionalnu samoupravu.

Podsjećam kako sam na pitanje u cijelosti odgovorio na sjednici Gradskog vijeća, kada sam rekao i da ne znam kako netko može i pomisliti da ja nekome dodjeljujem pravo da se predstavlja u ime Gradskog vijeća. Gradsko vijeće ima svog predsjednika, svoj Poslovnik o radu i ja se u rad Gradskog vijeća ne miješam. Je li gospodin Švorinić bio predstavnik Gradskog vijeća; je li mu predsjednik Vijeća to dopustio ili ne, ili je to novinar napisao, rekao sam da ne znam. U nastavku sam iznio da je u demokraciji moguće da postoje i takve udruge koje zagovaraju upravo ono što ste rekli, ali da meni nije poznato da netko od spomenutih zagovara takav radikalan stav i da se, koliko znam, njihove aktivnosti svode na borbu za identitet i prepoznatljivost na temelju nekih povijesnih činjenica.

Napomenuo sam i da su za Grad organizatori tog znanstvenog skupa, koji je održan u Gradskoj vijećnici, bili Udruga Slobodna država Rijeka i Muzej Grada, a koga su oni pozvali da im se pridruži, nisam znao, niti u tome vidim problem.

U iznesenom mišljenju o dobivenom odgovoru gospodin Popov naveo je kako ja možda ne vidim problem u zagovaranju određenih udruga vezano za odcjepljenje od matičnih država, ali se takve stvari događaju, zbog čega je tražio da mu se po tom pitanju dostavi i pisani odgovor.

Napomenuo bih kako je, sukladno odredbi članka 71. Poslovnika Gradskog vijeća, Gradonačelnik dužan dati pisani odgovor na pitanje na koje nije odgovorio na sjednici Vijeća ili na ono pitanje za koje je član Vijeća izrijekom tražio pisani odgovor.

Dakle, točno je da je gospodin Popov na Aktualnom satu 16. sjednice postavio pitanje na koje sam mu na sjednici odgovorio te da je u dodatnom osvrtu na moj odgovor zatražio da mu se dostavi pisani odgovor na dio pitanja.

Kako takve neprecizne formulacije traženja članova Gradskog vijeća ne bi bile podložne mojoj svojevoljnoj i slobodnoj interpretaciji, nakon svake sjednice Gradskog vijeća, stručne službe Ureda Grada evidentiraju obaveze koje mi se dostavljaju u pisanoj formi, posredstvom predsjednika Gradskog vijeća. Dakle, na traženje predsjednika Gradskog vijeća u obvezi sam u pisanoj formi odgovoriti na dio Vašeg pitanja, kako je i navedeno i objavljeno na web stranici Grada Rijeke. Dakle, nemam nikakav utjecaj na sadržaj pitanja objavljenih na web stranicama Grada, budući je riječ o objavljivanju vjerodostojnog sadržaja traženja i dopisa upućenog od strane predsjednika Gradskog vijeća. Na taj način objavljuju se sva pitanja sa sjednica Gradskog vijeća. Dakle, kada član Gradskog vijeća zatraži pisani odgovor samo na dio postavljenog pitanja, u dijelu u kojem mu nije odgovoreno ili u dijelu u kojem nije zadovoljan dobivenim odgovorom, tada sam u obvezi odgovoriti pisanim putem samo na dio tog pitanja, ali ponavljam, sve na traženje i u skladu sa traženjem predsjednika Gradskog vijeća.

S obzirom da niti ovisi o meni, niti je riječ o bilo kakvoj cenzuri objavljenog vijećničkog pitanja, napominjem samo da zapisnik sa svake sjednice Gradskog vijeća sadrži cjelovita pitanja i objavljuje se na web stranicama Grada Rijeke. Vidio sam da je u zapisniku pitanje gospodina Popova u cijelosti, kao i navod da je pisani odgovor zatražio na drugi dio svog pitanja. Tumačenje što je gospodin Popov pod tim mislio nije moja nadležnost. Stoga predlažem da gospodin Popov  ubuduće svoje traženje jasno artikulira, jer će u tom slučaju odmah dobiti isti takav odgovor, tim više što sam na sjednici Gradskog vijeća detaljno objasnio da, kao što nemam nikakav utjecaj na sadržaj vijećničkih pitanja koja se objavljuju na web-u, nemam nikakav utjecaj niti na određivanje osoba koje predstavljaju Gradsko vijeće u bilo kakvim prigodama. Temeljem odredbe članka 12. Poslovnika Gradskog vijeća, predsjednik Vijeća je osoba koja određuje predstavnike Gradskog vijeća u svečanim i drugim prigodama. Dakle, riječ je o potpuno autonomnoj ovlasti predsjednika Gradskog vijeća.
Gradonačelnik
Mr.sc. Vojko Obersnel