Članica Gradskog vijeća Iva Davorija, je na 28. sjednici Gradskog vijeća Grada Rijeke, 6. lipnja 2024. godine, postavila pitanje u svezi obroka u osnovnim školama. Navela je da je nedavno najavljeno kako Grad Rijeka od siječnja 2025. godine kreće s primjenom modela objedinjene nabave hrane za obroke u osnovnim školama, što da je odličan korak s obzirom da sva novija istraživanja pokazuju kako je pretilost kod djece tako rane školske dobi u porastu i da je jedno istraživanje pokazalo da svaki deseti prvašić u Hrvatskoj boluje od hiperkolesterolemije. Nadalje je navela da to i nije prvi projekt koji Grad Rijeka provodi vezano uz uvođenje zdravih obroka jer je 2016. bila „Školica zdrave prehrane”, kada se nastojalo uvesti objedinjene jelovnike uz prehrambene smjernice za djecu, roditelje i školski kadar. Istaknula je da međutim ipak vidimo da danas u velikom broju škola i dalje imamo za marende pekarske obroke, pa možemo zaključiti da možda taj projekt i nije polučio uspjehom. Navela je da ta problematika nije jednaka u svim školama, jer negdje nedostaje opreme, negdje nema kadrova i prostora, a i zahtjevnije je uključiti školu gdje je veći broj učenika, što ne znači ipak da je nemoguće ponuditi zdrav oblik prehrane osnovnoškolcima. Zanima je kako se planira to od siječnja 2025. godine pokrenuti? Da li će sve osnovne škole biti uključene u ovaj model i znači li to da ćemo onda od 2025. godine prestati dobivati pekarske proizvode za marendu? Zamolila je i plan. Istaknula je  primjer u Puli gdje je Nastavni zavod za javno zdravstvo održao početkom godine edukaciju sa kadrom u školi i roditeljima, da se stvori sinergija u ponudi, tako da dijete i doma i u školi može jesti zdravo, pa je preporuka da se ta vrsta edukacije uključi i u ovaj model koji će se primjenjivati u Rijeci. Zanima je kronologija i koja je radna skupina pokrenuta te da li ona ima u vidu razraditi hodogram da na kraju taj model i zaživi i da se ne desi kao sa onim iz 2016. godine.

Odgovor

U cilju unaprjeđenja kvalitete školske prehrane, Grad Rijeka pristupa izradi poboljšanog modela s glavnim ciljem povećanja kvalitete školskih marendi, primjenom definiranih standarda pravilne prehrane te koordiniranjem postupka nabave namirnica, odnosno školskih marendi u osnovnim školama Grada Rijeke. Grad Rijeka već dugi niz godina na razne načine nastoji pridonijeti promociji i usvajanju zdravog načina života i životnih navika, posebice djece i mladih, predlažući i provodeći brojne programe i projekte u osnovnim školama i dječjim vrtićima kojima je osnivač.

Od 2023. godine, uvođenjem jediničnog iznosa od 1,33 eura za školsku marendu za svakog učenika u Hrvatskoj, pružena je mogućnost unapređenja školske marende, a koja ne utječe na financijsku participaciju roditelja. Slijedom toga, ovaj obrok postaje najčešće konzumiran obrok u školama pa tako u prosjeku 7.000 riječkih osnovnoškolaca svakodnevno konzumira školsku marendu. Svaka škola trenutačno zasebno organizira postupke nabave namirnica i obroka, a od 2024. godine čak 11 riječkih škola na preporuku Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje, kulturu, sport i mlade od početka ove godine uvodi posluživanje marende po principu švedskog stola.

Kao sljedeći korak u optimizaciji školske prehrane, Grad Rijeka, kao osnivač 25 škola na svome području, krenuo je u projekt sveobuhvatne reorganizacije nabave marendi u smislu objedinjavanja postupka javne nabave hrane za sve osnovne škole Grada Rijeke, s ciljem osiguravanja zdravije prehrane za riječke učenike. Cilj je pridonijeti osiguravanju svježih i sezonskih namirnica u školskim obrocima, čime će se, prije svega, omogućiti bolji i jednostavniji pristup svježoj, kvalitetnoj hrani za učenike.

S primjenom novoga modela planira se početi u siječnju 2025. godine u svim osnovnim školama Grada Rijeke, a do tada će se provesti potrebne pripremne radnje i aktivnosti s dva glavna cilja,  a to su osmišljavanje i definiranje standardiziranih jelovnika školskih marendi te provedba pripremnih aktivnosti za koordiniranje nabavljačkih aktivnosti za školske marende.

U svrhu provedbe opisanih aktivnosti kao gradonačelnik imenovao sam Radnu skupinu koju čine predstavnici Grada Rijeke, Medicinskog fakulteta u Rijeci, Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, riječkih osnovnih škola te Thalassotherapije Opatija, a koja je prvi sastanak održala 11. lipnja 2024. godine. Na sastanku su dogovoreni kratkoročni i dugoročni ciljevi te konkretne aktivnosti i zaduženja članova tima, od kojih prvi zadatak predstavlja izrada uniformnih jelovnika za sve osnovne škole, a koji će biti u skladu sa Normativima za prehranu učenika u osnovnim školama i Nacionalnim smjernicama za prehranu učenika u osnovnim školama. Uslijedit će opsežan zadatak planiranja i provedbe javne nabave namirnica za sve osnovne škole za vremensko razdoblje od jedne godine. O svim poduzetim aktivnostima i tijeku rada radne skupine pravovremeno ćemo obavještavati javnost, a uvažavajući Vaš značajan doprinos i interes za ovu temu, svakako ćemo sve informacije dijeliti s članicama i članovima Gradskoga vijeća.

Povrh toga, važno je napomenuti da briga o zdravlju uključuje prepoznavanje, razumijevanje i usvajanje zdravih životnih navika, a izbjegavanje navika štetnih po zdravlje. Imajući u vidu da se zdravi načini života smatraju osnovom za dobro zdravlje, kvalitetu i dugotrajnost života, odnosno osiguravanje zdravlja kao temeljnog ljudskog prava, Grad Rijeka od školske godine 2024./2025. kreće s provedbom izvannastavne aktivnosti Zdravstveni odgoj i obrazovanje u dijelu osnovnih škola, a s ciljem aktivnog doprinosa zdravlju i dobrobiti djece i mladih. Dodatno, uvođenje Zdravstvenog odgoja i obrazovanja kao nove izvannastavne aktivnosti u riječke osnovne škole značajno pridonosi cilju unapređenja stvaranja zdravih navika kod osnovnoškolaca.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović