Član Gradskog vijeća Kristian Čarapić je, temeljem članka 73. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke,  postavio sljedeće pitanje:

„Da li se planira uređenje i približavanje javnosti područja sa rimskim mozaicima ispred Kosog tornja u Starom gradu?“.

Odgovor

Tijekom 2008. i 2009. godine Služba za arheološku baštinu Hrvatskog restauratorskog zavoda na Trgu pul Vele crikve u riječkom Starom gradu provela je arheološka istraživanja tijekom kojih su pronađeni ostaci dvije razvojne faze antičkih javnih gradskih termi te ranokršćanske bazilike, ukrašene podnim mozaicima.

Po završetku spomenutih arheoloških istraživanja Grad Rijeka, zajedno s Društvom arhitekata Rijeka kao provoditeljem, raspisao je javni arhitektonsko-urbanistički natječaj za izradu idejnog arhitektonsko-urbanističkog rješenja uređenja Trga pul Vele crikve. Natječaj su zajedno raspisali Odjel gradske uprave za kulturu, u suradnji s Ministarstvom kulture Republike Hrvatske, Upravom za zaštitu kulturne baštine, Konzervatorskim odjelom u Rijeci, Odjel gradske uprave za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenjem zemljištem i Odjel gradske uprave za komunalni sustav.

Na sjednici održanoj 17. veljače 2012. godine članovi ocjenjivačkog suda donijeli su odluku da se prva nagrada za izradu idejnog arhitektonsko – urbanističkog rješenja uređenja Trga pul Vele crikve dodijeli autoru Igoru Franiću, dipl.ing.arh. iz Zagreba.

Tijekom postupka izdavanja lokacijske dozvole Konzervatorski odjel u Rijeci nije dao suglasnost projektu odabranom na natječaju te je rješenjima o posebnim uvjetima uređenja Trga pul Vele crikve od 31. siječnja 2013. i 12. listopada 2015. godine, uvjetovao dopunu izvornog idejnog rješenja koja uključuje izradu konzervatorskog elaborata kojim bi se ispitala izvodljivost postojećeg idejnog projekta uređenja Trga te dale smjernice za daljnje projektiranje, a sve u cilju očuvanja pronađenih arhitektonskih ostataka i njihove prezentacije.

Konzervatorski elaborat za građenje Trga pul Vele crikve u Rijeci izradio je Hrvatski restauratorski zavod u kolovozu 2018. godine. Njime je predviđena prilagodba idejnog projekta konzervatorskim uvjetima, budući da bi provedba projekta izabranog na natječaju uzrokovala dodatnu statičku destabilizaciju zvonika, odnosno Kosog tornja, predviđeni građevinski radovi rezultirali bi destrukcijom ili uklanjanjem većeg dijela arheoloških struktura na području oko zvonika, a sami mozaici, radi potrebnih građevinskih radova, bili bi izmješteni, što je protivno preporukama krovnih međunarodnih institucija. Također, postavljanje i održavanje sofisticiranog sustava namijenjenog održavanju stabilnih mikroklimatskih uvjeta potrebnih za očuvanje mozaika iznimno je skupo, a prije provedbe projekta bila bi potrebna dodatna arheološka istraživanja i restauratorski zahvati.

Sukladno smjernicama konzervatorskog elaborata trenutačno se razmatra mogućnost prilagodbe projekta, s obzirom da je predložena izmjena obuhvata površine lokaliteta za prezentaciju kako bi se izbjegle agresivne građevinske intervencije te je potrebno pronaći rješenje za prezentaciju mozaika „in situ“, odnosno na licu mjesta, kao i prilagoditi korištenje materijala i tehničkih rješenja namijenjenih zaštiti arheoloških struktura.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović