Članica Gradskog vijeća Maša Magzan je, temeljem članka 73. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, postavila pitanje u svezi izvanredne situacije u OŠ Centar.

Poštovani gradonačelniče,
molim da mi temeljem članka 67. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke („Službene novine Primorsko-goranske županije“ broj 29/09, 14/13 i 22/13-ispr. i „Službene novine Grada Rijeke“ broj 10/17, 14/18, 2/19-pročišćeni tekst, 2/20, 3/21) odgovorite na pitanje vezano uz izvanrednu situaciju u koju je dovedena Osnovna škola „Centar“ u Rijeci.

Matična zgrada u kojoj je smještena Osnovna škola Centar izuzetak je u konceptu obnove riječkih škola koje su financirane uz potporu Europskog fonda za regionalni razvoj, a putem Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja te Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije. Naime, troškovi sanacije krovišta i pročelja ove škole uvršteni su u Proračun Grada Rijeke za 2021. godinu. U unutrašnjosti objekta, posljednjih godina obavljeni su isključivo radovi osnovnog tekućeg održavanja, a radovi na sanaciji Škole trebali su započeti su u srpnju 2021. uz predviđeno vrijeme trajanja radova od 109. dana, što bi značilo očekivani dovršetak radova u listopadu 2021.

Umjesto toga, radovi na vanjskoj ovojnici započeli su krajem kolovoza 2021., netom prije početka školske godine uz predviđeno trajanje od 106 kalendarskih dana, što je kraj prosinca. Planirana je sanacija i zamjena stolarije, obnova čitave ovojnice objekta, vanjskih zidova, zamjena krovne konstrukcije i pokrova te ugradnja termostatskih radijatorskih ventila. S obzirom na intenzivne i obimne radove, tijekom 1. polugodišta je bilo vrlo teško ostvariti normalne uvjete rada (konstantna prašina, buka, nestajanje struje, sporadične poplave, nemogućnost otvaranja prozora i pridržavanja epidemioloških mjera itd.) S obrazloženjem probijanja roka dovršetka radova koji je do tada već dva puta bio probijan, Osnivač u ponedjeljak, 7.2.2022. bez prethodne najave i pripreme obavještava školu da se učenici od idućeg dana izmiještaju u obližnju školu Nikola Tesla.

Molim obrazloženje zbog čega je došlo do ove izvanredne situacije, pritom posebno molim da odgovor bude konkretan i da sadrži sljedeće informacije:

  • zašto radovi nisu započeli u srpnju 2021. kao što je planirano?
  • što je uzrokovalo lančana kašnjenja i nepravilnosti opisane u članku pod nazivom „Bizarni skandal u obnovi riječke škole Centar: učenici se morali iseliti iz zgrade, a Grad i izvođač na sudu“ (Novi list, 8.2.2022.)?
  • zašto su tek sada poduzete preventivne mjere kad je situacija na gradilištu i okruženju škole nepromijenjena mjesecima?
  • ako je u pitanju sigurnost učenika, zašto se nije reagiralo ranije (što se promijenilo u odnosu na prethodne mjesece kada su učenici redovno dolazili u školu, iako se npr. skidao azbest sa krova ili su učionice prokišnjavale)?
  • zašto je nastava uopće započela u 2. polugodištu ako su radovi obustavljeni 27.12.2021.?
  • što je tako hitno da su učenici doslovno preko noći izmješteni u obližnju školu?
  • na koji način se planira osigurati kvaliteta nastave u ovakvim izvanrednim uvjetima?
  • s obzirom na ovu izvanrednu situaciju i nedavno raspisane upise djece u 1.razred, kako Osnivač vidi budućnost ove škole?
  • kada se predviđa povratak učenika u matičnu školu? Pritom molim pojašnjenje službene najave da će ove privremene okolnosti biti okončane do kraja veljače, no znajući da se radi o sudskom sporu i ponovnom raspisivanju natječaja, teško je zamisliti da je to realan vremenski okvir?

Unaprijed zahvaljujem,
Maša Magzan
nezavisna vijećnica

Odgovor

Ugovor o javnim radovima na sanaciji ovojnice, točnije krova, pročelja i djelomično vanjske stolarije Osnovne škole Centar sklopljen je 16. srpnja 2021. godine s tvrtkom Premec j.d.o.o. iz Rijeke, na iznos od 1.691.540,41 kn, odnosno 2.114.425,51 kn s PDV-om. Ugovor o nabavi usluge stručnog nadzora nad izvođenjem radova i koordinatora zaštite na radu sklopljen je 8. srpnja prošle godine s tvrtkom KARLOLINE-KLing d.o.o. iz Rijeke, u iznosu od 35.000,00 kn, tj. 43.750 kn s PDV-om i dodatak Ugovora od 8. studenoga 2021.na iznos od 18.820,83 kn, točnije 23.526,04 kn s PDV-om.

U Odjelu gradske uprave za gospodarenje imovinom ističu kako je planirano da će radovi početi krajem lipnja 2021. godine, odmah po završetku školske godine, ali zbog Otvorenog postupka javne nabave i obveznog čekanja proteka roka za žalbu od 15 dana koji se broji nakon odabira izvođača, a prije potpisa Ugovora o javnim radovima, počeli su 26. srpnja prošle godine, kada je izvođač uveden u posao.

Podsjećam kako je izvođač radova izabran na temelju provedenog Otvorenog postupka javne nabave, tj. nakon što je 28. travnja 2021. godine Odjel gradske uprave za javnu nabavu objavio dokumentaciju o nabavi na stranicama Elektroničkog oglasnika javne nabave s rokom za dostavu ponude do 21. svibnja 2021. godine i nakon što je ponuda Izvođača Premec j.d.o.o. ocijenjena ekonomski najpovoljnijom s kojom je potom, nakon proteka roka za žalbu od 15 dana, 16. srpnja prošle godine i potpisan Ugovor o javnim radovima.

S radovima na gradilištu Osnovne škole Centar stalo se, jer je  ugovor s tvrtkom Premec j.d.o.o.  raskinut 27. prosinca prošle godine.

Tijekom  izvođenja radova glavni nadzorni inženjer  i predstavnici investitora, Grada Rijeke, učestalo su upozoravali izvođača na potrebu ubrzavanja dinamike izvođenja radova, bolje organizacije izvođenja ugovorenih radova te poduzimanje svih mjera zaštite sigurnosti korisnika i objekta.

U nekoliko navrata, zbog loše zaštite od strane izvođača za vrijeme kišnog razdoblja, unutarnji prostor škole oštećen je uslijed prodora vode, a štetu do danas izvođač nije sanirao. Također,  potrebno je  napomenuti da je izvođač uveden u posao 26. srpnja prošle godine, a da skela koja je potrebna za izvođenje radova nije bila postavljena sukladno Projektu skele. Stoga je nadzorni inženjer zabranio njeno korištenje zaključno do  26. listopada prošle godine, točnije 92 dana od dana koji se smatra početkom izvođenja radova, a ugovoreni rok završetka je 106 dana.

Izvođaču nije oduzeto pravo ugovaranja produljenja roka i potrebnih izvantroškovničkih radova. Naime, sve to moralo je biti potkrijepljeno dokumentacijom, sukladno odredbama Ugovora o javnim radovima. Izvođač je učestalo pozivan na dostavu potpune dokumentacije, radi sklapanja dodatka ugovora, jer ono što je dostavio nije bilo prihvatljivo.

Dodatak I Ugovora kojim je trebao biti produžen rok izvođenja radova za 57 kalendarskih dana, uvođenje podizvođača i zamjena imenovanih stručnjaka izrađen je i potpisan od strane Grada Rijeke te predan izvođaču na potpis. Na to se izvođač očitovao da produženi rok nije dostatan te je tražio dodatnih 120 dana i to nakon što je protekao ugovoreni rok od 106 dana. Za produljenje dodatnog roka izvođač nije imao osnova, što je potvrdio i glavni nadzorni inženjer. Navedeni Dodatak I Ugovora nije potpisan od strane izvođača.

Zbog nepoštivanja Ugovora, rokova izvođenja, usporavanja dinamike radova, ugrožavanja zdravlja i sigurnosti, prije svega korisnika, prolaznika i objekta, ugovor je raskinut 27. prosinca 2021. godine te su radovi obustavljeni. Dopisom punomoćnika Grada Rijeke upućenog tvrtki Premec j.d.o.o. odmah je zatraženo da se gradilište preda, osigurano i konzervirano, odnosno zaštićeno od propadanja. S obzirom da ni po ponovljenom upozorenju tvrtka Premec nije postupila, Grad Rijeka je angažirao izvođača koji je trebao skinuti crjepove s krova i izvesti još neke radove, radi sigurnosti osoba i imovine. To je spriječeno od strane direktora tvrtke Premec j.d.o.o. koji je, uz intervenciju policije, a pozivom da je posljednji posjednik, spriječio Grad Rijeku da uđe na gradilište kako bi se ono dodatno osiguralo i očistilo, što uključuje i uklanjanje salonitnih ploča koje se paletirane i omotane u foliju nalaze u ograđenom dijelu gradilišta.

Nakon svega toga postalo je jasno da dogovor s izvođačem po pitanju uklanjanja eventualnih opasnosti nije moguć te da Grad Rijeka ne može ući na područje gradilišta, jer je u posjedu dotadašnjeg izvođača. Stoga je preventivno donesena Odluka o privremenom preseljenju učenika u obližnju, Osnovnu školu Nikola Tesla. Takva Odluka ranije nije donesena zbog toga što Ugovor s izvođačem nije bio raskinut i jer su glavni nadzorni inženjer i predstavnici Grada Rijeke kao investitora učestalo upozoravali tadašnjeg izvođača na nužnost posebnog osiguranja gradilišta, posebice jer se radi o zgradi osnovne škole. Za istaknuti je da niti u jednom trenutku sigurnost učenika i djelatnika škole nije bila ugrožena.

Kako Grad nije u mogućnosti kontrolirati ulazak trećih osoba na područje gradilišta, procijenjeno je da je učenicima neophodno omogućiti sigurnije okruženje na drugoj lokaciji. Prema procjeni struke, ne postoje indikacije da je gradilište nesigurno, ali je činjenica da je ulazak u školu zabranjen.

Izmještanje učenika i djelatnika iz zgrade OŠ Centar dogodilo se jer je izvođač, nakon raskida Ugovora 27. prosinca prošle godine, odbio predati gradilište Gradu Rijeke, čime je onemogućeno i  uklanjanje crjepova s krovišta zgrade. Izvođač je najavio da će gradilište predati nakon okončanja postupka osiguranja dokaza, pa se očekuje da će tako i postupiti.

Trajanje sudskih postupaka nemoguće je prejudicirati. Podsjećam da je ročište za provođenje postupka osiguranja dokaza, na prijedlog Grada Rijeke, zakazano za 23. veljače 2022. godine.

Povratak učenika u matičnu školu omogućit će se čim Grad Rijeka stupi u posjed gradilišta OŠ Centar, osigura gradilište prema pravilima struke i ukloni sve stavke koje potencijalno mogu ugroziti sigurnost djece, djelatnika škole te prolaznika i imovine.

Svakako treba naglasiti da je pripremljena dokumentacija za provođenje postupka javne nabave za izvođenje preostalih radova. Kako bi se što prije izabrao novi izvođač i izveli preostali radovi, provest će se pregovarački postupak bez prethodne objave poziva na nadmetanje, a poziv na dostavu ponuda bit će poslan na adrese sedam tvrtki koje imaju kapacitet izvesti radove.

Odluka da se primjeni pregovarački postupak bez prethodne objave poziva na nadmetanje, bazira se upravo na činjenici iznimne žurnosti kako bi se spriječilo propadanje gradske imovine i dosad izvedenih radova pod utjecajem vremenskih neprilika.

Nema razloga da se učenici i djelatnici ne vrate u zgradu škole nakon što se gradilište osigura te da se za vrijeme trajanja izvođenja preostalih radova nastava u školi redovno održava.

U prostorijama OŠ Centar 16. veljače ove godine održana je sjednica Vijeća roditelja na kojoj se raspravljalo o problematici privremenog preseljenja učenika u OŠ Nikola Tesla, na kojoj su sudjelovali i predstavnici Odjela gradske uprave za gospodarenje imovinom i Odjela gradske uprave za odgoj i školstvo. Predstavnici Grada Rijeke nazočne su informirali o tijeku izvođenja radova, razlozima raskida ugovora s izvođačem, kao i o planovima oko rješavanja cijele ove situacije, sve u cilju da se s radovima nastavi u što kraćem roku i što prije svima njima omogući povratak u matičnu školu.

Ukupna planirana vrijednost ove investicije u 2022. godini temeljena je na procjenama, a iznosi 3.072.600,00 kn, odnosno 3.840.750,00 kuna s uključenim PDV-om. U taj iznos uključeni su radovi koje je izvođač izveo, a nije fakturirao, kao i dodatni radovi koji su utvrđeni tijekom izvođenja, a nisu bili predviđeni ugovornim troškovnikom radova, kao i novi postupak odabira izvođača i stručni  i obračunski nadzor te koordinator zaštite na radu u fazi izvođenja radova.

