Članica Gradskog vijeća Petra Mandić je, temeljem članka 73. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, postavila sljedeće pitanje:
„Iz kojeg razloga Hrvatski ratni vojni invalidi, sukladno Odluci o načinu korištenja javnih parkirališta koju je Rijeka plus d.o.o. donio 2021. godine, nisu izjednačeni u pravima sa svim osobama koje imaju oznaku pristupačnosti i zašto HRVI nemaju povlašteni pristup javnim garažama te misli li se to promijeniti?“.

Odgovor

Naime, temeljem spomenute Odluke o određivanju javnih parkirališta za koja se može kupiti povlaštena i mjesečna karta, od 28. lipnja 2021.godine, člankom 5. i 6. propisano je korištenje svih javnih gradskih parkirališta za osobe s invaliditetom, te korištenje svih otvorenih ili zatvorenih parkirališta za Hrvatske ratne vojne invalide.

Važno je naglasiti kako je TD Rijeka plus d.o.o. omogućio svim osobama s invaliditetom koje posjeduju oznaku pristupačnosti ili rješenje MORH-a kupnju povlaštene parkirne karte, upravo imajući na umu činjenicu kako je riječ o najosjetljivijoj skupini naših sugrađana.

Također, sukladno Pravilniku o znaku pristupačnosti, pravo na znak imaju osobe sa 80 ili više posto tjelesnog oštećenja ili oštećenja donjih ekstremiteta 60 ili više posto. Znak pristupačnosti izdaje ured državne uprave u županiji nadležan za promet.

Uz zahtjev za izdavanje znaka pristupačnosti prilaže se rješenje Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, odnosno nalaz i mišljenje drugostupanjskog liječničkog povjerenstva za davanje nalaza i mišljenja prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji ili prema Zakonu o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata, Udruga osoba s invaliditetom.

Status hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata utvrđuje se na temelju rješenja nadležnoga ministarstva, na koji imaju pravo branitelji čiji je organizam oštećen najmanje 20 posto.

U Općim uvjetima isporuke komunalne usluge parkiranja na javnim površinama i u javnim garažama na području grada Rijeke (SN Grada Rijeke br.4/22, od 17.ožujka 2022. godine.) po kojima postupa TD Rijeka plus d.o.o. u članku 20. navedeno je da pravo na povlaštenu parkirnu kartu imaju:

  • osobe s invaliditetom koje posjeduju važeći znak pristupačnosti na temelju rješenja nadležnog tijela, za određeno vozilo koje koriste, na svim javnim parkiralištima za parkirališna mjesta koja nisu rezervirana za vozila s osobama s invaliditetom,
  • fizičke osobe – hrvatski ratni vojni invalidi iz Domovinskog rata kojima je status hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata priznat na temelju rješenja nadležnog ministarstva, a imaju vozilo u vlasništvu ili leasingu, što dokazuju važećom prometnom dozvolom, na javnom parkiralištu koje odredi Uprava Isporučitelja usluge, za određeno vozilo

Ujedno, potrebno je pojasniti kako  fizičke osobe – hrvatski ratni vojni invalidi iz Domovinskog rata, jednako kao i ostali korisnici povlaštenih parkirnih karata, mogu koristiti otvorena parkirališta ili zatvorena parkirališta, pod rampom.

Što se tiče osoba s invaliditetom koje imaju važeći znak pristupačnosti, u ovom trenutku izdano je čak 209 karata po povlaštenoj kategoriji, stoga je vidljivo kako je riječ o znatnom broju izdanih povlaštenih karata, u obje kategorije.

U tom smislu, nije točno da Hrvatski ratni vojni invalidi nisu izjednačeni s pravima sa svim osobama koje imaju oznaku pristupačnosti, već fizičke osobe koje imaju oznaku pristupačnosti, a pritom nemaju izrađenu povlaštenu parkirnu kartu koja omogućava ulaz i izlaz iz garaža, ne mogu ostvariti povlašten pristup u garažno parkirne objekte.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović