Članica Gradskog vijeća Ana Trošelj je, na 17. sjednici Gradskog vijeća Grada Rijeke, održanoj 14. svibnja 2015. godine, iznijela kako je Energo navodno pred nekoliko dana zatražio dozvolu korisnika toplane Vojak za realizaciju projekta obnove sustava distribucije toplinske energije na Vojaku, prema kojem bi ti korisnici trebali biti priključeni na novu energanu na području Kampusa. Interesira je da li je ta informacija točna i da li je ta suglasnost odnosno dozvola nužna? Ako je, zašto nije zatražena prije izrade projekta i ishodovanja kredita? Ujedno je zatražila je da joj se odgovori koliko se uštede, odnosno eventualno sniženje cijena očekuje realizacijom tog projekta na tom području?

Odgovor

Članica Gradskog vijeća Ana Trošelj je, na 17. sjednici Gradskog vijeća Grada Rijeke, održanoj 14. svibnja 2015 . godine, iznijela kako je Energo navodno pred nekoliko dana zatražilo dozvolu korisnika toplane Vojak za realizaciju projekta obnove sustava distribucije toplinske energije na Vojaku, prema kojem bi ti korisnici trebali biti priključeni na novu energanu na području Kampusa. interesira je da Ii je ta informacija točna i da Ii je ta suglasnost odnosno dozvola nužna? Ako je, zašto nije zatražena prije izrade projekta i ishođenja kredita? Ujedno je zatražila je da joj se odgovori koliko se uštede, odnosno eventualno sniženje cijena očekuje realizacijom tog projekta na tom području?

U nastavku dostavljam odgovor na upit gospode Trošelj.

Prije svega, želim pojasniti da je spomenuti navod vezan uz Energovo traženje dozvole korisnika toplane Vojak za realizaciju projekta obnove sustava distribucije toplinske energije na Vojaku netočan, tj. da je do gospode Trošelj došla pogrešna informacija.

Naime, točno je da Energo već ove godine započinje obnovu distribucijske mreže (toplovoda i vrelovoda) na Vojaku, ali dopis koji je upućen ovlaštenim predstavnicima suvlasnika stambenih zgrada na Vojaku, ne stavlja u prvi plan zamjenu postojeće distribucijske mreže, već mogućnost obnove toplinskih podstanica.

Energo nije pitao krajnje kupce toplinske energije za dozvolu/suglasnost za obnovu distribucijske mreže, jer navedenu dozvolu ih ne treba ni pitati, budući da je mreža u vlasništvu Energa. lz istog razloga, suglasnost nije bilo potrebno ishoditi niti prije sklapanja ugovora o kreditu. Energo je korisnike samo obavijestio o tome da je u suradnji s Europskom bankom za obnovu i razvoj osigurao novčana sredstva za obnovu distribucijske mreže, pri čemu su izdvojena i sredstva za moguću kompletnu rekonstrukciju svih toplinskih podstanica, u stambenim zgradama priključenima na distribucijsku mrežu. Nove toplinske podstanice bi bile spojene na komunikacijski centar smješten u novu Energanu Kampus i imale bi mogućnost daljinske regulacije i nadzora. Navedena obnova toplinskih podstanica, ni na koji način ne bi financijski opteretila krajnje kupce, a ponudila bi bolju mogućnost regulacije cijelog sustava te učinkovitije upravljanje istim.

Obnova postojeće distribucijske mreže znatno bi unaprijedila učinkovitost prijenosa topline od mjesta proizvodnje ili toplane do mjesta potrošnje ili podstanice. U želji ostvarenja što je moguće veće učinkovitosti sustava na projektnom području, kao i Energovog sustava u cjelini, a na zadovoljstvo svih korisnika, Energo je uvidio da bi obnova toplinskih podstanica koje su integralni dio navedenog toplinskog sustava i u vlasništvu su stambenih zgrada, dodatno unaprijedila energetsku učinkovitost.

Održavanje toplinskih podstanica obaveza je, pa samim time i trošak svih suvlasnika u stambenoj zgradi. U ovom slučaju, Energo bi se o svome trošku pobrinuo da se u navedene stambene zgrade ugradi nova, energetski učinkovita oprema za podstanicu te bi se Energo o svome trošku i brinuo za navedenu opremu. To znaci da bi se održavanje i upravljanje podstanicom obavljalo od strane djelatnika Energa uz podešavanje parametara rada podstanice u dogovoru sa ovlaštenim predstavnicima suvlasnika stambenih zgrada. Također bi se potpisao ugovor u kojem se definira sljedeće:
– Energo je vlasnik navedene opreme na rok od 12 godina nakon čega ista prelazi u vlasništvo zgrade i u navedenom periodu Energo se obvezuje navedenu opremu osigurati kod osiguravajućeg društva, te vršiti održavanje i upravljanje istom o vlastitom trošku. Jedini uvjet koji Energo ima prema suvlasnicima jest da mu se ne naplaćuje nikakav najam prostora za ugradnju navedene opreme.

Dopis je poslan ovlaštenim predstavnicima suvlasnika stambenih zgrada priključenih na toplanu Vojak, nastavno na rezultate odaslanih anketa koje su pokazale da gotovo polovica od 31% korisnika sustava toplinske energije na navedenoj toplani, koji su je ispunili, želi nastaviti koristiti Energovu uslugu isporuke toplinske energije. Ukoliko netko od suvlasnika ipak odbije dati odobrenje za ulaganje u svoju podstanicu, tada ona neće biti obnovljena, već će stanari nastaviti koristiti postojeću podstanicu znatno manje energetske učinkovitosti.

Obnova cijelog sustava distribucijske mreže i toplinskih podstanica sigurno će dovesti do povećanja energetske učinkovitosti, međutim još jednom podsjećam da je posljednje povećanje cijene toplinske energije uzrokovano isključivo rastom cijena energenata, koje Energo nabavlja za proizvodnju toplinske energije. Sukladno tome, nedavno je i smanjena cijena toplinske energije radi pada cijene plina, iako u međuvremenu nije došlo do značajnog povećanja energetske učinkovitosti sustava. Dakle, ukoliko u budućnosti dođe do porasta cijena energenata iz kojih se proizvodi toplina, bez obzira na povećanje energetske učinkovitosti, nezahvalno je a i nemoguće govoriti o tome da li će se i koliko smanjiti cijena toplinske energije.

Energo d.o.o. stoji na raspolaganju u slučaju dodatnih pitanja.

Gradonačelnik
Mr.sc Vojko Obersnel