Grad Rijeka je u obvezi još platiti dio radova koje je izvođač izveo, a točna vrijednost utvrdit će se osiguranjem dokaza koje je zakazano za 23. veljače ove godine. Procijenjena vrijednost  radova za pregovarački postupak odabira novog izvođača radova procijenjena je na iznos  od  2.200.000,00 kn, odnosno 2.750.000,00 kn s PDV-om, kao i troškova stručnog i obračunskog nadzora te koordinatora zaštite na radu u fazi izgradnje u procijenjenom iznosu od 40.000,00 kn, odnosno 50.000,00 kn s PDV-om.

U procijenjenu vrijednost uračunate su vrijednosti na krovu i pročelju koje su djelomično izvedene te će se kao takve moći nastaviti do pune gotovosti ili  će se, ako budu oštećene, ponovno morati izvesti, a odnose se  na radove koji su izloženi atmosferskim utjecajima. To će se utvrditi na licu mjesta predajom posjeda Gradu Rijeci od stane tvrtke Premec j.d.o.o.

Kao što je prethodno već navedeno, iz preventivnih razloga od 7. veljače ove godine 31 učenik i petoro učitelja razredne nastave i produženog boravka privremeno nastavu pohađaju u OŠ Nikola Tesla, dok je nastava za učenike viših razreda, njih 53-oje, počela 14. veljače ove godine. Radi se o privremenoj promjeni prostora za neometano odvijanje redovne nastave učenika Osnovne škole Centar. Za to su u OŠ Nikola Tesla osigurane četiri učionice za učenike razredne nastave i četiri učionice za učenike predmetne nastave. Osnovna škola Nikola Tesla osposobila je četiri učionice na 2. katu koje su opremljene klupama, stolicama, katedrom, pločama. U jednoj je montiran i LCD projektor. Za učitelje od 5. do 8. razreda 11. veljače ove godine dopremljene su klupe, stolice i katedre. Učenici od 5. do 8. razreda raspoređeni su u jednoj učionici na 2. katu, jednoj na 1. katu i u dvije u suterenu škole. U učionici 4. razreda odvija se i produženi boravak, jer je učionica velike kvadrature. Oslobođena je i blagovaonica za ručak učenika Osnovne škole Centar. Socijalna pedagoginja dobila je prostoriju za rad, jer je zadužena za učenike više škola. Učenici mlađih razreda dobili su termin za dva školska sata po razredu korištenja male sportske dvorane. Školi je ponuđeno 18 sati slobodnih termina u informatičkim učionicama. Učiteljima je omogućeno korištenje fotokopirnog aparata. S učenicima u OŠ Nikola Tesla, osim učitelja, boravi stručna služba, spremačice i kuharica. Administracija je ostala u prostoru Osnovne škole Centar.

Nadležno osoblje Osnovne škole Nikola Tesla pružilo je punu podršku u prijemu učenika i učitelja i u cijelosti odgovorno i  kvalitetno  organiziralo njihov smještaj u učionice i mogućnosti za održavanje nastave.

Iz svega prethodno navedenog proizlazi da privremeni smještaj učenika u prostore Osnovne škole Nikola Tesla ničim ne bi trebao narušiti kvalitetu nastave, posebice u odnosu na činjenicu da je nastavni kadar isti.

Što se pak tiče pitanja o budućnosti ove škole, za istaknuti je da Mrežu osnovnog školstva Grada Rijeke čini 25 osnovnih škola, a među njima je i OŠ Centar unutar koje djeluju dvije područne škole. Stoga, kada se bude razmatrala Mreža osnovnih škola na području grada Rijeke, razmatrat će se „status“ svih 25 osnovnih škola, što znači i Osnovne škole Centar i to nakon donošenja novog Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi koji bi, prema Planu zakonodavnih aktivnosti resornog Ministarstva za 2022. godinu trebao biti donesen u III. kvartalu ove godine. Nakon toga će se planirati Mreža osnovnih škola na području grada Rijeke, o čemu će u konačnici odlučiti Gradsko vijeće. Naime, Mrežu školskih ustanova za svoje područje predlažu osnivači, svoj prijedlog upućuju nadležnom Ministarstvu, a Mrežu za područje Republike Hrvatske donosi Vlada Republike Hrvatske.

Povratak učenika u OŠ Centar uvjetovan je mogućnošću da Grad uđe u posjed gradilišta. Prema trenutačnim saznanjima to se očekuje krajem veljače ove godine.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović