Član Gradskog vijeća Vedran Vivoda je, na 12. sjednici Gradskog vijeća Grada Rijeke, održanoj 25. listopada 2018. godine, iznio kako je Gradonačelnik prije godinu dana obećao pokrenuti idejni projekt uređenja Klobučarićevog trga i minimalno uređenje parka Školjić, koji na žalost nema ime. Napomenuo je da je strašno ukoliko gradonačelnik smatra da je Klobučarićev trg uređen postavljanjem par klupa i nekoliko oronulih kanti.

Upitao je tko je platio uređenje malog parka, obzirom da je to trebao platiti investitor?

Zatražio je pisano obrazloženje koji je plan za uređenje Klobučarićevog trga i uređenje parka Školjić.

Odgovor

U odnosu na postavljeno pitanje, dostavljam sljedeći odgovor.

Na Klobučarićevom trgu, nasuprot Osnovnoj školi Nikola Tesla planskom je dokumentacijom predviđena zgrada javne namjene. Međutim, razmatra se i mogućnost da se navedena lokacija oslobodi od gradnje, odnosno da se ova površina dalje uredi kao javni gradski trg. Riječ je o složenoj odluci u kojoj svoje stajalište ne daje samo Grad Rijeka, odnosno njegove stručne službe, budući da se radi o starom urbanom središtu Rijeke koji predstavlja arhitektonsku i kulturnu baštinu grada. Stoga su se do sada provodili samo privremeni zahvati, kojima se htjelo poboljšati mogućnosti trenutačne uporabe ovoga prostora, ponajprije za učenike Osnovne škole Nikola Tesla.

Tako se Klobučarićev trg u 2015. i 2016. godini uređivao iz programa lokalnog partnerstva. Projektom Udruge roditelja i Osnovne škole Nikola Tesla, u okviru Riječkog programa lokalnog partnerstva, planirano je privremeno uređenje trga, na način da se bojanjem partera naglase površine namijenjene aktivnostima i rekreativnim sadržajima za djecu. Naime, u pripremi izrade idejnog rješenja Trga, djeca su kao veliki problem istaknula upravo to što se ne mogu slobodno igrati na Trgu, dok su postojanje betonskih stupića djeca ocijenila upravo suprotno od većine građana, tj. ne kao zapreku, već kao izazov za igru, druženje i sl. aktivnosti. Stoga se projektom nastojalo osmisliti rješenja koja će biti korisnički ( drvene obloge i drvene klupe za sjedenje montirane na betonske stupiće, opremiti parter Trga edukativnim i sportskim sadržajima i sl.) i financijski prihvatljiva, a izborom materijala (drvo, boja, lako uklonjive konstrukcije žičanih ograda i sl.) takva da ne prejudiciraju konačno rješenje. Štoviše, projekt privremenog rješenja Trga definiran je u suradnji s učenicima, roditeljima i Društvom arhitekata Rijeka te stručnim službama Odjela gradske uprave za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenje zemljištem, Odjela za komunalni sustav) i Konzervatorskog odjela iz Rijeke.

U provedbu projekta bili su uključeni volonteri, učenici, nastavnici i djelatnici OŠ Nikola Tesla, roditelji, članovi Društva arhitekata Rijeka.

Ukupna vrijednost projekta je 147.434,29 kuna, od čega su 89.996,79 kuna utrošena sredstva Proračuna, a 57.437,50 kuna doprinos zajednice.

Proračunskim sredstvima Grada Rijeke nabavljena je drvena građa, drvene obloge za montažne klupice na obodnim betonskim zidićima i oko istaka na trgu. Sredstvima redovnog održavanja iz Proračuna Grada Rijeke izbetonirani su rubni zidići oko trga te i hortikulturno oplemenjena zelena površina. Izvedeno je bojanje i iscrtavanje igrališne površine unutar postavljene ograde. Postavljene su bačve sa zelenilom. Ograđeno je igralište za igru s loptom koje se kontinuirano koristi. Postavljen je i stol za stolni tenis kao dodatna mogućnost za kvalitetnije provođenje slobodnog vremena djece i odraslih koji koriste Trg. Osvjetljen je prilaz do OŠ „ Nikola Tesla“ sa tri rasvjetna stupa. Odjel gradske uprave za komunalni sustav osigurao je dodatnih 100.000,00 kn u 2018. godini za iscrtavanje ostalih površina koje se sadržajno trebaju sastojati od društvenih igara: šah, mlin i školica te iscrtanih staza kretanja za građane. Postupak nabave ovih radova je u tijeku, a završetak je planiran do kraja ove godine.

Troškove uređenja „malog“ parka, odnosno dječjeg igrališta osmišljenog kao učionica u prirodi, pokrio je investitor stambeno-poslovne građevine na Klobučarićevom trgu, tvrtka Projekt Stari grad d.o.o. Osnovna namjena igrališta, zbog blizine škole, je okupljanje učenika za vrijeme odmora te prije početka i nakon završetka nastave. Postavljena je stolna garnitura za sjedenje, visinomjer u obliku gljive, kućica gljivica i ploča za pisanje. Od komunalne opreme postavljena je kružna klupica oko stabla.

Igralište je hortikulturno uređeno sadnjom živice, kako bi se prostor učinio ne samo ugodnijim za boravak djece, već i na neki način ogradilo dječje igralište i spriječilo izlazak djece na prometni dio ulice.

Površina u Ulici žrtava fašizma, između kućnih brojeva 6 i 8 hortikulturno se redovno održavaju, kao i dječje sprave. Na dječjem igralištu postavljena je nova velika kombinirana sprava koja uključuje kućicu  i tobogan te sprava pod nazivom penjalica od konopa. Građevinsko održavanje ovoga parka izvodi se u manjem obimu na najkritičnijim dijelovima jer se očekuje rekonstrukcija. U Gradu Rijeci, naime, već postoji gotov idejni projekt. Na sastanku održanom 12. prosinca 2017 godine u prostorijama MO Školjić –Stari grad dogovoreno je da se u 2018. godini, na temelju postojeće dokumentacije, zajedno sa Mjesnim odborom usuglasi što bi se moglo urediti na ovoj površini, s obzirom da procjena uređenja  iznosi 3.055.000,00 kn te da se u 2019. godini krene s radovima.  Dopisom od 17. rujna 2018 godine MO Školjić – stari grad dostavljen je tehnički opis, tlocrt postojećeg stanja i tlocrt uređenja. Sredstva od 400.000,00 kn planirana su u proračunu 2019. godine.

Gradonačelnik
Mr.sc. Vojko Obersnel